Bilgi

Hangi Tefal Ütüyü Almalıyım? Tefal Ütü Tavsiyesi


Ütü deyince kuşkusuz aklımıza ilk gelen marka Tefal. Dünyada kendini kanıtlamış bu markanın üretmiş olduğu ütüler özellikle ülkemizde en çok beğenilen ve tercih edilen ütüler arasında bulunuyor. Hepimizin bildiği -veya henüz öğrenmiş olduğu- üzere Tefal, dünyada yapışmaz tava tencere sektörünün kurucusu olarak kayıtlara geçmiştir. PTFE (teflon) malzemesinin mucidi Marc Grégoire tarafından 1956 yılında Fransa’da kurulmuştur. Grégoire, PTFE (PolyTetraFluoroEthylene) maddesini aluminyum ile birleştirerek dünyanın ilk yapışmaz kaplama tavasını icat etmiştir.

Fransa merkezli Tefal, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 120 ülkede faaliyet göstermektedir. 1968 yılında SEB şirketi tarafından satın alınmıştır.

Yıllar geçtikçe Tefal, büyüme ve devralmalar sonucunda yapışmaz tava ve tencereler, düdüklü tencereler, elektrikli pişiriciler, yiyecek içecek hazırlama cihazları, ütüler ve tartılar konusunda da ürünler sunmaya başlamıştır. Tefal’in misyonu, aşçılığı ve yemek hazırlamayı daha kolay hale getirecek, ütü yapmayı kolaylaştıracak ve hızlandıracak, kişisel bakım ürünleriyle daha sağlıklı ve güzel bir hayat yaşamanızı sağlayacak devrimci ürünler geliştirmektir.

Hangi Tefal Ütüyü Almalıyım? Tefal Ütü Tavsiyesi

Tefal’in üretmiş olduğu ütüler hem fiyat olarak hemde performans olarak her kesime hitap edebilen bir ürün yelpazesine sahiptir.

Tefal marka bir ütü almaya karar verdiğinizde buhar kazanlı ütü veya normal buharlı ütü arasında bir tercihte bulunmanız gerekiyor. Bu iki ütü çeşidinin fonksiyonellik ve performans açısından bazı farkları bulunuyor.

Öncelikle normal buharlı ütüler hemen hemen her evde görebileceğiniz bir ütü türüdür. Buhar kazanlı ütüler ise biraz daha profesyonel bir ütü yapmak isteyenlerin tercihi arasında bulunuyor. Buhar kazanlı ütüler -genel olarak- sahip olduğu su haznesi normal buharlı ütülere göre daha fazla kapasitede olduğundan işlevsellik açısından bir tık üzerinde yer alır. Buda daha fazla buhar üretilmesi ve kesintisiz ütü yapılmasını sağlar. Ancak kazanlı ütülerin hazır hale gelmesi -bu nedenle- normal buharlı ütüye göre biraz zaman almaktadır. Aynı zamanda fiyat olarak buhar kazanlı ütüler biraz daha pahalıdır. Normal buharlı ütülerde su hazne kapasitesi daha az olmasına karşın daha fazla miktarda su kullanılır. Bu yüzden giysileri presleme özelliği ve buhar gücü kazanlı tipe göre daha düşüktür. Aynı şekilde normal ütülerin taban yapısı, kazanlı ütü tabanlarına göre daha az fonksiyonel özelliklere sahip olabilmektedir. Çünkü kazanlı ütülerde buhar çıkış gücü ve miktarı daha yüksek olmaktadır. Eğer evinizde ütülenmesi gereken elbise miktarı çoksa veya kalabalık bir ailede yaşıyorsanız buhar kazanlı ütü almanız oldukça mantıklı olacaktır. Sık aralıklarla ancak daha az elbise ütüleyenlerdenseniz o zaman normal buharlı ütü tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Burada -buhar- kazanlı ütü ile -normal- buharlı ütü tercihinde püf nokta ütülenecek elbise miktarının çokluğu ile ilgili olduğunu hatırlatalım.

Detaylı Bilgi İçin: Normal Ütüler ile Buhar Kazanlı Ütüler Arasındaki Fark Nedir? | Devamı Oku

Tefal marka bir ütü almadan önce bazı teknik detayları öğrenmenizde fayda var. Bunlar sırasıyla watt değeri, buhar gücü, gözenek sayısı, taban yapısı, otomatik kapanma özelliklerini sayabiliriz. Burada watt değeri ütünün gücünü gösteren önemli bir değer. Watt değeri arttıkça ütünün kıyafetlerin açılması daha kısa sürede gerçekleşir. Buda zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Buhar gücü ise ütünün “bir püskürtmede uygulanan güce” deniyor. Ütü tanıtımlarında daha çok sürekli buhar gücü ve şok buhar gücü şeklinde iki kavram yer almaktadır. Buradaki sürekli buhar gücü ütünün çalışmaya başladığı anda uyguladığı ve süreklilik arz eden buhar gücü iken, şok buhar gücü komutunuzla veya otomatik olarak gerçekleşecek olan ani buhar gücüdür. Buhar gücü yüksek olan ütüler giysilerinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde ütülemenizi sağlayarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Eğer satın almayı düşündüğünüz ütünün buhar gücü düşük ise sizi hem -biraz- yoracak, hem de ütüleme işleminde -biraz- uğraştıracaktır. Bazı giysilerin kırışıklığı kolaylıkla geçmez ve açılması uzun sürer. İdeal olarak sürekli buhar gücü en az 35 g/dk, şok buhar gücünün de en az 90 g/dk olması tavsiye edilmektedir. Ütü alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, ütünün taban yapısında yer alan malzeme türüdür. Bir ütünün tabanı elbiselerin üzerinde kolay hareket etmeli, ısıyı iyi iletmeli ve parlama yapmama gibi özelliklere sahip olmalıdır. En ideal ütü tabanı ise kuşkusuz seramik tabanlı olanlardır. Hem ütü kumaşta kolayca kayıyor, hem yapışmıyor, hem de hiç çizilmiyor. Buhar ütüde üçüncü önemli faktör ütünün tabanında yer alan gözenek sayısıdır. Ütü tabanında ne kadar gözenek var ise o kadar çok buhar çıkış noktası var demektir. Bu sayı arttıkça, ütünün kırışıklıkları giderme işlevi de o derece artacaktır. (Kazanlı ütülerde normal ütülere göre daha fazla gözenek sayısı olduğunu görebilirsiniz.) Açık kalan ütüler özellikle yangın gibi veya farklı durumlarda sık sık ev kazalarına davetiye çıkaran bir elektrikli ürün. Tabii söz konusu kusur genellikle cihazda değil; unutkanlık veya dalgınlık sonucunda ütünün açık kalmasından kaynaklanıyor. Unutkanlar için en dikkat edilmesi gereken özellik ise ütünün kendine kendine kapanabilmesi özelliğidir.

Detaylı Bilgi İçin: Ütü Tavsiyesi | Hangi Ütüyü Almalıyım? | Devamı Oku

Tefal Ultimate Pure FV9848 Ütü

Son zamanların en çok dikkat çeken ürünlerinden biri olan “Tefal Ultimate Pure FV9848 Ütü” fiyat olarak -yaklaşık- 850 TL gibi bir fiyat etiketine sahip olsa da uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz bir cihaz. Ultimate Pure buharlı ütü, çamaşırlar üzerindeki kireç lekelerine son veren ve mükemmel sonuçlar sağlayan birinci sınıf bir ütüdür. Yeni Micro-Calc Filtre sistemi buharın %100’ünü filtreleyerek, tortu ve lekelerin önlenmesine yardımcı olan olağanüstü bir kireç yönetimi ve muhteşem ütü sonuçları sağlar. 3200W güç, ısınma süresini hızlandırır; 60 g/dk’ye kadar değişken buhar çıkışı son derece etkili bir ütüleme deneyimi sunarken, 260 g şok buhar çıkışı en inatçı kırışıklıkları bile açabilir. Kayganlık açısından en iyiler arasında yer alan ve bakım gerektirmeyen Durilium AirGlide Autoclean taban plakasına sahip olduğunu belirtelim. Yanlışlıkla gözetimsiz bırakıldığında ütü otomatik olarak kapanır. Dikey konumda bırakıldıysa 8 dakika sonra kapanır. Tabanı yere temas halinde ya da yan durumda bırakılmışsa yalnızca 30 saniyede kapanır. Damlatmaz özelliği ütülerken kumaşınıza su damlamasına ve leke oluşmasına engel olur.

Ürünü İnceleme veya Satın Alma Linki: Tıkla

Tefal Maestro FV3745 Ütü

En uygun seçenek arasında ve uygun fiyatıyla (250 TL civarında) alabileceğiniz “Tefal Maestro FV3745 Ütü” rahat ve kolay ütüleme için ideal yapıya sahiptir. Kaygan tabanı ve kolay tutum sağlayan şekli ile hızlı ve pratik şekilde ütü yapmanıza yardımcı olur. 100 gr/dk şok buhar gücüne ve 30 gr/dk sürekli buhar gücü sayesinde tüm kırışıklıkları rahatça açabilirsiniz. Düşük ısıda hassas giysileri ütülerken, anti-drip özelliği sayesinde su damlatmaz. Ayrıca uzun kablosu (2.5m) sayesinde ütü yaparken hareketlerinizi kısıtlamaz.

Ürünü İnceleme veya Satın Alma Linki: Tıkla

Tefal Ultimate Kireç Avcısı FV9765 Buharlı Ütü

Tefal ütü tavsiyesinde kuşkusuz akla gelen ilk model “Ultimate Kireç Avcısı FV9765 Buharlı Ütü” diyebilirim. Fiyatı ise şu anda birçok platformda 400-500 TL fiyat etiketi ile satılıyor. Tefal Ultimate Kireç Avcısı FV9765 Buharlı Ütü Durilium AirGlide teknolojisi hızlı ve eforsuz ütüleme için kolay kayma ve yüksek verimli ütüleme için optimum buhar dağılımı sağlar. Tefal tarafından geliştirlen Autoclean katalitik kaplama tabanda pas oluşumunu önler ve kusursuz durumunu korumasını sağlar. Buharlı ütü, yanlışlıkla gözetimsiz bırakıldığında ütü otomatik olarak kapanır. Dikey konumda bırakıldıysa 8 dakika sonra kapanır. Tabanı yere temas halinde ya da yan durumda bırakılmışsa yalnızca 30 saniyede kapanır. 55 g/dk kesintisiz buhar çıkışı sayesinde hızlı ve etkili sonuçlar almanızı sağlar, 210 g/dk gücündeki şok buharıyla en inatçı kırışıklıkların bile üstesinden gelir ve 3000 W gücüyle hızlı ısınır. 350 ml kapasiteli geniş su haznesiyle Tefal Ultimate kısa sürede çok sayıda ütünün üstesinden rahatlıkla gelmenizi sağlayacak olağanüstü bir ütüdür.

Ürünü İnceleme veya Satın Alma Linki: Tıkla

Tefal GV8931 Pro Express Buhar Kazanlı Ütü

Son olarak buhar kazanlı ütü olarak tavsiyemiz “Tefal GV8931 Pro Express Buhar Kazanlı Ütü” olacaktır. Tüm kıyafetlerinde aynı kusursuzluğu bekleyenler için Tefal GV8931 Pro Express Plus kırışıklık bırakmadan, hızlı ütü yapma imkanı sunuyor. Ütü konseptlerine yeni bir soluk getiren Tefal buhar kazanlı ütüler, standart ütülere göre maksimum performans sağlayarak ihtiyaçları fazlasıyla karşılamayı başarıyor. Tefal GV8931 Pro Express Plus ütü mavi, beyaz ve lacivert renk kombini ile kullanıcılara işlevselliğinden önce dikkat çeken bir görsel tasarım sunuyor. Birbirine entegre iki bölümden oluşan Tefal GV8931 Pro Express Plus ütünün altında kalan büyük bölüm su tankı ve basınç mekanizması, üstündeki kısım ise ütüleme işlevini yerine getiriyor. Özel kireç toplama çubuğu ile buhar jeneratörü çok daha uzun ömürlü bir kullanım sunuyor. Koruma kilidi sayesinde tüm parçalar güvenle taşınabiliyor. Geniş su tankı bölümü bir bütün olarak çıkarılıp dolumdan sonra geri takılabiliyor. Genişliği ile kullanıcılarını sürekli su doldurma ihtiyacından kurtarıyor. Autoclean tabanı ile ütü performansını yükselterek, en zorlu kumaşların dahi daha kolayca ütülenmesini ve istenilen sonucun daha hızlı elde edilmesini sağlıyor.

Ürünü İnceleme veya Satın Alma Linki: Tıkla

Not: Daha uygun fiyata farklı platformlardan veya mağazalardan temin edebilirsiniz. Verilen linkler bilgilendirme amaçlı verilmiştir. İstenirse bu linklerden de satın alınabilir.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı