Bilgi

Bayan Polis Olmak İçin Boy – Kilo Şartı Nedir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Bayan Polis Kaç Kilo Olmalı? Bayan Polis Olmak İçin Boy Kilo Şartı Nedir?” Bayan Polislerin Boyu Ne Olmalıdır?” sorularına kısaca cevap vereceğiz.

Polis Akademisi, POMEM, PMYO ve PAEM alımlarında bayan adaylara kontenjan vermektedir. Tüm bu alımlarda geçerli olan boy – kilo ise aşağıdaki gibi olmalıdır.

Bayan Polis Adayları İçin Boy: Bayanlar için 162 cm ve üzerinde olmalıdır. Boyu; 162 cm altı olan bayan adaylar elenmektedir.

Bayan Polis Adayları İçin Kilo: Bayan polis adayı alımlarında kilo için beden kitle indeksine bakılarak seçimler yapılmaktadır. Buna göre; beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması gerekmektedir. Beden kitle indeksini hesaplamanız için aşağıdaki linke tıklayın.

Beden Kitle İndeksi Hesaplamak İçin: Tıkla

Beden kitle indeksi, kişinin kilosunun ağırlığına oranla ölçülmesi olarak tanımlanabilir. Farklı bir deyişle kişinin kilogram cinsinden ağırlığının, metre cinsinden uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir.

Örneğin; Kilonuz 60 kg, boyunuz ise 1,65 m olsun.

Beden Kitle İndeksi = Kilo/(Boy)2 şeklinde hesaplanır. Yani 60/1,652 = 22.04 çıkar ve beden kitle indeksiniz 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olduğunu için boy-kilonuz sorun olmayacaktır.

Sonuç Olarak; Polis olmak için, boy ölçüsü, beden kitle indeksi ve sağlık yönünden sağlık yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gerekiyor. (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, kadın öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.) (Polis Okullarına alınacak erkek ve kadın öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı