Bilgi

E-Devlet Üniversite Diploması Sorgulama Nasıl Yapılır?


Herhangi bir üniversiteden mezunsanız e-devlet (https://www.turkiye.gov.tr) üzerinden mezun olduğunuz üniversiteleri görüntüleyebilir ve bu üniversitelerden mezun olduğunuza dair belgeye ulaşabilirsiniz. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından e-devlet üzerinden sağlanan bu hizmete “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üniversite Diploması Sorgulama Nasıl Yapılır?

1- E-Devlete (https://www.turkiye.gov.tr) giriş yaptıktan sonra sağ üstte açılan sorgulama kısmına mezun yazın ve altta açılan Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama sekmesini seçin. Veya isterseniz e-devlete giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama linkine klikleyin.

2- Aşağıda görüldüğü gibi mezun olduğunuz üniversitelere ait bilgiler gelecektir. Hangi üniversiteye ait mezun belgesi alacaksanız hemen yanındaki BELGE OLUŞTUR seçeneğini seçin.

3- Belge oluştur dediğinizde aşağıdaki gibi belge görünecektir. Sağ üstte  yazan yeri seçerek bilgisayarınıza indirin ve çıktısını alıp ilgili kuruma verin. E-devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi, adli sicil kaydı, askerlik belgesi, sgk dökümü, ales ve yds sonuç belgeleri gibi barkodlu belgeler akademik başvurularda geçerlidir. Ancak bazı üniversiteler halen bu konuda zorluk çıkardığını söyleyebilirim. 

4- Halbuki belgeyi verdiğiniz kişi herhangi bir şifreye ihtiyaç duymaksızın https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama linkinden verdiğiniz belgedeki TC Kimlik Numarası ile Barkod Numarasını girerek belgeyi doğrulayabilir. Bu kadar basit.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı