Bilgi

One Drive Nedir?


One Drive Microsoft’un kullanıcılarına sunduğu çevrimiçi bir depolama hizmetidir.  Gelişen teknolojiler ve sürekli oluşan bilgi birikimiyle birlikte kullanıcıların ekstra depolama alanlarına ihtiyacı oluştu. Microsoft’un çevrimiçi olarak sunduğu One Drive hizmetini biraz tanımaya çalışacağız.

Hotmail, Windowslive, MSN gibi Microsoft hesaplarına sahip kullanıcılara sunulan 15 GB bir alan söz konusu ve buraya her türlü dosya arşiv depolaması yapılabiliyor Kişisel bilgisayarınızda ve cep telefonlarınızda bulunan tüm dosyalarınız One Drive üzerinde yedeklenebiliyor. Bilgisayardaki ve telefondaki fotoğraf, video, ses v.b dosyaların One Drive üzerinde yedeklenebilme imkânı çok yararlı. Herhangi bir durumdan ötürü bu cihazlara ulaşımımız mümkün olmadığında kullanıcılar internet üzerinden hesaplarına giriş yaparak buradaki dosyalarına erişim sağlayabiliyorlar.

One Drive hesabı almak için Hotmail, windowslive, msn gibi Microsoft hesaplarından birine sahip olmak gerekli. Daha sonra bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan One Drive programını indirip kurmalısınız. Kurulum sonrası kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra One Drive’a attığınız dosyalarınız bilgisayarınızda da yedeklenir ve aynı bir ortak sistem gibi arşiv oluşturmuş olursunuz.

One Drive cep telefonu üzerinden de kullanılan bir depolama sistemidir. Bu işlem oldukça basittir. Play Store üzerinden One Drive yazarak ilk çıkan Microsoft uygulamasını indirip telefondan da kullanabilirsiniz. Çektiğiniz görüntüler One Drive’da otomatik olarak yedeklenir. İsterseniz manuel olarak da diğer dosyalarınızı atıp yedekleyebilirsiniz.

One Drive aslında çok da yeni bir depolama ve yedekleme sistemi değil. Sky Drive olarak bildiğimiz depolama ve paylaşım sisteminin adının değişmesiyle karşımıza One Drive’ın çıktığını görüyoruz, farklarıyla tabi. Gelişen sistemler sayesinde Android, Mac OS, İOS, Windows Phone ve Xbox aracılığıyla da One Drive’ı kullanabiliyoruz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı