Bilgi

Bunzen Beki Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?


Bek, alev denemelerinde, doğrudan ısıtma ya da yakma işlemƖerinde kullanılan hava gazı ya da bütan gazı ile çalışan bir araçtır. Gazın uygun miktarda havayla yanmasını sağlayan, ayarlanabilir laboratuvar aracıdır.

Hava ceketi ile hava ayarı tamamen kapatılır. Ana gaz vanaları açılır. Kibrit yakılarak namƖu ucuna tutulur. Gaz musluğu açılır. Hava ceketi yavaş yavaş döndürülerek (istenen alev şiddeti elde edilene kadar) hava ayarı yapılır.

Gelen hava gazı yetmiyorsa alev isli olur. Bu durumda hava ayarı açılır ya da gaz kısılır. Hava ve gaz oranı patlama derecesinde ise içten yanma meydana gelir. Bu durumda bek kapatılarak soğuması beklenmelidir. Bek ile çalışma sona erdikten sonra sıra ile bek vanası ve ana gaz vanaları kapatılır.

Gaz ve bek bağlantılarında gaz kaçağı olup olamadığı sabun köpüğü ile kontrol edilir. Genişçe bir kaba sıcak su konur ve sabun ile iyice köpürtülür. Köpük, bağlantı bölgelerine konur, gittikçe Ģişen balonlar oluşuyorsa gaz kaçağı vardır. Köpük sönüyorsa gaz kaçağı yoktur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı