Bilgi

Close Test Nedir? Close Test Soruları Nasıl Çözülür?


Dil sınavlarında karşımıza çıkan bu bölüm potpori niteliğinde bir kısımdır. Karşınıza her çeşitten soru gelebilir. Genellikle kelime bilgisi,  edat (preposition), dilbilgisi  gibi kısımlardan sorular çıkar.

Bu bölümün tamamını doğru yapmak sizi oldukça rahatlatacak ve istediğiniz puanı elde etmek için doğru bir taktik olacaktır. Her şeyden önce YDS e veya YÖKDİL den 90 üstü Almanın Yolları adlı yazımda bahsettiğim gibi bir çalışma planı izlenmelidir ki bu bölüm kolayca halledilebilsin. Çalışmalarınızı büyük bir titizlikle tamamladığınızı varsayarak bu bölüm hakkında ipuçlarına geçecek olursak;

1- Close test soruları her biri ayrı bir soru niteliği taşır. Ama bunları farklı farklı düşünmek bizi hataya düşürür. Paragrafın ilk cümlesi hayati önem taşır. Bu cümleyi iyi bir şekilde anlamak bize konunun ne olduğunu öğretir. O yüzden ilk soruyu anlamak oldukça önemlidir.

2- Hızlı bir şekilde soruları gözden geçirmeliyiz. Neler sorulmuş minik bir ön bilgi elde etmeliyiz.

3- Kelime sorusu için elbette cümleyi anlamak ve kelime dağarcığımızdaki kelimelerle soruyu çözmek gerekir. Bu kısımda boşluktan önce ve sonra ne, nasıl sorularını sorarak doğru şık için sağlama yapılabilir.

4- Bağlaç sorularında şıklardan aynı anlama gelen bağlaçlar elenebilir sonrasında doğru olduğunu düşündüğünüz bağlaçla paragraf bütünlüğü arasındaki ilişki mutlaka test edilmelidir.

5- Paragraftaki zaman uyumuna mutlaka dikkat edin. Zaman soruları genellikle uyumdan gelir.

6- Bu soruları asla sırayla çözmek zorunda değilsiniz. Yapamadığınız bir soru olursa diğerine geçebilirsiniz bu kalan soruları yanlış yapacağınız anlamına gelmez.

7- Genel olarak fiiller çıkış noktanızdır. Fiil bilginiz sağlamsa anlamadığınız kısımlarda fiillerden yola çıkabilirsiniz.

8- Son ve altın kurala gelecek olursak YDS veya YÖKDİL çalışmalarınıza başladığınız günden itibaren kendinize Close Test defteri edinebilirsiniz. Hergün mutlaka 2 soru çözmeniz çok yararlı olacaktır. Çözemediğiniz sorulardan öğrendiğiniz bilgileri, kalıpları bu deftere not ederseniz Gramer kısmını çalışırken bu minik bilgiler çok işinize yarayacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı