Bilgi

Polislikte Doğu Görevi Kalktı mı? 🟢


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda “Polislikte Doğu Görevi Kalktı mı?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Son zamanlarda bazı platformlarda polislikte doğu görevi kalktı, polislikte şark görevi kaldırılıyor gibi haberler dolaşmaya başladı. İç İşleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü veya resmî kurumlar dışında verilen bu tip haberlere itibar etmemenizi tavsiye ediyorum. Zira şu an için polislikte doğu görevi yani şark hizmetinin kalkması pek mümkün görünmüyor. Hatta yeni yönetmelikle hizmet sürelerinde değişikliğe gidilmiş böylece polis memurlarının en az iki kez şark hizmeti yapmasına yönelik adımlar atılmıştır.

Polislerde şark görevi, polislerin batı illerinden bir ile atanmasından 2 yıl sonra zorunlu olarak yapılması gereken bir görev olup, genellikle doğu illerine atanarak yapılmaktadır.

Gelen bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, personelden gelen talepler, istekler ve görüşler doğrultusunda il ve ilçelerin görev sürelerini yeniden ele aldı. Bu kapsamda, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde tekrar bir değişiklik yapılması öngörülüyor.

İlerleyen tarihlerde Resmî Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmesi planlanan yönetmelik değişikliğiyle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illere ilişkin görev süreleri değişecek.

Polislerin doğu yani şark görevi kapsamında bulunan iller; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van ve ilçeleridir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı