Bilgi

Mac Adresi ile Neler Yapılabilir?


Bu yazımızda MAC Adresi ile neler yapılabilir sorusuna kısaca cevap vermeye çalışacağız. MAC Adresi yada MAC Numarası internete bağlanan veya network dediğimiz ağ yapısına sahip (cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler, modem, wifi, network yazıcılar gibi) cihazlara tanımlı olan harf ve rakamlardan oluşan benzersiz bir koddur. MAC Adresi 12 karakterden oluşur. 01:22:45:99:89:AF gibi. Bunun ilk 6 karakteri o cihazı üreten firmayı gösterir. Sonraki 6 karakter ise o donanım ne olduğunu gösterir.

Kısacası MAC Adresi bir cihazın kimliğidir. MAC İngilizce Media Access Control, Türkçe Ortam Erişim Yönetimi anlamına gelir. Bu kimlik numarası dünya üzerinde sadece ve sadece o cihaza tanımlanmıştır. Tıpkı TC Kimlik numarası gibidir. Bu numara ilgili cihazın netwok/ethernet kartına tanımlanmıştır.

Peki ne amaçla kullanılır bu MAC Adresi?

MAC Adresinin birincil kullanım sebebi birbirine bağlanan network aygıtlarının birbirleri ile haberleşmesinde kullanılır. Örneğin evinizden bilgisayarınızla modem aracılığı ile internete çıkış yapabilmeniz için MAC Adresi zorunludur. Çünkü modeminiz bilgisayarınızla bağlantıyı bilgisayarın kendi Ethernet kartına tanımlanmış olan MAC Adresi ile iletişim kurmaktadır. Aynı şey bir cep telefonu içinde geçerlidir. Cep telefonu ile bir wifi cihazına veya şebekeye bağlanmanız için cep telefonunda tanımlı olan MAC adresi ile iletişim gerçekleştirilir. Bir cihazın ağ donanımını tanımak için MAC Adresi kullanılır diyebiliriz. Buradaki durum IP Adresi ile karıştırılmamalıdır. MAC Adresleri sadece ve sadece AĞ İÇERİSİNDE işe yarar! Ağ dışında işe yaramaz.

MAC Adresi değiştirilebilir mi?

MAC Adresi elbetteki programlarla değiştirilebilmektedir. MAC adresinin herhangi bir yolla değiştirilmesi bağlantıda herhangi bir problem oluşturmaz. Çünkü MAC Adresinin yanında ana unsur IP Adresidir. IP Adresi ile bilgisayarlar ve diğer aygıtlar bir çeşit doğrulama ile iletişim kurarak internete çıkış yaparlar ve haberleşmeyi devam ettirirler.

MAC Adresi ile çalınmış veya kaybolmuş bir cihazın bulunması mümkün değildir. Ancak  çalınan veya kaybolan bir cihazın teknik servise bildirilmesi veya aynı ağ içinde ise programlar vasıtası ile sorgulama sonucunda bulunabilir.

MAC Adresi ile aynı ağ içerisinde çeşitli kurallar oluşturarak işlemler yapılabilir. Mesela internete çıkışın yasaklanması veya ağ içerisindeki bir kullanıcının tespiti gibi. Genellikle network (ağ) ortamında internete giren veya ağ içerisinde bulunan bir kullanıcı yada cihazın ne olduğu konusunda bilgi verir. Mesela bir internet cafe, bir oteldeki kullanıcılar, bir işyerinde aynı internet hattı üzerinde işlem yapan kullanıcılar gibi.

Mail gönderirken veya herhangi bir sitede işlem yaparken platform sizin MAC Adresinizi ve IP Adresinizi alabilir. Sonraki safhada eğer kullanıcı ile ilgili işlem yapılacaksa o kullanıcının bağlandığı IP adresi kullanılır. Böylece kullanıcının hangi noktadan örneğin hangi işyeri veya evden bağlandığı bulunabilir. MAC Adresi ilede o ağdan gelen kullanıcının hangi cihazdan bağlandığı tespit edilir.

Örneğin:

Büyük bir işyerinde bulunan bir sürü kullanıcı düşünün. Bu kullanıcıların hizmet aldığı bir modem olacaktır. Siz bir web sitesine herhangi bir işlem yaptığınızı düşünün. Diyelim ki bir yorum yazdınız. Bu yorum yaptığınızda IP adresiniz hatta MAC Adresiniz alınabilir. Kayıt edilen IP numarası bilgisayarınızın IP numarası değil yani iç IP numarası değildir. Bu IP numarası modeminizin aldığı yani TTNET, Superonline, Smile ADSL gibi firmanın sizin modeme tanımlamış olduğu IP numarasıdır. Sonraka aşama ise MAC Adresidir. Eğer MAC Adresi kayıt edildiyse bu MAC Adresi ile o işyerinden hangi bilgisayarın yorum yazdığı bulunabilir. Ancak genel kullanım IP Adresidir. Yani tespit işlemlerinde IP Adresi kullanılır.

Sonuç olarak MAC Adresi çok bir şey yapılamayacağı ortadır. Sadece ağ içerisinde ilgili MAC adresi ile donanım belirlemeye veya herhangi bir işlem yapma yetkisine sahip olabilirsiniz.

MAC Adresini Nasıl Öğrenirim.

Bilgisayarın MAC adresini öğrenmek için Başlat >>> Çalıştır >>> cmd yazdıktan sonra getmac yazıp entera basmanız yeterli. Bu durumda bilgisayarınızın sahip olduğu mac adresleri ekrana gelir. Laptop gibi hem wifi hemde kablolu bağlanan cihazlarda birden fazla mac adresi bulunur.

Telefonun mac adresini ise telefonun ayarlar kısmında cihaz hakkında kısmından öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde tabletlerde de böyledir.

Yazıcı gibi bir cihazın mac adresi cihazın üzerinde yer alabilir. Bir ağdaki bütün cihazların MAC Adreslerini öğrenmek için Advanced IP Scanner adlı programı kullanabilirsiniz.

17 Yorum

17 Yorum

 1. Ek

  25 Ağustos 2016 at 09:07

  mac adresini bildigim cihazinyerini nasiltespit edebilirim COKONEMLI !

  • Cüneyt Çağala

   1 Eylül 2016 at 11:41

   tespit edemezsiniz.

 2. Deda

  21 Aralık 2016 at 10:44

  Peki telefon mac adresimizi bilen birinin telefon içerisindeki bilgilere ulaşma imkanı varmıdır?

  • Cüneyt Çağala

   21 Aralık 2016 at 10:50

   hayır. mac adresi ile bu gibi şeyler yapılamaz.

 3. Sali

  9 Ocak 2017 at 17:10

  ilk 6 hanede üretici firmasını buldum ama son 6 hane ne işime yarar. araştırdım biraz son 6 haneyi bi cacık bulamadım

 4. naci

  12 Ekim 2017 at 01:34

  iş yerindeki modeme mac adresi tanımlayıp wifiden bağlanabiliyoruz. kendi güvenliğimiz açısından ne gibi datamıza ulaşabilirler. örneğin bu yazdığım yorumu görebilirlermi, evetse gezilen tüm siteler görülürmü, kişisel mail şifre vs ulaşabilirlermi, harddiskimize girebilirlermi ve önlem varmı. dns veya vpn kullanmak mac kayıtlı pc nin güvenliğini artırırmı?

  • Cüneyt Çağala

   12 Ekim 2017 at 22:25

   işyerinizde sunucu yani server yoksa modem’e mac adresi tanımlamakla dediğiniz hiçbir işlem yapılamaz. modeme mac adresi tanımlama nedeni farklı bilgisayarların wifiden veya kablolu olarak internete girmelerini engellemektir.

 5. Uğur T

  27 Ekim 2017 at 14:47

  Son teknolojiye ait Samsung s8 cep telefonum kayboldu. MAC adresini biliyorum. Emniyete bildirdim IMEI sini fakat işe yarıcağını sanmıyorum. MAC adresi ile konum erişimi sağlayabilir miyim? Yada sim kart takmasalar bile interete bağlarlarsa MAC adresinden BTK telefonumu bulabilir mi? Telefonla arayıp sordum ama pek bişey bilmiyorlar onlarda sim kart erişimi olması lazım illa ki dediler doğru mu?

 6. Burak çivi

  8 Kasım 2017 at 21:33

  Hocam merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler çok bilgilendiric olmuş. aklıma takılan bir sorun var. Girdiğimiz bir websitesi bizim mac adresimize ve ip numaramıza ulaşabiliyor. Tabi sanırım aynı şekilde modem ip ve mac adresine de ulaşabilir. Peki bilgisayarımızı değiştirdik ayrıca aynı internet bağlantısındaki modemi de değiştirdik, bizim daha önceki giriş yapan kişi olduğumuzu tesbit edebilirlermi.

  İyi çalışmalar dilerim

  • Cüneyt Çağala

   8 Kasım 2017 at 22:04

   bakın basit bir şekilde anlatayım. internet için modeminize 1 adet ip tanımlanır. buna dış ip deniliyor. modemden internete bağlanan tüm bilgisayarların, cep telefonların, tabletlerin sahip olduğu ip ise iç ip deniliyor.

   diyelim ki -örneğin- siz burada küfürlü bir yorum yazdınız. şu anda arka planda ben sizin ip’nizi ve yorum saatinizi görebiliyorum. ben sizi şikayet etmek istediğimde şu anda ip’niz ve yorum zamanınızı savcılığıa veriyorum. savcılık ilgili kuruma şu tarih, saat ve dakikada bu ip’yi kim kullanmış der. ilgili kurum kayıtlarına bakar ve der ki ben bu bu tarihte bu ip’yi şu şahıs veya şu kurum kullanmış der. çünkü modeminizde sahip olduğunuz ip hizmet aldığınız firma tarafından size verilir. ve hangi saatte hangi dakika verdiyse kayıt altına alır. siz modemi değiştirmeyi bırakın hattınızı iptal etseniz bile o anda size tanımlanmış olan ip bellidir. kısaca olay bu.

   sorunuzun cevabına gelince. sizin ip’niz statik değilse sürekli olarak haftalık-aylık vs. değişir. siz modemi değiştirdiğinizde ip’niz değişebilir. bunu anlamak için google ip’im nedir dediğinizde modeminizin sahip olduğu dış ip çıkar. bunu haftalık kontrol ederseniz değiştiğiniz göreceksiniz. ayrıca vpn vs. kullandığınızda da ip’niz değişir. bu nedenle bir web sitesi siz olduğunuzu anlamaz.

   • Burak çivi

    8 Kasım 2017 at 23:05

    Cevabınız içim teşekkürler son bir soru sorayım, ip adresimin statik yada dinamik olduğuna nerden bakabilirim

 7. haluk cnbl

  29 Eylül 2018 at 11:24

  Cüneyt bey kolay gelsin;
  iptv kullanımında bizlerden kullandığımız televizyonların mac adresi istenmektedir.Mac adreslerini vermek sakıncalı mıdır?Bu mac adresi üzerinden zarar verecek bir şeyler yapılabilinir mi?
  kolay gelsin,teşekkür ederim.

  • Cüneyt Çağala

   1 Ekim 2018 at 22:41

   merhaba. tv mac adresi vermenizde herhangi bir sorun yok. bu eşleştirme/kimlik doğrulama için yapılıyor.

 8. Mezahir

  20 Ekim 2018 at 02:27

  Selam Cüneyt Bey Ben Bir şey bilmek İstiyodumda Ben Lg Smart tvye iptv indirdim Tvnin MAC Adresini Tvden Öyrendim Yasak yolarla iptv para vermeden Telefondan Yapmak istesim Yani Tvni İptvye Katilmak İstedim Telefondan İptvinin Kendi Sitesine Girdim Benden Tvnin Mac Adresini İstedi Steye Yazdim Sonra Para Vermeden Yasak Yola İndirdiyim Yazilimi Aslinda Para Verib Alininmiş yazilimi siteye vermek lazimdir bende Oyle yapmadim internetden yasak yolnan indirdim yazilimi oraya yapistirdim ve Tvinin MAC Adresinide Verdim Site Bana BAN Verdi Ve Para İstedi Korkuyorum Tviye Bişey Mişey olur Diye Tvye MAC Adresimden Bisey Yaparlar diye cok korkuyorum LUTFEN BANA YARDİM EDİNN!!!!!

 9. Hüseyin Örel

  5 Şubat 2019 at 11:26

  telefonumun ıp ve Mac adresini bilen birisi neler yapabilir

 10. Mete ERTÜRK

  26 Mayıs 2019 at 05:16

  Hocam bu güzel, bilgilendirici yazı için tesekkürler. Ancak sormak istediğim birşey var. MAC adresinden çalınan cihazın bulunamayacağını söylemişsiniz ancak İSS’ler MAC adreslerimizi log’lamıyor mı? Ben çalınan bilgisayarımı polise bildirdiğimde benden ilk istediklerı şey bu oldu.

 11. Mamii

  30 Nisan 2023 at 22:02

  Hocam merhaba mac adresini bildiğim birisinin hangi sitelere girdiğini görebilir miyim,cevap evet ise nasıl görebilirim.?

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı