Bilgi

Hangi Ütüyü Almalıyım? En iyi Ütü Markası Hangisidir?


Ütü almayı düşünen herkes bazı soru işaretlerine sahip olabilir. Hangi ütüyü almalıyım veya hangi ütü markası en iyisidir gibi konular genel olarak sorulan sorulardır. En iyi ütü markaları hangisidir merak ediyorsanız ve tercih ettiğiniz ütünün en iyisi olmasını istiyorsanız yazımızı incelemeniz yeterli olur. Markalara dair bilgi vermeden önce sizlere bir ütü alınırken nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsetmek istiyoruz.

En İyi Ütü Nasıl Seçilir?

Ütü satın almaya karar verdiğinizde en iyi ürünü seçmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemenizdir. Onlarca ütü markası ve modeli vardır ve aslında bakıldığında her ürün iyi veya kötü birilerinin ihtiyacının karşılayabilecek düzeydedir. Bu konuda dikkate alınması gereken unsurlar; ütü yapma sıklığı, ütülenecek kıyafetlerin miktarı ve bu ürün için ayırdığınız bütçedir. Belirlediğiniz kritere en fazla uyan marka ve model, doğal olarak sizler için en uygun, en ideal ürün olacaktır.

Ütü Satın Alırken Üzerinde Durulması Gereken Kriterler

1- Ütü Çeşitleri

Ütüler genel olarak buharlı ve kazanlı olmak üzere iki çeşide ayrılır. Bunların ikisi de aşağı yukarı aynı güce sahiptir. Hangisi daha iyi veya hangisi tercih edilmeli gibi bir ayrım yapılabilmesi için yine kişilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Bakıldığında her ikisinin de kendi içinde avantajları ve birbirleri ile kıyaslandıklarında dezavantajları olduğu görülür. Ütü çeşitleri arasında hangisinin sizlere daha uygun olduğunu anlamanız için ne kadar sıklıkla ütü yaptığınıza ve tek seferde ne kadar kıyafet ütülediğinize dikkat etmeniz gerekir.

Sık sık kıyafet ütülüyorsanız ve tek seferde ütülediğiniz kıyafet miktarı fazla ise mutlaka kazanlı ütülere yönelmeniz gerekir. Bu ütüler sizlere hem zamanda tasarruf sağlayacak hem de işlerinizi kolaylaştıracaktır. Çok fazla kıyafet ütüleme ihtiyacı duymuyorsanız ve nadir zamanlarda ütüye ihtiyaç duyuyorsanız da tercihiniz buharlı ütülerden yana olmalıdır. Tabi bu iki çeşit arasındaki fiyat farkını da unutmamak gerekir. Kazanlı ütüler çok daha yüksek fiyatlıdır.

2- Güç

Güç değeri, bir ütü alırken kişilerin üzerinde durması gereken en önemli unsurların başında gelir. Ütü ne kadar güçlü ise o kadar daha hızlı ve daha etkili ütü yapmanızı sağlar. Satın alacağınız ütüden maksimum verim elde edebilmeniz için en azından 2000 W ve üzeri olması idealdir.

3- Buhar ve Buhar Püskürtme

Ütülerde buhar sistemi, kırışıklıkların giderilmesi noktasında önemlidir. Buhar püskürtme sistemi ne kadar iyi ve etkili ise kırışıklıkların açılması da o kadar hızlı olacaktır. Ayrıca buhar sistemi sorunsuz çalıştığında, ütülerin kıyafetler üzerindeki hareket kabiliyeti de artacaktır. Sadece normal buhar püskürtme değeri değil aynı zamanda şok püskürtme değeri de mutlaka dikkate alınmalıdır.

4- Su Haznesi Kapasitesi

Su haznesi kapasitesi, ütülerin kıyafetlere gerekli durumlarda su fışkırtması ve buhar sistemlerinin çalışması için gerekli olan kısımlardır. Bu hazne ne kadar geniş ise o kadar tek seferde kıyafet ütüleyebilirsiniz. Kazanlı ütülerin en önemli avantajlarından biri su haznelerinin çok geniş olmasıdır. Tabi su haznesi geniş olan modellerin fiyat bakımından yüksek olduğunu unutmamanız gerekir. Yani eğer sık sık ütü yapmıyorsanız ve tek seferde çok fazla kıyafet ütülemiyorsanız, yüksek kapasiteli ütülere fazla para ödemenize gerek yoktur. 250 ml haznesinin olması sizler için yeterli olacaktır.

5- Taban Çeşitleri

Ütülerde taban konusu yine üzerinde durulması gereken bir konudur. Ütülerde kullanılan en ideal tabanlar seramik, teflon, alüminyum ve paslanmaz çeliktir. Son yıllarda Tefal ve Philips gibi önemli ütü markaları kendilerine özgü önemli tabanlar geliştirmiştir. Bu tabanlar sayesinde de kişilerin ütü yapma konforunu son derece olumlu etkilediklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Satın aldığınız ütünün tabanı iyi değilse ütünün ne kadar güçlü olduğu veya diğer özellikler hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü kıyafetlerle direkt temas eden kısım tabandır. Kötü bir ütü tabanı, kıyafetlerinizi mahvedebilir.

6- Otomatik Kapanma Özelliği

Otomatik kapanma özelliği aslında ekstra bir durum olmaktan ziyade her ütüde bulunması gereken bir özelliktir. Çünkü ütünün güvenle kullanılması ve birçok ev kazasının önlenmesi için önemlidir. Ütü ile işiniz bittiğinde fişini çekmeyi unutabilirsiniz. Bu durumda hem fazladan enerji harcarsınız hem de ütünün güvenlik sorunu ortaya çıkar. Bu yüzden tercih edeceğiniz ütü de mutlaka bu özelliğinin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

7- Kendi Kendini Temizleme ve Kireç Önleme

Güç, etkinlik, tasarruf ve ergonomik olma durumları tabi ki önemlidir. Ancak tüm bunların yanında hijyen unsuru da çok önemlidir. Ütünüzün kendi kendini temizleme özelliği olması, ütü sonrasında bir de onu temizlemekle uğraşmanıza gerek olmadığını gösterir. Ayrıca kireç önleme özelliği de çok önemlidir. Kireç oluşumu ütülerin ömrünü kısaltan unsurlardan biridir.

En iyi Ütü Markası Hangisidir?

İhtiyacınız olan kriterleri belirledikten sonra odaklanacağınız nokta doğal olarak en iyi ütü markası hangisidir sorusudur. Genel olarak birçok ihtiyacı karşılayacak farklı marka ve modeller vardır. Ülkemizde bulunan ütü markaları arasından tercih edilebilecek en iyi ve en ideal markalar aşağıdaki gibidir;

  • Philips
  • Tefal
  • Arzum
  • Fakir
  • Arçelik

Yukarıda belirttiğimiz markaların kendi içinde birçok farklı modeli vardır. Bu markaların modellerini ve özelliklerini inceleyerek ideal ütüyü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hangi ütüyü almalıyım, en iyi ütü markası hangisidir gibi sorularınıza etkili bir cevap arıyorsanız yazımızı inceleyebilir ve bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Yazımızda sizlere genel olarak bir ütü satın alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı