Bilgi

Araç Geri Vitese Takıldığında Geri Gitmemesi Sorunu


Bir çok sürücünün başına gelen konulardan bir tanesi olan “araç geri vitese takıldığında geri gitmemesi sorunu” bazen işin içinden çıkılmaz bir hale sokabiliyor. Özellikle düz vites bir araçta bu sorunu yaşıyorsanız aklınıza öncelikli olarak araç donanımları ile ilgili durumları gözden geçirmenizde fayda var.

Burada bahsedeceğim problem düz vites araçlar için olduğunu hatırlatayım.

Genellikle bu sorunu yaşayanlar bu arızanın bazen tekrarladığından şikayetçi. Yani siz aracı bazen geri vitese taktığınız halde geri gidiyor fakat ara-sıra bu problem tekrarlıyorsa ilk sorun aracın balatası ile ilgili bir arızadan kaynaklandığını düşünmekte fayda var. Bazen balatalar kırıldığında/çatladığında geri vitese taktığınızda araç geriye doğru bir hamle yapar ancak yürümez. Böyle durumlarda araç ileri viteslerde çalışabilir. Ancak böyle bir durum beraberinde tehlikeli bir sürüş ortaya çıkaracağını unutmayın.

Bazı araçlarda geri-vitese takma işlemi biraz zordur. Bunun temel nedeni aracın normal sürüş esnasında yanlışlıkla geri vitese takılmasını engellemek içindir. Ancak bir çok yeni nesil araçta bu durumun söz konusu olmayacağını söyleyebilirim. Bazen bu durumun önüne geçmek için 30 saniye gibi bir süre ile rölantide çalıştırıp denemek gerekiyor.

Debriyaj baskısındaki aşınmanında bazen geri vitese geçişte bu tipte sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu durum akla bir seçenek olarak gelse de yinede değerlendirmede fayda var.

El freninin takılmadığını –herhangi bir mekanik arıza- yaşanmadığını aracın ileriye hareketinde ve boşta iken aracın ilerleyip ilerlemediğinden anlayabiliriz.

Özellikle aracın peryodik bakımında kadar baskı balata kontrolü yapılmadıysa bu problem normal bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca vitesin geriye geçip geçmediği fark edildiğinde debriyaja basmayı tamamen bırakıp devamında tekrar debriyaja sonuna kadar basarak vites geçirme işlemi yapılabilir. Bu durumun geçici bir olay olduğunu belirtelim. Çünkü sorunun devamı debriyaj dişlilerine zarar verebilir.

Aracın geri vitese takıldığında geri gitmemesi sorunu nedenleri;

1- Baskı-balatanın bitmiş veya kırılmış olması.

2- Debriyaj balatası bitmiş olabilir.

3- Vites kutusunda mekanik arıza olabilir.

4- Yanlış vitese geçebilir/Boşa düşebilir.

5- Geri vites dişlisinde mekanik arıza olabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı