Bilgi

İnsanların Parmak İzleri Neden Aynı Değildir?


Adli soruşturmalar sırasında bir suçun faillerini belirlemek için kullanılan yöntemlerden biri, parmak izi incelemesi. Bir olay yerinde bir kişiye ait parmak izlerinin bulunması o kişinin daha önce orada bulunduğunu gösterir ve bu durumun sebebi parmak izlerinin kişiye özel olmasıdır. Aynı genetik bilgiyi taşıyan tek yumurta ikizlerinin parmak izleri bile birbirinden farklıdır.

İnsanların parmak izlerinin neden birbirinden farklı olduğunu anlamak için parmak izlerinin oluşma sürecine göz atmak gerekir. Bir insanın parmak izleri ana rahmindeyken oluşur. Gebeliğin 10. haftası civarında başlayan süreç 16-17. hafta civarında tamamlanır. Parmak izlerinin şeklini belirleyen, derinin en dış katmanı olan epidermis ile daha içteki katman olan dermis arasındaki etkileşimdir ve bu etkileşimi belirleyen pek çok etken vardır. Örneğin kan basıncı, kandaki oksijen miktarı, hormon seviyeleri, parmaklar ile amniyotik sıvı arasındaki etkileşim ve fetüsün rahim içindeki hareketleri bu etkenlerden bazılarıdır. Haftalar süren bir süreç boyunca tüm bu etkenlerin iki ayrı fetüs için aynı olması olasılık dışı olduğu için insanların parmak izleri birbirinden farklıdır.

Not: Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Farklı Mıdır?

Evet farklıdır. Tek yumurta ikizleri döllenmiş yumurtanın ikiye bölünmesiyle oluşur. Bu nedenle de tek yumurta ikizleri aynı DNA’ya sahiptirler. Bununla birlikte yine de ikizlerin görüntüleri tamamen aynı değildir.

Kimi fiziksel özellikler tümüyle genler tarafından belirlenmez. Parmak izi de bunlardan biri. Her ne kadar parmak izinin ana hatlarını belirleyen genler olsa da, fetüsün anne karnında gelişimi sırasında başka etkenler de parmak izinin şekillenmesinde rol oynar. Örneğin, hormon seviyelerindeki değişim, beslenme, kan basıncı, fetüsün anne karnındaki pozisyonu gibi birçok dış etken parmak izlerinin oluşmasında etkilidir. Aynı durum ikizlerin ciltlerinde farklı çil, leke ve ben oluşumu için de geçerli.

Kaynak:

http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/insanlarin-parmak-izleri-neden-farklidir

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı