Bilgi

Whatsapp Parmak İzi Açma-Kapatma Nasıl Yapılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Whatsapp Parmak İzi Açma ve Kapatma” işlemini kısaca anlatacağız. Bildiğiniz üzere WhatsApp’ta yeni gelen güncelleme ile birlikte “parmak izinizi” kullanarak mesajlarınızı güvene alabiliyorsunuz. Böylece telefonunuza erişen bir kişinin doğrudan WhatsApp mesajlarınızı okuyabilmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Android ve iPhone işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda, Whatsapp hesabınızın parmak izi ile açılmasını sağlayabilirsiniz. Parmak izi güvenliği, hesap güvenliğinizi korumak için oldukça başarılı bir yöntemdir. Whatsapp parmak izini kullanabilmek için telefonunuzun bu donanıma sahip olması gerekmektedir. Parmak izi özelliği olmayan telefonlarda bu seçeneği göremezsiniz.

Parmak izi özelliğini aktif hale getirdiğinizde, Whatsapp’a giriş yaparken Parmak izinizi okutmadan hesabınıza giriş yapılamaz. Özelliği kullanmak için aşağıda gösterdiğimiz adımları takip edebilirsiniz.

Whatsapp Parmak İzi Nasıl Açılır?

İlk olarak, uygulamanın sağ üst köşesinde yer alan ve üç dikey noktanın bulunduğu kısmı klikliyoruz. Ayarlar > Hesap > Gizlilik seçeneklerine giriş yapıyoruz.

Gizlilik ekranında “Parmak İzi Kilidi” seçeneğine klikleyin. Seçeneğe giriş yapınca parmak izinizin tanıtılması talep edilecektir. Parmak izine parmağınızı okutarak gerekli olan tanımlamayı yapın.

Parmak iziyle aç seçeneğini dilediğiniz zaman açıp-kapatabilirsiniz. Otomatik kilitleme ayarı için “anında, 1 dakika sonra ve 30 dakika sonra” şeklinde üç farklı seçenek bulunuyor. Metnin önizlemesini görmek istiyorsanız, bildirimlerde içeriği göster seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Anında seçeneği ile parmak izini test edebilirsiniz. Hesabınıza giriş yaparken parmak izi sorulacaktır. Whatsapp sadece bir parmak izi tanımlamaya izin vermektedir. İlerleyen zamanlarda parmak izi özelliği biraz daha geliştirilecektir.

Son olarak; WhatsApp uygulaması kilitli olsa bile aramaları cevaplayabilirsiniz. Parmak izi kilidini kullanmak için telefonunuzun ayarlarında etkinleştirmeniz gerekir. iOS tarafında parmak izi okuyucusunun yanı sıra, FaceID özelliği de bulunuyor. Bu nedenle WhatsApp iOS’ta hem parmak izi okuyucuya hem de FaceID taramasına destek veriyor. Android tarafındaki yüz tanıma sistemine sahip olan akıllı telefonlar için bu desteğin olup olmayacağı bilinmiyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı