Bilgi

Honda Hangi Ülkenin Markasıdır?


Honda, 1948 yılında iş adamı Soichiro Honda tarafından Japonya‘nın Shizuoka prefektörlüğünde bulunan Hamamatsu kentinde kurulmuş olan bir otomotiv şirketidir. Başlangıçta motosiklet üretimi yapan firma zamanla otomobil, deniz araçları, (gemi, tekne, yat vs.) robot, güç ekipmanları (jeneratör, çim biçme aleti vs.) motor (herhangi bir işte kullanılacak yakıtlı motorlar) ve uçak üreten büyük bir firma haline gelmiştir. Dünyanın bir numaralı motor üreticisi olan Honda, Japon otomotiv sektörünün gelişmesinde önemli katkılar sağlamıştır. Üretimi ile geniş kitlelere hitap eden firmanın dünyada çok sayıda alıcı kitlesi vardır. Özellikle Amerika, Kanada, Hong Kong, Güney Amerika ve Asya ülkelerinin genelinde Japonya‘nın ilk temsilcisi olarak dayanıklılık ve teknolojisi ile satış rekorları kırmıştır.

Soichiro Honda

Merkezi Japonya’nın Tokyo kentinde bulunan Honda, dünya çapında pek çok ülkede üretim ve satış yapmaktadır. Geçmişten günümüze motor sporlarındaki başarılarıyla ön plana çıkan Honda, başlarda Amerika ve Kanada‘da üretimine başladığı Acura markası ile de ciddi başarılar yakalamıştır.

Motosiklet sektöründe de yine geniş bir ürün yelpazesine sahip olan firma 1959’dan bu yana dünyanın en büyük motosiklet üreticisidir. Ayrıca dünyada ilk kez Hava yastıklı (Airbag) motosikleti üreten firmadır.

1986’dan bu yana Honda, Yapay Zeka ve Robotik Araştırmaları konusunda büyük ilerlemeler kaydederek, 2000 yılında ASIMO robotlarını piyasaya sürmüştür.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı