Bilgi

GearBest Gümrük Vergisi Hakkında Bilgi


Uluslararası bir e-ticaret mağazasından hangi ürünü alırsanız alın vergi konusunu bilmenizde fayda var. Sonradan “vay benim haberi yoktu” gibi bir şey söylemeniz biraz geç kalınmış sitem olacaktır. Öncelikle Gümrük Vergisini hafife alacağınız bir konu değil. Burada biraz bilgi veya şans faktörü önemli olduğunu düşünüyorum. Bazı ürünlerde örneğin Gift/Hediye seçeneğini seçtiğinizde problemsiz bir şekilde gümrükten geçerek size ulaştırılabiliyor. Bu durum “ben herşeyi hediye kapsamında seçip alacağım” düşüncesi oluşturmasın. Örneğin bir cep telefonu gümrükten geçmez.  IMEI kaydı yapılamadığı için sadece eşya statüsünde kişi kendisi üzerine kaydettirerek yurtdışından satın alabilir. Aksi halde vergisini dahi ödemek isterseniz bile bireysel olarak getirtemezsiniz.

Genellikle bir çok e-ticaret sitesi aldığınız ürünün tutarını daha düşük göstererek işleri biraz daha kolaylaştırma yoluna gidiyor. Tabi şansınız varsa ürün açılmadan size ulaştırılır. Ancak son yıllarda yeni kanun, yönetmelik ve genelgelerin yürürlüğe girmesiyle bu işlemler sıkı bir denetime tabi tutulduğunu söyleyebilirim. Gümrük konusunda en önemli kural 30€ (Euro) sınırını geçmemek. 2014 yılındaki 2014/7 Gümrükler Genel Müdürlüğü Genelgesi ve Gümrükler Genel Müdürlüğü Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri birçok soruya cevap olacaktır. Ben kısaca aşağıya bunları özetlemeye çalışacağım.

30 Euro altında vergisiz, direk istediğiniz ithali yasak olmayan ürünleri yurtdışından sorunsuzca alabilirsiniz, 30 Euro üzerindeki ürünler için vergi ödeyerek istediğiniz ürünü alabilirsiniz.

30 Euro’yu geçmeniz durumunda;

 • AB (Avrupa Birliği) ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18 vergi uygulanır.
 • Farklı/Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 vergi uygulanır.
 • Verginiz teslimatta PTT tarafından veya alternatif bir kargo şirketi ile alınabilir.
 • Yıllık alışveriş limiti kısıtlaması
 • Kozmetik ürünleri getirtilmesi yasaktır.
 • Telefon getirtilmesi yasaktır.
 • Elektronik sigara yasaktır.
 • Sporcu gıdaların kargo yoluyla getirtilmesi yasaktır.(Milli Sporcu Belgesi ve doktor onayı sunulduğunda istisna)

30 Euro’yu aştığınızda vergiyi teslimata kapınıza gelen kargoyla ödemeniz mümkündür.

Gümrükte takılan kargolarınız için size ihbarname gelecektir.

1- Ayrıca tek seferde aynı ürün sayısında ticarete girmemesi açısından 3’ün üzerine çıkmamanızı tavsiye ediyorum.

2- Alışverişlerinizde her ne olursa olsun takip kodu içeren kargo şirketlerini seçin. Kargonuzun nerde olduğunu görmek olası olumsuz bir durumda kullanacağınız bir koz olacaktır.

Sizin de deneyimleriniz, tecrübeleriniz, sorularınız veya yorumlarınız varsa hemen aşağıdaki yorum kısmını kullanarak yazıyı daha da zenginleştirebilirsiniz.

GearBest‘in Türkiye sorumlularından olan Kerim Ehad, Türkiye’ye gönderilen ürünlerden alınan gümrük vergileri hakkında bir açıklaması bulunuyor. Bu açıklamada “GearBest bundan böyle Türkiye’den alışveriş yapan kimselerden alınan vergi ücretlerini, ticket sistemleri üzerinden vergi dekontunun okunaklı bir ekran görüntüsünü / fotoğrafını göndermeleri takdirde vergiler geri ödenecek” şeklinde bir bilgi bulunuyor.

Önemli Not: 2017 itibariyle gümrük limiti 30 kg. ve 30€’ya düşürülmüştür. Şu siteden gümrük verginizi hesaplayabilirsiniz: Gümrük Vergisi Hesaplama

GearBest Gümrük Vergisi (Resmi Sitesindeki Açıklamadır)

Sabit Ücretli Kargo: Bu, öntanımlı ücretsiz kargolama yöntemidir. Teslimat süresi 10-30 gün arasında değişir. Sipariş tutarının 250TL’yi (85$) aşması halinde, gümrük vergisine tabi tutulabilir. GearBest, Türkiye siparişleri için Hollanda Postası, Macaristan Postası ya da Belçika Postası gibi mümkün olan en iyi kargolama yöntemlerini seçer.

Hızlandırılmış Kargo: DHL Ekspres ile 4-7 gün içinde teslimat. 250TL’yi (85$) aşan tüm siparişler gümrük vergisine tabidir ve gümrük kontrolü ücretleri ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, bu yöntem oldukça pahalıdır, ancak siparişlerinize en iyi korumayı ve hızı sunar.

KDV & Gümrük Yükümlülükleri: Çin’den postalanan ve 250TL’yi (85$) aşan tüm siparişlere “ithalat vergisi” olarak %20 KDV uygulanabilir.

Selametle.

1 Yorum

1 Yorum

 1. destan34

  9 Haziran 2019 at 08:25

  Merhaba gearbest den alacağım ürünler tek adet halin de vergi problemi yaratmıyor yanlız 3 adet ürün alacağım ve bu durumda vergi sorunu ortaya çıkıyor 1 er hafta bekleyerek alırsam ürünleri bir problem yaşarmıyım

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı