Bilgi

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ (2023 GÜNCEL LİSTE)


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilir?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle yeşil pasaportunuzla kafanızın estiği her ülkeye giriş yapamıyorsunuz. Bir çok kişi yeşil pasaport aldıktan sonra soluğu Amerika‘da alabileceğini düşünüyor. Oysaki durum böyle değil. Yeşil pasaportunuz size vize istemeyen ülkelerde belirli bir süre kalma hakkı tanıyor. Hemen aşağıda yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler listesini yayınladık. Bu listeye bakarak Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Okyanusya kıtasında bulunan ve yeşil pasaportunuzla giriş yapabileceğiniz ülkeleri öğrenebilirsiniz. Yeşil pasaportla vize istemeyen ülkelere giriş yapabiliyorken, bazı ülkeler için internetten veyaz sınır kapısında vize alarak giriş yapabilirsiniz.

NOT: Ülkemizde Hususi Pasaport‘a renginden dolayı “Yeşil Pasaport” ismi verilmiştir. Resmi literatürde her ne kadar Hususi Pasaport kavramı kullanılsa da geleneksel bir kullanım haline gelen “Yeşil Pasaport” kavramı sıklıkla kullanılır.

Bir yeşil pasaport sahibiyseniz ve herhangi bir ülke için vize başvurusu yapacaksanız, ülkeye giriş için en az 3 aylık pasaport geçerlilik sürenizin bulunması gerekiyor. Hatta Suudi Arabistan gibi bazı ülkelerin en az 6 aylık pasaport geçerlilik süresi istediğini belirtelim.

Kısaca bu pasaport geçerlilik süresinin, sizin ülkeye ziyaretinizi kapsaması yetmiyor: Örneğin, 1 Şubat 2023’de Schengen ülkelerinden birine giriş yapacak ve 20 Şubat’ta çıkış yapacaksanız, pasaportunuzun süresinin en az Mayıs 2023’e kadar geçerli olması istenmektedir. Sizin bu durumda vize başvurunuzu Ocak’ta tamamlamanız lazım.

Bazı ülkelerin girişte resmi pasaportlarda aradığı en az geçerlilik sürelerini öğrenmek için buradaki (tıkla) resmî web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil pasaporta sahip olmanın temelde avantajı var:

Birincisi; yeşil pasaport için pasaport harcı yoktur. Bordo pasaportlular, pasaport çıkartmak için defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere iki ayrı ödeme yapmak durumundadır. Ancak yeşil pasaport sahipleri sadece defter ücreti (pasaport bedeli) öderler. Pasaport harcı, pasaportun geçerlilik süresine göre değişen ve üç yıl üzeri için 1.478,30 TL’ye varabilen bir ücrettir. Yeşil pasaporta başvuranlar veya yeşil pasaport sahipleri bu harç ödemesinden muaftır. Şu an için (2022) sadece 225 TL olan defter bedelini yani değerli pasaport kağıt bedelini öderler.

İkincisi; bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilirler. Yeşil pasaport sahipleri, bordo pasaportluların vizesiz giremediği yaklaşık 67 ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığına sahiptir. Yazının devamında yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz girebildiği bu ülkelerin listesini bulabilirsiniz. Yeşil pasaportun belki de tek dezavantajı işlemlerinin biraz daha uzun sürmesidir. Ancak gelişen teknolojiler ile birlikte bu süre dahada kısalmıştır. Yeşil pasaport başvurusu için Yeşil Pasaport Talep Formu’nun çalıştığınız birimce onaylanması gerekiyor ve yalnızca İl Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Bu nedenle bu süre biraz daha uzayabilmektedir. YEŞİL PASAPORT BAŞVURUSU VE ÇIKARTMA İŞLEMLERİ ile ilgili bilgi almak için buradaki (tıkla) linki tıklayabilirsiniz.

YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİNE VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

Aşağıdaki devletlere yeşil pasaportunuzla hiç vize almadan veya farklı bir şekilde sınır kapısında ya da internetten vize alarak girebilirsiniz. Ancak unutmayın ancak mutlaka yeşil pasaportunuzun en az 3 ay daha geçerlilik süresinin olması gerekiyor. Örneğin; Suudi Arabistan gibi bazı ülkeler pasaportunuzun 6 aylık geçerlilik süresi olmasını isterken; Bulgaristan gibi bazı ülkeler pasaportunuzun en az 1 yıllık geçerlilik süresi olmasını istiyor. Gitmek istediğiniz ülkenin pasaport geçerlilik süreleri ve son durum ile ilgili bilgileri öğrenmeyi unutmayın. Yolculuk planlarınıza başlamadan önce; internetten ve resmî kurumlardan vize durumu ile ilgili son güncellemeleri mutlaka doğrulayın.

Aşağıda listesini verdiğimiz ülkelerin yanlarında parantez içinde yazılan sayılar o ülkeye girişinizde itibaren maksimum geçirebileceğiniz günü ifade eder.

ABD’ye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirmek için ABD Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (gri) ve Hususi Pasaport (yeşil) hamilleri vizesiye tabidirler. Diplomatik Pasaport (siyah) hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye yapacakları seyahatlerinde İngiltere vizesinden muaftırlar. Ancak tüm T.C. pasaport hamilleri, pasaport temdit sürelerinin İngiltere seyahatleri dönüşü sonrasında en az 6 ay daha geçerliliğinin olduğunu kontrol etmelidirler.

AVRUPADA’da YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİNE VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ

Aşağıda Yeşil Pasaport ile Vizesiz veya Sınır Kapısında ya da İnternetten Vize Alarak Giriş Yapabildiğiniz Avrupa Ülkeleri Listelenmiştir.

Almanya (90 Gün) Kosova (90 Gün)
Andorra (90 Gün) Letonya (90 Gün)
Avusturya (90 Gün) Lihtenştayn (90 Gün)
Azerbaycan (90 Gün) Litvanya
Belçika (90 Gün) Lüksemburg (90 Gün)
Beyaz Rusya (Belarus) (90 Gün) Macaristan (30 Gün)
Bosna-Hersek (90 Gün) Makedonya Cumhuriyeti (90 Gün)
Bulgaristan (90 Gün) Malta
Çek Cumhuriyeti (90 Gün) Moldova (90 Gün)
Danimarka (90 Gün) Monako (90 Gün)
Estonya (90 Gün) Norveç (90 Gün)
Finlandiya (90 Gün) Polonya (90 Gün)
Fransa (90 Gün) Portekiz (90 Gün)
Gürcistan (90 Gün) Romanya (90 Gün)
Hollanda (90 Gün) San Marino (90 Gün)
Hırvatistan (90 Gün) Sırbistan (90 Gün)
İspanya (90 Gün) Slovakya (90 Gün)
İsveç (90 Gün) Slovenya (90 Gün)
İsviçre (90 Gün) Ukrayna (90 Gün)
İtalya (90 Gün) Vatikan (90 Gün)
İzlanda (90 Gün) Yunanistan (90 Gün)
Karadağ (90 Gün) KKTC (Serbest Dolaşım)

Hatırlatma: Ermenistan giriş yapmak için bordo pasaportlular kapıda vize ile girebiliyorken, yeşil pasaportluların konsolosluktan vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Hatırlatma: Gürcistan’a giriş yapmak için pasaport gerekmiyor. Hali hazırda yeni tip kimlik ile girilebilirsiniz. Çocuklarda ise yeni kimlikte fotoğraf bulunması gerekmektedir.

Hatırlatma: KKTC’ye giriş yapmak için pasaport gerekmiyor. Hali hazırda yeni tip kimlik ile girilebilirsiniz. Çocuklarda ise yeni kimlikte fotoğraf bulunması gerekmektedir.

KUZEY AMERİKA’da YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİNE VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ

Aşağıda Yeşil Pasaport ile Vizesiz veya Sınır Kapısında ya da İnternetten Vize Alarak Giriş Yapabildiğiniz Kuzey Amerika Ülkeleri Listelenmiştir.

Antigua ve Barbuda (6 Ay) Hollanda Antilleri
Aruba (90 Gün) Honduras (90 Gün)
Bahamalar Jamaika (90 Gün)
Barbados (90 Gün) Kosta Rika (30 Gün)
Belize (90 Gün) Küba
Britanya Virjin Adaları (30 Gün) Nikaragua (90 Gün)
Curaçao (30 Gün) Panama (6 Ay)
Dominika (21 Gün) Saint Kitts (Christoper) ve Nevis Adaları (90 Gün)
Dominik Cumhuriyeti (30 Gün) Saint Lucia (6 Hafta)
El Salvador (90 Gün) Saint Vincent ve Grenadinler Adaları (30 Gün)
Grenada Sint Maarten (30 Gün)
Guatemala (90 Gün) Trinidad ve Tobago (30 Gün)
Guyana (90 Gün) Turks ve Caicos Adaları (90 Gün)
Haiti (90 Gün)

GÜNEY AMERİKA’da YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİNE VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ

Aşağıda Yeşil Pasaport ile Vizesiz veya Sınır Kapısında ya da İnternetten Vize Alarak Giriş Yapabildiğiniz Güney Amerika Ülkeleri Listelenmiştir.

Arjantin (90 Gün) Paraguay (90 Gün)
Bolivya (90 Gün) Peru (90 Gün)
Brezilya (90 Gün) Şili (90 Gün)
Ekvador (90 Gün) Uruguay (90 Gün)
Kolombiya (90 Gün) Venezuela (90 Gün)

ASYA’da YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİNE VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ

Aşağıda Yeşil Pasaport ile Vizesiz veya Sınır Kapısında ya da İnternetten Vize Alarak Giriş Yapabildiğiniz Asya Ülkeleri Listelenmiştir.

Bahreyn (90 güne kadar) Lübnan (90 Gün)
Bangladeş (90 Gün) Makau (30 Gün)
Birleşik Arap Emirlikleri (90 Gün) Maldivler (30 Gün)
Çin (30 Gün) Malezya (90 Gün)
Doğu Timor (30 Gün) Moğolistan (30 Gün)
Endonezya (14 Gün) Myanmar (internetten vize 28 Gün)
Filipinler (30 Gün) Nepal (Kapıda vize)
Filistin (30 Gün) Özbekistan ( 30 Gün)
Hong Kong (90 Gün) Pakistan (90 Gün)
Irak (30 Gün) Rusya (30 Gün İnternetten e-Vize)
İran Halk Cumhuriyeti (90 Gün) Singapur (90 Gün)
İsrail (90 Gün) Sri Lanka (30 Gün)
Japonya (90 Gün) Suriye (90 Gün)
Kamboçya (90 Gün) Tacikistan (60 Gün)
Katar (90 Gün) Tayvan (30 Gün – sınırda vize)
Kazakistan (30 Gün) Türkmenistan (30 Gün)
Kırgızistan Umman
Filistin (30 Gün) Ürdün (90 Gün)
Kuveyt (90 Gün) Vietnam (90 Gün)
Güney Kore (90 Gün) Yemen (30 Gün)

AFRİKA’da YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİNE VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ

Aşağıda Yeşil Pasaport ile Vizesiz veya Sınır Kapısında ya da İnternetten Vize Alarak Giriş Yapabildiğiniz Afrika Ülkeleri Listelenmiştir.

Botsvana (90 Gün) Mozambik (30 Gün)
Cezayir (90 Gün) Mısır (90 Gün)
Cibuti (90 Gün) Ruanda
Fas (90 Gün) Senegal
Fildişi Sahili Seyşeller (90 Gün)
Gana (60 Gün) Sudan (30 Gün)
Güney Afrika Cumhuriyeti (30 Gün) Svaziland (30 Gün)
Kamerun (90 Gün) Tanzanya (90 Gün)
Kenya (90 Gün) Togo
Komor Federe İslam Cumhuriyeti Tunus (90 Gün)
Libya (90 Gün) Yeşil Burun Adaları
Madagaskar (90 Gün) Zambiya (30 Gün)
Mauritius (30 Gün) Zimbabve
Moritanya (90 Gün)

OKYANUSYA’da YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİNE VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ

Aşağıda Yeşil Pasaport ile Vizesiz veya Sınır Kapısında ya da İnternetten Vize Alarak Giriş Yapabildiğiniz Okyanusya Ülkeleri Listelenmiştir.

Cook Adaları (31 Gün) Tonga (31 Gün)
Fiji (120 Gün) Tuvalu (30 Gün)
Niue (30 Gün) Vanuatu (30 Gün)
Palau (30 Gün) Yeni Kaledonya
Samoa (60 Gün)

YEŞİL PASAPORT İLE VİZESİZ GİRİŞ YAPILAMAYAN ÜLKELER

Aşağıda Yeşil Pasaport ile Vizesiz Giriş Yapılamayan Ülkeler Listelenmiştir.

Yeşil Pasaport ile Vizesiz Giriş Yapılamayan Ülkeler
1 Afganistan 34 Laos
2 ABD 35 Lesotho
3 Angola 36 Liberya
4 Avustralya 37 Madagaskar (Malagazi)
5 Benin 38 Malavi
6 Brunei 39 Meksika
7 Burkina Faso 40 Mikronezya
8 Burundi 41 Mozambik
9 Butan 42 Myanmar (Burma ve Birmanya)
10 Cape Verde 43 Nauru
11 Çad 44 Nepal
12 Doğu Timor 45 Nijer
13 Dominik Cumhuriyeti 46 Nijerya
14 Ekvator Ginesi 47 Orta Afrika Cumhuriyeti
15 Eritre 48 Özbekistan
16 Ermenistan 49 Papua Yeni Gine
17 Etiyopya 50 Ruanda
18 Gabon 51 Rusya Federasyonu
19 Gambiya 52 Senegal
20 Gana 53 Sierra Leone
21 Gine-Bissau 54 Solomon Adaları
22 Güney Kıbrıs Rum Kesimi 55 Somali
23 Haiti 56 Sri Lanka
24 Hindistan 57 Sudan
25 İngiltere 58 Surinam
26 İrlanda 59 Suudi Arabistan
27 Kamerun (resmi heyetler hariç) 60 Tayvan
28 Kanada 61 Togo
29 Kiribati 62 Tonga
30 Komor Federe İslam Cumhuriyeti 63 Uganda
31 Kongo 64 Yeni Zelanda
32 Kongo Demokratik Cumhuriyeti (Zaire) 65 Zambiya
33 Kuzey Kore 66 Zimbabve

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı