Bilgi

Bayan Polisler Ne İş Yapar?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Bayan Polisler Ne İş Yapar?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle polisin tanımı için PVSK Madde Ek-4’e baktığımızda “Polis, görevli bulunduğu mülki sınırlar içinde, hizmet branşı, yeri ve zamanına bakılmaksızın, bir suçla karşılaştığında suça el koymak, önlemek, sanık ve suç delillerini tespit, muhafaza ve yetkili zabıtaya teslim etmekle görevli ve yetkilidir” denilmektedir. Bu tanım hem bay hem de bayan polisler için olduğu gibi geçerlidir.

İnternet ortamında genel olarak; “Bayan polisler gece nöbet tutuyor mu? Bayan polisler ne iş yapar? Bayan polisler hangi birimlerde çalışır? Bayan polisler makyaj yapabilir mi? Bayan polisler ne kadar maaş alıyor? Bayan polisler kaç yaşında emekli oluyor? Bayan polisler nöbet tutuyor mu?” gibi sorular soruluyor. Şimdi lafı uzatmadan bu sorulara kısaca cevap verelim.

Arkadaşlar Emniyet Teşkilatında bayan polisler ile erkek polisler arasında hiçbir ayırım yoktur. Dışarda veya herhangi bir birimde gördüğünüz erkek polislerin tamamının yaptığı işi aynı zamanda bayan polislerde yapmaktadır. Sadece sayısal olarak erkek polisler daha çok olduğu için ilk etapta bayan polislerin erkek polislerin yaptığı işi yapmadığı izlenimi doğsa da aslında bu yanlış bir fikirdir. Aslında bayan polisler trafik ekibinden tutun devriye ekiplerine, narkotik, siber, hava, çocuk, çevik gibi birçok birimde aktif bir şekilde çalışmaktadırlar.

Bayan polisler gece nöbet tutuyor mu? Sorusuna geldiğimizde ise bu sorunda cevabı evettir. Bayan polisler gece nöbet tutarlar. Bu nöbet sistemi sağlık sistemindeki nöbet sisteminden tamamen farklıdır. Birçok birimin kendine özgü çalışma sistemi vardır. Bu çalışma sisteminde gece çalışma mesaileri de bulunmaktadır.

Bayan polisler makyaj yapabilir mi? Bu sorununda cevabı evettir. Tabii ki de abartmamak kaydıyla herkes giyimine, kuşamına özen göstermelidir. Bu durum sadece bayanlar için geçerli değildir. Aynı zamanda erkek polislerde giyimine, kuşamına özen göstermelidir. Siz bir polisin terlikle, şortla karakolda veya ekipte çalışırken göremezsiniz. Bu ciddiyeti ortadan kaldırır. Bir polis nasıl olması gerekiyorsa bu şekilde bir duruşu olmalıdır.

Bayan polisler ne kadar maaş alıyor? Yine tekrar edeyim. Polislikte bayan-erkek ayırımı yoktur. Aynı seviyede bir erkek ve kadın polis aynı maaşı almaktadır. Ortalama bir polis memuru toplamda aylık 9.000 TL ile 14.000 TL arasında maaş almaktadır. Bu miktar meslekteki yıl, derece, branş, çalıştığı il, çalıştığı birim, aldığı tazminatlar gibi birçok faktör etki etmektedir.

Bayan polisler kaç yaşında emekli oluyor? 8 Eylül 1999 tarihinde göreve başlayan erkek bir polis memuru 25 yılı doldurduğunda, bayan bir polis memuru ise 20 yılı doldurduğunda polis memuru emekli olmaya hak kazanırdı. SGK tarafından yapılan yaş reformu ile kadın ve erkek polis memurları 8 Eylül 1999 tarihinden sonra göreve başlamış ise 25 yıl hizmet verdikten sonra 52 yaşında emekli olabilecektir.

Önemli Not: 16.06.2010 tarihinde meclis oylamasında kabul gören 5997 sayılı kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun yürürlüğe girmesi ile Emniyet Mensuplarındaki diğer kolluklar da ve bölümlerde de yaş değişikliği uygulanmıştır. Polis memurlarının rütbelerine göre emeklilik yaş hadleri yeniden düzenlenmiştir. Buna göre;

  • Emniyet müdürleri ve emniyet müfettişleri: 60 yaş
  • Emniyet müfettiş yardımcıları ve emniyet amirleri: 58 yaş
  • Baş komiser, komiser ve komiser yardımcıları: 56 yaş
  • Kıdemli baş polis memuru, Baş polis memuru ve polis memurları: 55 yaş olarak değiştirilmiştir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Polis

    28 Eylül 2022 at 16:04

    Baştan sona yanlış bilgilendirme. Nasıl çalıştıklarını tek tek yazmak yerine yazılanları tersinden okuyun diyeceğim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı