Bilgi

Bluetooth Nedir?


Bluetooth yeni bir teknoloji değildir. Her yerde bluetooth lu cep telefonlarının, bilgisayarların ve laptopların reklamlarını görebilirsiniz .Teknolojinin ilerlemesi ile iletişim araçlarının birbirine bağlanıp veri paylaşımı yapabileceği bir sistemdir. Bu uygulama sayesinde bir çok örnek verilebilir faraza otomobilimizin müzik çalarına  bluetooth la bağlanıp ceptelefonumuzdaki müzikleri açabiliriz . Bluetooth eski telefonlarımızda kullandığımız kızılötesi sisteminin gelişmişi veya nesli denilebilir.Bir başka bakış ise kızılötesi bluetooth un atası sayılabilir.bu sistemin kendine has ise mavi bir üstüste geçmiş iki üçgen şeklinde B harfi şeklindedir.

Bluetooth kelimesi aslında bakarsak hiç beklediğimiz yerden gelmiyor bir Danimarka kralının soy isminden alındığı rivayet edilir.Nedeni ise kralın iletişim olarak haberleşme olarak çok iyi olduğu söylenir. O yüzden kablosuz iletişim ağı bluetooth kralın efsanevi haberleşmesi olduğu için yakıştırılmış

Bluetooth kablosuz teknoljisi, , bilgisayarları, telefonları, diğer teknolojik ürünleri birbirine bağlayabilen ve internete bağlayabilen bir teknolojik sistemdir.bu uygulama kızılötesi gibi radyo dalgalarından yararlanılır ve düşük bütçelidir yani ekonomik olarak karlı bir sistemdir.

Bluetoothu kullanan çok çeşitli ürünler bulunur . Laptoplardan ceptelefonlarına, cep bilgisayarlarına, kulaklıklara hatta kablosuz yazıcılara kadar bir çok elektronik cihaz bluetooth teknolojisini kullanır.

Bluetooth yazıcılar bir çok kullanıcının herhangi bir ağ olmadan ve kablo kullanmadan yazıcıyı kullanmasını sağlar, bu gerçekten büyük bir kolaylıktır. Mesela ofisin herhangi bir yerinde, cep telefonunda bulunan bir belgeyi bile yazıcıdan çıkarabilirsiniz

Bluetooth’un kullanım alanı olabildiğince geniştir. Kısa mesafeli haberleşmede hayal edilebilecek pek çok şeye alt yapı sağlayabilmektedir. Bir kaç örnek vermek gerekirse:

  • Bilgisayarınızın, yazıcınızın, farenizin kablolarını atabilir, tümüyle kablosuz bağlatıya geçebilirsiniz,
  • Bluetooth ile donatılmış cep telefonunuzu çantanızda taşırken, kulağınıza takılı olan kulaklık-mikrofon ile telefon konuşmanızı yapabilirsiniz,
  • Bluetooth ile arkadaşınıza resim,video,müzik gönderebilirsiniz veya dosyalar bluetooth ile gönderebilinir.

Bluetooth fikri ilk kez 90 lı yıllarda ericson  şirketi tarafından yapılmayı düşünülmüş. İlk olarak cep telefonları ile bilgisayarlar biribirine kablosuz olarak bağlama düşüncesiyle ortaya çıkmış, daha sonra mobil iletişim  kullanımında  daha çok artacağı görülünce tüm kısa mesafeli veri ve ses haberleşmesini içerisine alacak bir sisteme dönüştürülmüştür., daha önce mobil ses iletişimi gelişiminde olduğu gibi, mobil veri iletişimininde yaygılaşacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Bu gelişimin Bluetooth ile birlikte olacağı ise kaçınılmazdır.

Her Bluetooth cihazı sistemi bir kendi kimliği vardır . Bluetooth teknolojisine sahip bir sistem çevresinde Bluetooth özelliğine sahip başka ağ olup olmadığını araştırır. Ağ ara şeklinde yapılan bu kavram karşı tarafa bir istek yollar isteği kabul eden karşı tarafla iletişim olarak birbirine bağlanır ve veri paylaşımı olr. İlk karşılaşma sırasında Bluetooth cihazları kişisel kimlik numaralarını birbirlerine gönderir.bluetooth uygulaması sayesiyle bilgisiyarımıza fareyle uzaktan bağlanabilirz,. Bir Bluetooth aynı anda en fazla sekiz cihaza bağlanabilir. Üstelik her Bluetooth cihazı aynı anda farklı hücreler içinde aktif olabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı