Bilgi

Google Chrome Otomatik Web Geçmişini Silme


Herkese Merhaba. Hepimizin bildiği gibi bir çok tarayıcıda (browser) sayfayı kapattığınızda otomatik web geçmişiniz silinme özelliği var. Ancak bu Google Chrome’da bulunmuyor. Google Chrome buna karşılık olarak Gizli Mod özelliği getirmişti. Gizli mod özelliğinde kullanıcı gizli mod sayfasına geçtiğinde ve sayfayı kapattığında geçmişe dair hiçbir iz kalmıyor. Gizli mod özelliğini kullanmak için manuel olarak CTRL+Shift+N tuşlarına birlikte basarak veya aşağıdaki adımları izleyerek açabiliyorsunuz.

Buna rağmen bir çok kullanıcı gizli modu kullanmak istemiyor ve google chrome sayfasını kapattığında web geçmişi otomatik silinsin istiyor. Bunun için herhangi bir ayar olmasada buna alternatif olarak geliştirilen Auto History Wipe‘yi kullanarak işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Google web mağazasından “Auto History Wipe” uzantısı indiriyoruz ve basit bir şekilde ayarlarını yapıyoruz. Artık sayfa kapatıldığında otomatik web geçmişiniz siliniyor. 

1- Google’den Auto History Wipe yazın ve aratın. İlk çıkan -aşağıdaki gibi- uygulamaya gidin.

2- Açılan sayfada CHROME’A EKLE diyoruz.

3- Auto History Wipe eklensinmi sorusuna Uzantı Ekle diyoruz.

4- Ardından aşağıdaki gibi pencerenin sağ üstünde görülen uzantı simgesi gelecek. Burayı klikleyip SEÇENEKLER diyoruz.

5- Son olarak açılan pencerede ne var ne yok hepsini TİK‘leyip (siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz) işlemi tamamlıyoruz. Artık Google Chrome penceresinin hepsini her kapattığınızda otomatik geçmiş silinecek. Sorusu olan yorum kısmına yazabilir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. SADIK TÜRKMEN

    16 Ocak 2021 at 14:30

    Çok teşekkür ederim üstadım; muhteşem bir bilgi ve çok ihtiyacımız vardı, iyi ki varsınız. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılarımla.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı