Bilgi

Nvidia’nın Yeni Modeli GTX 1050 3GB Artık Piyasada


Nvidia ile AMD arasında ekran kartları savaşı son sürat devam ederken, NVIDIA sessiz bir şekilde yeni modeli olan Nvidia GTX 1050’in 3GB versiyonunu piyasaya sürdü. Aslında bu beklenmedik hamlenin GeForce GTX 1050 ve GeForce GTX 1050Ti ile gelen başarılara bağlamak mümkün. Keza satış rakamlarına baktığımızda bu iki modelin inanılmaz derecede özellikle oyuncular tarafından talep edildiğini görüyoruz.

Nvidia’nın GTX 1050 3GB modelini; GeForce GTX 1050Ti ve GeForce GTX 1050 ekran kartları arasında performans ve fiyat olarak baktığımızda iki modelin arasında bir yerde konumlandığını görüyoruz. İkisinde kullanılan teknolojiler aynı olmasına karşın GPU motoru ve Bellek özelliği bakımından bazı farklar bulunuyor.

GeForce GTX 10 Serisi grafik kartlarından olan bu üç model, önceki nesil grafik kartlarına göre 3 kata kadar daha fazla performans sunmak üzere Pascal mimarisi tarafından destekleniyor. Bunun yanında, hem yeni hem de yenilikçi oyun teknolojileri ve çığır açan VR deneyimleri sunuyor.

Nvidia’nın GTX 1050 3GB modelini; GeForce GTX 1050Ti modeli ile karşılaştırdığımızda ikisininde aynı değerde Nvidia Cuda Cores özelliğine sahip olduğunu görüyoruz. CUDA, Nvidia’nın GPU (grafik işlem birimi) gücünü kullanarak hesaplama performansında büyük ölçüde artışlara olanak veren paralel hesaplama mimarisi olduğunu hatırlatalım. GTX 1050 3GB modeli 1392 Mhz Standart Saat Hızı, 1518 Arttırılmış Saat Hızı ile GeForce GTX 1050Ti’nin önüne geçiyor. Ancak Standart Bellek Konfigrasyonu 1 GB azaltılara 3 GB’a indirgenmiş. Yine Bellek Arayüzü Genişliğinin 128 Bit’ten 96 Bit’e indirgenmiş olduğunu görüyoruz.

Oyuncular için henüz performans değerleri konusunda net bir bilgi yok. Önümüzdeki günlerde performans değerleri ile ilgili çeşitli içerikler ve videoları göreceğimiz kesin.

Nvidia şu anda GTX 1050 3 GB çıkış tarihi ve fiyatı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Şirketin iş ortaklarının alternatif seçenekler ile rekabete gireceğine ise kesin gözüyle bakabileceğimizi söyleyebiliriz. Şu anda 4GB MSI GeForce GTX1050 Ti Vatan Bilgisayarda 1400 TL civarında ve aynı şekilde 2GB MSI GeForce GTX1050’nin 1000 TL civarında olduğunu düşünürsek yeni modelin 1250 TL civarında olacağını bekliyoruz. Burada bir hatırlatma yapalım dolar kuruna bağlı olarak fiyatlar artma veya azalma söz konusu olacaktır.

Şahsen üç model arasında kalsam GeForce GTX1050 Ti modelini tercih edeceğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun temel nedeni aralarındaki fiyat farkının önemsenmeyecek bir değerde olması.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı