Bilgi

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!


Laptoplar yanınızda taşıyacak kadar kompakt ancak zorlu uygulamaları çalıştıracak kadar çok yönlüdür. Evde, yolda veya sınıfta, laptoplar ciddi işler yapmak veya oyun oynamak için en iyi araçtır. Bu nedenlerden dolayı çoğu kullanıcı için kendi istek ve ihtiyaçlarına göre en uygun laptopu bulmak hayatidir. Bu metinde laptop alırken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettik.

Ekran Boyutu ve Kalitesine İhtiyaçlarınıza Göre Karar Verin

Laptop satın alırken ekran boyutu ve kalitesini göz önünde bulundurmanız gerekir. Laptopu niçin aldığınız ve hangi durumlarda kullanacağınız karar vermenizi sağlayacak sorulardır. Bir laptopun en iyi özelliklerinden biri çantaya sığması ve bu sayede istediğiniz yere taşıyabilir oluşunuzdur. Bazıları satın aldıkları laptopu yalnızca evde veya ofiste kullandığı için laptopun ne kadar kolay taşınabilir olduğu üzerine pek düşünmez. Ancak laptopunu okula götürenler için, hem ofis hem de evde kullananlar için ve sık sık seyahate çıkanlar için taşınabilir bir laptop zorunludur. Taşınabilirlik konusunda endişeleriniz varsa en iyisi daha küçük ekran boyutuna ve ince, hafif tasarıma sahip laptopları incelemektir. Bu gibi durumlarda 13,3 inçten daha küçük ve 1,5 kilogramdan daha hafif laptoplar istediğiniz özellikleri sunar.

Aynı anda birçok veriyi inceleyenler veya oyun oynayanlar için ise ekran boyutunun daha büyük olması daha çok memnun olmalarını sağlar. Ekran boyutunun ne kadar olması gerektiğinin durumdan duruma bu kadar değişmesi, laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerin aslında ne kadar kişisel olduğunu kanıtlamaktadır. Boyutun yanı sıra ekran kalitesi de önemlidir ve bu, herkes için dikkate değer bir noktadır. Pek çok insan gün içerisinde saatlerce laptop ekranına bakar. Göz yormayan bir ekrana sahip olmak hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınız bakımından önemlidir. Gün sonunda gözlerinizin ağrımaması ve baş ağrısı ile mücadele etmemeniz için ekran kalitesi yüksek bir laptop tercih etmelisiniz.

Teknik Terimler Hakkında Araştırma Yapın

RAM ve CPU gibi kelimeler her ne kadar günlük hayatımıza girmiş olsalar da ne anlama geldikleri ve laptop alırken ne ifade ettiklerini bilmek önemlidir. Bu sayede ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak laptopu bulmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. RAM (rastgele erişimli bellek), özellikle laptopta aynı anda birden fazla iş yapanlar için araştırılası gereken bir kavramdır. Çoklu iş esnasında laptop performansını belirleyen RAM’dir. Bir laptopun RAM değeri ne kadar yüksek olursa aynı anda o kadar fazla uygulamayı sorunsuz bir şekilde açabilir. Laptopla oyun oynayanlar için de RAM özellikle önem arz eder. Eğer siz de laptopunuza zorlu görevler vermeyi planlıyorsanız 8 GB veya daha fazla RAM’e sahip cihazları incelemelisiniz.

RAM’in yanı sıra laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de CPU, yani merkezi işlem birimdir. Modern laptoplarda genel olarak iki tür CPU mevcuttur. Bunlar AMD ve İntel markalarıdır. Tabi bunların birbirlerine karşı üstünlükleri (avantajları veya dezavantajları) vardır. İntel tarafındaki işlemler örnek olarak; Core i3, Core i5 ve Core i7 olarak sıralanabilir. Bunlar sırasıyla giriş seviyesinden üst düzey laptoplara doğru gitmektedir. En iyi performansı sunan Core i7’nin fazla ısı yayma sorunu mevcut olabilir. Bu sebeple CPU’ya karar vermeden önce ne kadar güçlü bir laptopa ihtiyaç duyduğunuzu kendinize sorun.

Laptopun Pil Ömrüne Dikkat Edin

Laptop satın alırken aynı anda birçok modeli incelemeniz gerekir ve araştırma esnasında her laptopun özellikleri kısmında pil ömrü hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Pil ömrü her ne kadar laptop ekranının parlaklığı, kapatıp açılması, uyutulması ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterse de yine laptop satın almadan önce kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir özelliktir. Çalıştırdığınız uygulamalara göre değişen pil ömrüne laptop satın almadan önce bakmak, size bu konu hakkında bir fikir verir. Üreticinin belirttiği saat sayısına odaklanmak yerine, pilin Watt-saat (Wh) veya miliamper-saat (mAh) olarak derecelendirmesine bakın. Sayı ne kadar büyükse, pil o kadar uzun süre dayanır.

Laptobun pil ömrü bazı kişiler için diğerler özelliklerinden daha önemlidir. Örneğin sadece ofiste ve gün boyu prizin hemen yanında laptopu kullananlar için pil ömrü öncelikler arasında yer almazken özellikle sık sık seyahat edenler için neredeyse ilk bakılan özellikler arasında yer alır. Laptopun pil ömrünün ne kadar olmasını istediğiniz tamamen size bağlı olup yüksek ömre sahip olanların sizi daha çok memnun edeceğini unutmamalısınız.

Laptopta Ne Kadar Depolama Alanına İhtiyaç Duyacağınızı Düşünün

Laptopunuza ne kadar uygulama ve dosya eklemeyi planladığınıza göre farklı depolama alanlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle oyun oynayan ve bu oyunları indiren kişiler için fazladan depolama alanı hayati önem arz eder. Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında kesinlikle depolama alanı mevcuttur. Depolama alanı aynı zamanda hem depolama miktarını hem de türünü ifade eder.

Metin dosyaları ve fotoğrafları depolayanlar için 1 TB’lik bir depolama alanı yeterli gelirken film ve oyun gibi büyük dosyalar yükleyenler için depolama alanının en az 2 TB olması gerekir. Laptopun depolama alanının dolması sistemin yavaşlamasına ve cihazın daha hızlı bozulmasına yol açar. Bunu göz önünde bulundurarak laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler listesine önem vermeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Laptop seçimi yaparken en önemli sorun laptopu hangi amaçlarla kullanacağınızdır. Bunu belirledikten sonra seçmeniz gereken laptopun özellikleri oldukça bariz bir şekilde karşınıza çıkar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı