Bilgi

Phishing (Şifre Çalma) Nedir?


“Phishing” sözcüğü, İngilizce ‘Balık tutma’ anlamına gelen ‘Fishing’ sözcüğünden esinlenerek, olta atıldığından en azından bir balık yakalanabileceği düşüncesinden hareketle ‘Fishing’ sözcüğündeki “f” yerine “ph” harfinin kullanılmasıyla oluşturulmuştur. “Phishing” kısaca, bir bankanın, e-posta hesabının veya bunun gibi bilgi girmeyi gerektiren bir İnternet sayfasının kopyasını yaparak kullanıcının hesap bilgilerini çalmayı amaçlayan internet dolandırıcılığına verilen isimdir.

Sıklıkla sosyal medya (facebook, twitter, instagram vs.) hesaplarında bu tip örneklerle karşılaşabilirsiniz. Size gelen bir mesajda şifrenizin başkaları tarafından çalındığını ve hemen şifrenizi değiştirmeniz gerektiğine dair uyarı gelir. Siz gelen linki tıklayıp şifrenizi girdiğiniz anda hesabınız uçar!

Örneğin İnternet üzerinden işlem yaptığınız bir bankanın İnternet sayfasının kopyası yapılmış olabilir. Hesabınızın bulunduğu bankada işlem yapmak isterken dikkatsiz bir şekilde bilgilerinizi bu sahte İnternet sitesinde kullandığınızda, sayfanın içine gizlenmiş bir kod parçası kullanıcı adınızı ve şifrenizi dolandırıcılara göndererek kişisel bilgilerinizi elde edebilmektedir.

Kaynak: https://tuketici.btk.gov.tr/tr-TR/Sik-Sorulan-Sorular/Guvenli-Internet

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı