Bilgi

Telefona Gelen “DCB_ASSOCIATION” Kodlu Mesaj Nedir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda akıllı telefonlara 7529 vs. gibi bir numaradan gelen DCB_ASSOCIATION: Y3890K40FTMUEHS… gibi mesajın ne anlama geldiği konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Bazen kendimiz bilmeyerek veya çocuklara oyun oynaması için verdiğimiz telefonlar kontrol edilmediğinde sorun çıkartabiliyor. Bu nedenle öncelikle buna dikkat etmemiz gerekiyor.

Akıllı telefonlarda bulunun Google Play Google’nin Android işletim sistemi için geliştirdiği bir paket yöneticisi ve elektronik medya dağıtım/satış platformudur. Buradan ücretsiz uygulama indirip kullanabileceğiniz gibi ücretli uygulamada indirip kullanabiliyorsunuz. Daha çok çocuklar için geliştirilen bir çok ücretsiz uygulama içerisindeki linkler çoğu zaman ücretli versiyonlarına yönlendiriyor.

Bu durumda genellikle karşımıza üç ödeme seçeneği çıkıyor. Kredi kartı veya banka kartı, Turk Telekom (Avea), Turkcell veya Vodafone Mobil ödeme ve son olarak özel kod kullanımı. Burada Turk Telekom (Avea), Turkcell veya Vodafone Mobil ödeme seçildiği anda telefonunuza uygulamaya özgü özel/benzersiz bir kod gönderilir.

Bu kod aslında ücretli uygulamayı (oyun vs.) satın almanın ilk adımıdır. Ancak yeterli değildir. Bunun için ödeme yöntemi seçildikten sonra açılan panelden -aşağıdaki gibi- bazı bilgileri doldurup kaydetmeniz gerekiyor. Bu bilgileri doldurup kaydet dedikten sonra işlem tamam oluyor ve ücret kesiliyor. Burada hatırlatayım, tüm bilgileri doldurmadan kaydet derseniz kabul etmeyecektir. Bu nedenle tüm bilgileri doldurmanız gerekiyor.

Neyse sonuç olarak korkulacak bir durum yok. Ancak yine de gelen aydaki faturanızı veya güncel faturanızı GSM Operatöründen talep etmeniz aklınızdaki soru işaretlerini giderecektir.

Son olarak içiniz rahat etmiyorsa; DCB_ASSOCIATION mesajı gelen telefondan https://payments.google.com adresine giderek şu ana kadar uygulama vs. satın alınmış mı? bi kontrol edin. Bu sayfa açıldığında boşsa ve aşağıdaki gibi bir uyarı varsa hiçbir şey satın alınmamış anlamına gelecektir. Zaten varsa burada satın almış olduğunuz uygulamalar vs. görülecektir.

Tüm ödeme bilgileriniz tek bir yerde ve güvende. Ödeme yöntemi ekleyin, ardından tüm Google genelinde kullanın. Ödeme merkezinde işlemlerin takibini yapın ve ödeme yöntemleri, abonelikler ve hizmetlerinizi yönetin. “Ödeme Yöntemi Ekleyin”

Ayrıca telefondan aşağıda göstermiş olduğum Google Play Uygulamasından Hesap >>> Spariş Geçmişinden de bir şeyler satın alınıp alınmadığına bakabilirsiniz. Ayrıca “way efendim benden habersiz ücretli uygulamalara para ödenmiş” gibi aklınıza takılan şeyler varsa buradan destek alıp paranızı geri alabilir veya hesabınızın korsanlar tarafından ele geçirilip geçirilmediğini öğrenebilirsiniz. Ancak öncelikle telefonuzu kullanan kişilerden bilgi alın.

Sorusu olan?

7 Yorum

7 Yorum

 1. muhammed

  20 Şubat 2019 at 13:27

  kardeş sağolasın bizi rahatlattın.teşekkürler bilgiler için.

 2. sema

  25 Kasım 2020 at 14:42

  CEP TELEFONUMA GELEN SMS TEN SONRA ÇOK TEDİRGİN OLMUŞTUM .PAYLAŞIMINIZ OLDUKÇA AÇIKLAYICI OLMUŞ. TEŞEKKÜRLER.

 3. Abdullah

  17 Mart 2021 at 17:51

  Merhaba benim çocuk da yanlışlıkla göndermiş.açıklayıcı bilgi için teşekkürler 👍👏

 4. Uğur

  9 Temmuz 2022 at 09:22

  Bilgi için teşekkürler aynı durum benim de başıma geldi

 5. Hakan

  5 Aralık 2022 at 22:21

  Ya bunu nasıl iptal ederim play stroden alışveriş yapamıyorum

 6. İlhami

  7 Şubat 2023 at 14:20

  Merhabalar bana da böyle bir sms geldi benim lifebox ücretsiz sürem dolmuş fotoğraflarımı ve telefon kayıtlarımı saklamak için ücretli olmuş. Turccell veya paycell ile yapılsın dedim bu mesaj gelmiş. İstediğim zaman iptal edebilirmiyim şimdi kabul etsemde.

  • Cakir

   4 Nisan 2024 at 11:07

   Bu iyi haber 2000 TL faturadan sonra kapıya kilit vurabildik reblox uygulaması ağzımıza sıçtı

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı