Bilgi

Polis Memuru Kendi Memleketinde Görev Yapabilir mi? 🟢


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Polis Memuru Kendi Memleketinde Görev Yapabilir mi?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Arkadaşlar bu konu oldukça net bir konu. Polis memuru nüfusa kayıtlı olduğu yere atanamaz. Yani polis olduğunuzda nüfus kimliğinizin arkasında ki adres kısmında bulunan ile veya ilçelerine tayin yapılmaz. Aynı şey bayan polis memuru içinde geçerlidir. Eğer bayan polis memuru evlendiyse evlenmeden önce nüfusa kayıtlı olduğu yere de ataması yapılmaz.

Yani bir polis memuru nüfusa kayıtlı olduğu yere atanamayacağı gibi evlendiğinde eşi polis memuru ise eşinin nüfusuna kayıtlı olduğu il veya içleye atanamaz.

Buradaki tek istisna; Polis Memurları kendi memleketleri büyükşehir statüsünde ise atanabilirler. Polis Memuru aşağıdaki büyükşehir illerinden birinin nüfusuna kendisi kayıtlı ise bu illere atanabilir. Bu saydığımız illere personel kendisinin doğum yeri, eşinin doğum yeri ve eşinin nüfusuna kayıtlı olduğu yerlere ise nüfus kriteri ile bağlı olmaksızın atanabilir.

Büyükşehir olan iller: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van.

Burada küçük bir püf noktası bulunuyor. Örneğin; Erzurum bir büyükşehir statüsünde bir il ve nüfusa kayıtlı olduğunuz yer Erzurum’un Çat ilçesi ise Erzurum’un Çat ilçesine atanamazsınız. Ancak Erzurum’un merkez ilçelerine veya diğer ilçelere atabilirsiniz. Yani nüfusa kayıtlı olduğunuz ilçeye atanamazsınız.

Polis memurları nüfusa kayıtlı oldukları illere atanamazlar. Ancak bu kural, eğer nüfusa kayıtlı olduğu ilin nüfusu 1 milyon veya daha üzerine ise uygulanmamaktaydı. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte bu kuralda yer alan 1 milyon ibaresi, “büyükşehir” şeklinde değiştirilmiştir. Yani polisin kayıtlı olduğu il büyükşehir statüsünde o ile atanabilecektir. (EGM’nin resmî sitesinde halen 1 milyon ifadesi geçse de bu kural büyükşehir olarak değiştirilmiştir. Muhtemelen bu bilgiyi güncellememişlerdir.)

Sonuç: Erkek polis memuru nüfusa kayıtlı olduğu ilde, kadın polis memuru evlenmeden önce nüfusa kayıtlı olduğu ilde görev yapamaz. Nüfusa kayıtlı oldukları il Büyükşehir statüsündeyse o ilde görev yapabilir ancak bu durumda nüfusa kayıtlı olduğu ilçede görev yapamaz.

Sıkça Sorulan Soru: Ben “Polis Memuruyum” ve eşim “Öğretmen”. Eşimle aynı memleketliyiz ve eşim memleketimizde (büyükşehir değil) çakılı kadro olarak göre yapıyor. Memleketime tayinim yapılır mı?

Cevap: Arkadaşlar; kütüğünüze yani nüfusa kayıtlı olduğunuz ile tayin yapılmaz. Bu nedenle memleketinize atama yapılmaz! Burada görev yapamazsınız. Geçici görevlide göndermezler. Yapılan en sık yöntem eşinizin görev yaptığı yere en yakın olan ile veya bu ilin ilçesine tayin istemektedir.  Bu işlemi dilekçe ile yapıyorsunuz. Öncelikle tayininiz en yakın ile çıkıyor. Ardından bulunduğunuz ilin müdürlüğüne müracaat ederek eşiniz bulunduğu en yakın ilçeye atama istiyorsunuz. Mesela eşiniz Muş’un Hasköy ilçesinde öğretmen olarak (çakılı kadro) görev yapıyor ve eşinizle birlikte nüfusa kayıtlı olduğunuz il ise Muş. Bu durumda Muş’a atanamayacağınız için bu Siirt’in Güroymak ilçesine tayin isteyeceksiniz. Hasköy’le Güroymak arası 30 km (20-25 dk) olduğu için ulaşım açısından çok bir sorun oluşturmayacaktır.

Sıkça Sorulan Soru: Ben “Polis Memuruyum” ve eşim “Öğretmen”. Eşimle farklı memleketliyiz ve eşim kendi memleketinde (büyükşehir değil) çakılı kadro olarak göre yapıyor. Eşimin memleketime tayinim yapılır mı?

Cevap: Evet. Eşiniz polis memuru değilse, eşinizin memleketinde görev yapabilirsiniz. Burada eşiniz öğretmen olabilir, ev hanımı olabilir veya polis memuru dışında farklı bir memuriyete sahip olabilir. Siz eşinizin memleketinde görev yapabilirsiniz. Sonuç olarak Polis, kendisinin nüfusa kayıtlı olduğu yer ile aynı olmamak şartı ile eşi polis değilse; eşinin nüfusa kayıtlı olduğu yerde çalışabilir.

Sıkça Sorulan Soru: Ben “Polis Memuruyum” ve eşim “Polis Memuru Değil”. Eşimle farklı memleketliyiz. Eşimin memleketime tayinim yapılır mı?

Cevap: Evet. Eşiniz polis memuru değilse, eşinizin memleketinde görev yapabilirsiniz. Burada eşiniz öğretmen olabilir, ev hanımı olabilir veya polis memuru dışında farklı bir memuriyete sahip olabilir. Siz eşinizin memleketinde görev yapabilirsiniz. Tabi idarenin kararı.

Sıkça Sorulan Soru: Ben “Polis Memuruyum” ve nüfusa kayıt olduğum yer ile doğum yeri farklı. Doğum yerime tayinim yapılır mı?

Cevap: Evet. Nüfusa kayıtlı olduğunuz ilden başka bir yerde ise doğum yeriniz burada görev yapabilirsiniz.

Not: Kapak fotoğrafı telif hakkı olmayan “unsplash.com” sitesinden alınmıştır.

2 Yorum

2 Yorum

  1. Şöhret

    19 Mayıs 2023 at 20:24

    Bayan polis memuruyum şark dönüşü kütüğüm olan memlekti yazabilir miyim gelir mi ayrıca kütüğüm olan il Büyükşehir

  2. N.o

    21 Haziran 2023 at 00:44

    Ben Diyarbakırlıyım kardeşim var epilepsi hastası bakacak kimse yok bunu dilekçede belirtsek atansbilir miyim Diyarbakır a şu sn Tekirdağ da görevli polis memuruyum.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı