Bilgi

PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?


PayPal, internet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemidir. Kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak, internet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını ya da istenilen kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para gönderilmesini sağlar. PayPal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri‘nde yerel web siteleri bulundurarak, bu ülkelerde sorunsuz çalışır.

PayPal ile Amerikan Doları ve Yen gibi birden çok para birimini kullanarak ödeme yapılabilir. Bu para birimleri arasındaki değişimleri PayPal kendi döviz kurları ile otomatik olarak yapar. Paypal’ın döviz kurları paypal sitesinden öğrenilebilir. Ayrıca Türk Lirasıyla da ödeme alabilir ya da ödeme yapılabilmektedir.

30 Mayıs 2016 tarihinde resmi internet sitesinde yayımlanan bildiri ile PayPal‘ın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğu açıklandı. Gerekçe olarak ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddedilmesi gösterildi.

Paypal Nasıl Kullanılır?

PayPal’da bir hesap açmak istediğinizde ilk olarak size PayPal’ı ne amaçla kullanacağınız sorulur. PayPal’ın Bireysel ve Ticari olmak üzere iki farklı hesap türü bulunmakta. Ticari hesap, online satış yapan kişiler için, bireysel hesap ise online alışveriş yapmak, para gönderip almak isteyen kişiler için sunulan hesap türleridir. Biz bu yazıda bireysel hesabı inceleyeceğiz.

Buradaki sayfaya gidin. Hesap türünü seçtikten sonra üye kayıt formunu doldurmanız gerekiyor. İstenilen bilgileri doldururken, mail adresinizin şifresini PayPal şifrenizden farklı tutmanızı tavsiye ederim. Bunun nedeni, birisi mail hesabınızı ele geçirdiğinde PayPal hesabınıza müdahale etmesini engellemek. Güvenlik için bu noktaya çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca, klasik bir uyarı olacak ama şifrenizde olabildiğince rakam, harf ve özel karakterler bulundurmaya özen gösterin.

PayPal Hesabına Kredi Kartı Eklemek

Üyelik işlemini tamamladıktan sonra, sıra PayPal hesabınız ile kredi kartınızın ilişkilendirilmesini yapmamız gerekiyor. Kredi kartı bilgilerinizi vermekten hala çekiniyorsanız bu konuda size verebileceğim bir tavsiyem var. Bankaların çoğu kredi kartınıza ek olarak bir sanal kart oluşturma imkanı sunuyor. Sanal kart başvurusu yaptığınızda, oluşturulan sanal kredi kartınız normal kredi kartınızın tüm özelliklerine sahip olacaktır. Sanal kartın en önemli özelliği ise kullanılabilir bakiyesinin geçici olarak istediğiniz miktarda olmasını sağlayabilmektir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı