Bilgi

2021 Ev Hanımları İçin Ütü Tavsiyesi! Hangi Ütüyü Almalıyım?


Ev hanımlarının yapmaktan en çok sıkıldığı ev işi ütü yapmak olabilir. Neyse ki en son ütü modelleri sayesinde ütü yapmaya harcanan zaman kısaltılabilir ve daha az çaba harcanabilir. Bunun için ütü modellerini incelemeli ve ihtiyaçlarınıza uygun bir ütü aldığınızdan emin olmalısınız. Piyasada buharlı ve buharsız olmak üzere çok çeşitli ütü modelleri vardır ve ne istediğinizi anlamak için bazı temel özellikleri bilmelisiniz. Satın alacağınız ütü, buharlı mı olmalı, buhar püskürtme özelliği ne kadar olmalı, buhar basıncı değeri kaç olmalı, uzun ömürlü olmasını sağlamak için nelere dikkat edilmeli ve hangi fiziksel özellikler sizin daha kolay ütü yapmanızı sağlar gibi cevaplanması gereken pek çok soru vardır.

Buharlı Ütüler Arasında En İyi Modeli Seçin

Buharlı ütüler piyasaya sürüldüğünden beri diğer ütülerin tercih edilme oranı oldukça düşmüştür. Özellikle kalabalık aileler tarafından sıklıkla tercih edilen buharlı ütü modelleri ile ev işlerini çok daha kolaylaştırabilir. Giysi kumaşı çok çeşitli malzemeleri kapsadığından, en iyi giysi ütüsü buharlı ütüdür. Polyester ve ipek gibi hassas kumaşları veya keten ve pamuk gibi daha sağlam kumaşları kapsayan çeşitli ısı ayarlarına sahip buharlı ütüler giysilerinize zarar vermez. En iyi buharlı ütüler ayarlanabilir buhar ayarlarına, püskürtme nozullarına ve dikey buhar seçeneklerine sahip olacaktır.

Buharlı ütü almaya karar verdiyseniz en iyi modeli bulmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı teknik detaylar vardır. Örneğin sürekli buhar basıncı, ütü performansını etkileyen önemli bir faktördür. Temel mantık, buhar çıkışı ne kadar yüksekse ütünün işini o kadar etkili yapması gerekliliğidir.  50 g/ dakikanın üzerinde sürekli buhar basıncına sahip ütü modelleri ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılar.

Ütü yapmayı çok daha kolaylaştıran buharlı ütü modelleri bu başarısını ekstra inatçı kırışıklıkları gideren buhar püskürtme özelliğine borçludur. 110 g – 340 g/ dakika arasında değişen buhar püskürtme çıkışına sahip buharlı ütüler sayesinde rahatlıkla kırışıklıkları giderebilirsiniz. Ayrıca daha yüksek watt genellikle daha hızlı ısınma süreleri anlamına gelir. Buharlı ütü, bir dakikadan biraz daha kısa bir süre içinde kıyafetleri ütülemeye hazır hale gelir. Bu da aldığınız ütüden daha çok memnun kalmanızı sağlayacak etkenlerden biridir.

Aldığınız Ütüyü Yıllarca Kullanın

Aldığınız buharlı ütü makinesini herhangi bir arıza ile karşılaşmadan yıllar boyunca kullanmanız için iyi bir model seçmeniz gerekir. Bir ütüyü dayanıklı hale getiren birkaç özellik vardır. Örneğin kireç ve kalsiyum önleme mekanizması, fazla ısınmama ve belli bir süre sonra kendiliğinden kapanma gibi özellikler buharlı ütü makinelerinin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Buharlı ütülerin neredeyse tamamı kireç ve kalsiyum önleme işlevlerine sahiptir. Ancak yine de kontrol etmenizde fayda vardır. Bu özellik mevcut olmazsa zamanla su kaynağındaki kalsiyum, kireç tabakası oluşturacak ve bu da buhar deliklerini tıkayacaktır. Bu tıkanmalar pek çok buharlı ütü arızasına yol açabilir. Bu sebeple kireçlenme karşıtı mekanizma, buharlı ütü alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Hem güvenlik hem de uzun ömürlülük açısından dikkat etmeniz gereken bir özellik de otomatik kapanma özelliğidir. Belli bir süre boyunca kullanılmayan buharlı ütü makinesinin kendi kendisini kapatabilmesi gerekir. Yıllarca kullanacağınız buharlı ütünün kablo uzunluğu, ağırlığı, boyutu ve ekran türü de sizi memnun edecek şekilde olmalıdır. Ayrıca buharlı ütü makinenizin ayarlanabilir bir buhar göstergesi, kumaşa bırakılan buhar miktarını kontrol eder. Bu, ütülediğiniz kumaşa göre ihtiyaç duyulan doğru buhar miktarını özelleştirmenize yardımcı olacaktır.

Ütü Alırken Kendi Konforunuzu da Göz Önünde Bulundurun

Ütünün çeşitli özelliklere sahip olması, ev işini kolaylaştırarak ve kısaltarak konforunuzu artırır. Ancak aynı zamanda ütü yaparken de daha rahat olmanızı sağlayacak bazı özellikler vardır. Aldığınız ütünün hafif oluşu ve kavranışının rahat oluşu, çok daha az yorularak ütü yapmanızı sağlar. Ağırlıkları sayesinde daha ağır ütüler daha iyi presleme kabiliyetine sahiptir ancak kullanımı yorucu olabilir. Öte yandan daha hafif ütülerin kullanımı daha kolaydır ve daha düzgün kayar, ancak kırışıklıkları gidermek için daha fazla tekrara ihtiyaç duyulabilir. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak hangi ütü modeline daha çok ihtiyaç duyduğunuza karar verebilirsiniz.

En iyi ütü rahat hissetmeli ve elinizde çok ağır olmamalıdır. Satın almadan önce ergonomiyi ve ağırlığı test etmek için ütüyü elinizde tutmak isteyebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden beğendiğiniz ütü modellerinin ağırlığı ve boyutu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha uzun kablosu olan bir ütü, ütü masasının etrafında hareket etmeniz için size daha fazla esneklik sağlar. Bu sayede herhangi bir zorluk yaşamadan ütü yapmak mümkündür. Piyasada geri çekilebilir kablo özelliğine sahip ütüler de mevcuttur. Bu ütüler kabloları düzgün bir şekilde dahili olarak saklar. Böylece ütülerin kullanılmadığı zamanlarda saklanması kolaylaşır. Daha düzenli görünür ve kabloyu toplamak için ütünün soğumasını beklemeye gerek kalmaz.

Ütüler, giysilerinizin ve bazı ev eşyalarının kırışıklığını gideren kullanışlı küçük ev aletleridir. Günümüzde piyasada yüzlerce farklı ütü modeli bulunmaktadır. Bunlar arasında sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak modeli bulabilmek için detaylı bir araştırma yapmanız ve ev hanımları için ütü tavsiyesi yazıları okumanız gerekir. Böylece yıllarca evinizde bulunduracağınız ütüyü memnuniyetle kullanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı