Bilgi

Her Polis Doğu Görevi Yapmak Zorunda mı? 🟢


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Her Polis Doğu Görevi Yapmak Zorunda mı?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Polislerde doğu görevi yani şark görevi zorunlu olup polislerin atanmasından 2 yıl sonra olarak yapılması gereken bir görevdir ve genellikle doğu illerine atanarak yapılır.

Batıda görevine yeni başlayan bir Polis memuru bulunduğu ilde 2 yılın sonunda doğudaki illere (şark görevine) gitmek için ya tercihini yapar ya da tercihle birlikte ipka vererek bu görevini erteleme talebinde bulunur. İdare personel ihtiyacına göre ya memurun tercihlerini dikkate alarak şark görevine gönderir veya ipkasını kabul ederek bulunduğu ilde çalışmasına devam ettirir. İpka; o yıl içinde çeşitli mazeretler sunarak şark görevini erteleme isteğidir. İpkası kabul edilen polis memuruna ipkanız kabul edildi şeklinde bir mesaj gönderilir. Bu polis memuru 1 yıl şark görevinden muaf olur.

Polislerin doğu yani şark görevi kapsamında bulunan iller; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van ve ilçeleridir.

İllere göre şark süreleri ve maaşa eklenen tazminatlar değişmektedir. Örneğin Diyarbakır Merkez 4 yıllıkken Erzurum Merkez 5 yıldır. Tabi illere bağlı ilçelerinde şark süreleri farklılık gösterebilir. Maaşa eklenen tazminatlar ise 250 TL’den 1.500’TL ye kadar değişiklik gösterebilir. Bu kriterler ilden ile değiştiği gibi ilçeden ilçeye göre de değişiklik gösterebilir.

Şark görevini tamamlamış bir polis memuruna gitmek istediği batı illerinde çalışmak için atama döneminde tercih yapması istenir. Yedi tercih yapma hakkı bulunan polis memuru istediği değil de belirlenmiş olan illerden 7 tanesini tercih etmesi gerekmektedir. İdarenin kabul etmesi halinde bu batıdaki illerden birisine ataması yapılır. Eğer idare tarafında bu tercih listesine uygun il bulunamazsa tercih dışı bir ile gönderilebilir.

Doğu görevi tamamlandıktan sonra başka bir doğu iline atama isteyebilir. Kabul edilmesi halinde bu ilin hizmet süresi kadar kalacaktır.

Ayrıca geçerli bir mazereti bulunan personel hastalık, eğitim vs. gibi nedenlerle bulunduğu ilde kalabileceği gibi farklı bir ile tayin isteyebilir. İdarenin kabul etmesi halinde bu illere ataması yapılır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı