Bilgi

KİMLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER (2023)


Herkese Merhaba. Bu yazımızda kimlik başvurusu için gerekli belgeler konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle tüm kimlik başvurularınızı aşağıda verdiğimiz bağlantıları kullanarak dilediğiniz ilçe nüfus müdürlüğünde alabilirsiniz. Biyometrik fotoğrafınız ve kimlik ücretini yatırdıysanız hemen randevu alıp kimlik başvurusunda bulunabilirsiniz. Anne-Babalar 15 yaşından küçük çocuklar için kendileri başvuru yapacaklardır. Ayrıca çocukların nüfus müdürlüğüne gelmesine gerek yoktur.

Kimlik kartı alabilmek için on beş yaşını tamamlamış kişinin şahsen başvurusu esas olup başvuru sırasında ilgilinin biyometrik verisi ve imzası alınmaktadır. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi veya kimlik kartının seyahat belgesi olarak kullanılacağının beyan edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir. İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı izni ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir. Bu durumda talepte bulunan kişi ile kimlik kartını teslim alacak kişi arasında soy bağı bulunması şartı aranmaz.

KİMLİK BAŞVURUSU İÇİN RANDEVU NASIL ALINIR?

Öncelikle kimlik başvurusu yapmak için https://randevu.nvi.gov.tr/ veya E-Devlet şifreniz varsa https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresinden randevu alabilirsiniz. Anne-Babalar çocukları için bu başvuruyu yapabilirler.

Yine farklı bir şekilde telefon ile ALO 199’ u arayarak yeni kimlik için randevu almanız mümkün.

Randevular haftalık olarak verilmektedir. Unutmayın; her işlem için, ayrı randevu alınması gerektiğini belirtelim. Yani eşiniz, çocuğunuz içinde kimlik randevusu alacaksanız onlar içinde ayrı ayrı randevu tarihi almanız gerekiyor. Şansınız varsa aynı saat içerisinde boş randevu saati bulabilirsiniz.

KİMLİK BAŞVURUSU İÇİN ÜCRETİN YATIRILMASI

Kimlik Kartı ücretini “Bankadan, İnternetten ve Mobil Bankacılık” kullanarak ödeyebilirsiniz. Ayrıca bunlar dışında bulunduğunuz yerdeki vergi dairesi müdürlüklerine, herhangi bir PTT şubesine veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr resmi internet adresi üzerinden ödeyebilirsiniz. (Unutmayın; yaptığınız ödemelerde kimlik çıkaracağınız kişinin T.C. Kimlik Numarasını bildirmeniz veya girmeniz gerekiyor. Yapılacak ödeme bilgileri sistem üzerinden kontrol edildiği için başvurularda makbuz/dekont istenmez.)

Şu anda kimlik değiştirmek istiyorsanız veya yeni kimlik başvurusu yapmak istiyorsanız 37,5 TL kimlik için değerli kâğıt bedeli ödüyorsunuz. Eski kimlik kartınızı (eski nüfus cüzdanınızı) kaybettiğiniz için 37,5 TL ödemiz gerekirken, yeni kimlik kartının kaybı nedeniyle düzenlenen kimlik kartı bedeli 75 TL ödemeniz gerekiyor.

Anlaşmalı Bankalar Listesi: Kimlik kartı için ücretleri “Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası ve İş Bankası” bankalarına ödeyebilirsiniz.

KİMLİK KARTI BAŞVURU ÜCRETLERİ

Başvuru Nedeni Ücret (TL)
Doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı 37,50 TL
Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı 37,50 TL
Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli 37,50 TL
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli 75,00 TL

YENİ KİMLİK İÇİN BAŞVURU ESNASINDA GEREKLİ BELGELER

– Hali hazırda sizde bulunan eski veya yeni nüfus cüzdanı, kimlik kartı.

– Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf.

37,50 TL değerli kâğıt bedelinin yatırılması (Dekont başvuru sırasında istenmiyor.)

KİMLİK DEĞİŞTİRMEK İÇİN BAŞVURU ESNASINDA İSTENEN BELGELER

– Hali hazırda kullanmış olduğunuz eski veya yeni nüfus cüzdanı, kimlik kartı.

– Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf.

37,50 TL değerli kâğıt bedelinin yatırılması (Dekont başvuru sırasında istenmiyor.)

ÇOCUKLARDA KİMLİK İÇİN BAŞVURU ESNASINDA GEREKLİ BELGELER

15 yaşından küçükler için çocukların nüfus müdürlüğüne gelmesine gerek yoktur. Eski kimlikleri ve 37,50 TL değerli kâğıt bedelinin yatırılması yeterlidir. Anne-Babalar 15 yaşından küçük çocukların kimliklerine fotoğraf istiyorlarsa 1 adet biyometrik fotoğraf ile başvuruda bulunabilirler. Yaşları 7-15 arasında olan çocuklarda kimliğe fotoğraf işlemi anne-babanın isteğine bağlıdır.

15 -18 yaş arasındaki kişiler nüfus müdürlüğüne anne veya babaları ile gelmeleri gerekiyor. Bu işlemde 1 adet biyometrik fotoğraf, eski kimlikleri ve 37,50 TL değerli kâğıt bedelinin yatırılması yeterlidir.

– Eğer T.C. kimlikle seyahat edilen bir ülkeye (Kıbrıs, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna vs.) çocuklarınızla beraber seyahat edecekseniz çocuk olsalar bile fotoğraf zorunludur. Kimliğinde fotoğraf olmayan çocuklar kimlikle yurtdışına çıkamıyor.

15 yaşından büyükler için biyometrik fotoğraf zorunludur.

KAYIP KİMLİK İÇİN BAŞVURU ESNASINDA GEREKLİ BELGELER

– Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf.

Kayıp Kimlik bedelinin yatırılması (Dekont başvuru sırasında istenmiyor.)

Fotoğraflı Pasaport veya Sürücü Belgesi veya MEB-ÖSYM Sınav Giriş Belgesi.

(Fotoğraflı bir belge olmaması durumunda, 18 yaşından büyük, birinci derece akrabanın (ANNE-BABA vs.) şahsen gelip beyanda bulunması gerekmektedir. Eski tüp nüfus cüzdanı kayıpsa 37,5 TL, yeni tip kimlik kartını kaybettiyseniz 75 TL kimlik bedeli ödüyorsunuz.)

BAŞVURU SIRASINDA YAPILAN İŞLEMLER

Kimliğiniz, biyometrik fotoğrafınız ve 37,50 TL olan değerli kâğıt bedelini yatırdıktan sonra yukarıda verdiğimiz ALO 199 telefon numarasını arayarak veya bağlantıları kullanarak randevu almanız gerekiyor. Randevuyu istediğiniz ilin ilçesinden alabilirsiniz. Nüfusa kayıtlı olduğunuz ilçe nüfusundan işlem yapma zorunluluğunuz yoktur. Randevu aldıktan sonra randevu saatinden 30 dk önce veya randevu zamanı geçtikten 1 saat içerisinde ilçe nüfusunda makineden sıra numarası almanız gerekiyor. Sıra numarası aldıktan sonra ve sıra size geldiğinde; ilk olarak parmak izleriniz alınmaktadır. Parmak iziniz alındıktan sonra biyometrik fotoğrafınız sisteme taratılarak kayıt edilir ve bu fotoğraf size geri verilir. Ayrıca başvuru sonrası eski kimliğiniz geçersiz hale getirilerek (delinerek) size tekrar geri verilmektedir. İşleminiz tamamlandıktan sonra yeni kimlik kartınız kısa sürede (en fazla 7 gün içinde) teslim için bildirdiğiniz adrese PTT Kargo aracılığıyla gönderilecektir. İsterseniz kimlik kartınızı adresinizde kimlerin alabileceğini bildirebilirsiniz.

İşleminiz bittikten sonra başvurduğunuz ilçe Nüfus Müdürlüğünce düzenlenen geçici kimlik belgesini yeni kimliğiniz gelene kadar kullanabilirsiniz.

Başvuru sonrasında, bir zarf içinde kimlik kartı şifreniz (pin kodu) verilecektir. Bu şifreyi, kartınız size ulaştırıldıktan sonra, İlçe Nüfus Müdürlüğü girişlerinde yer alan KİOSK cihazlarından değiştirmeniz mümkün. Şimdilik bu şifrelerin bir kullanımı yok. Ancak önümüzdeki yıllarda parmak iziyle birlikte bu şifrelerin kullanılacağını söyleyebiliriz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı