Bilgi

Profesyonel Stüdyo Ekipmanları Nelerdir?


Stüdyo ekipmanları nedir sorusu, günümüzde fotoğrafçılık sanatıyla uğraşmak isteyen milyonlarca kişinin aklını kurcalayan konuların başında gelir. Profesyonel bir stüdyo kurabilmek için fotoğrafçılık alanında işinize yarayacak tüm malzemelerin mutlaka elinizin altında yer alması şarttır. Profesyonel stüdyo ekipmanları nelerdir sorusuna verilecek en temel cevaplar;

 • Fotoğraf Makinesi
 • Stüdyo Flaşları ve Aksesuarlar
 • Reflector ve Diffüzer
 • Stüdyo Aydınlatma Seti
 • Tripod ve Kamera Stabilizasyon Sistemleri
 • Fotoğraf Perdesi ve Arka Planlar
 • Fotoğraf Masası ve Sandalyesi
 • Lens ve Filtreler
 • Fotoğraf Aksesuarları olarak sıralanabilir.

Bu ekipmanlar, profesyonel stüdyoların temel unsurları olarak gösterilir. Eğer ticari olarak faaliyet gösterebileceğiniz bir stüdyo hayaliniz varsa, bu ekipmanları ilk olarak mutlaka satın almanız gerekiyor. Ayrıca daha ileri seviye stüdyo ekipmanlarını satın alarak daha profesyonel bir hizmet verebileceğinizi de belirtmekte yarar var.

En Önemli Stüdyo Ekipmanları Nelerdir?

Stüdyo ekipmanları konusunda temel ürünlerin mutlaka satın alınmasının yanı sıra ticari faaliyetleri arttıracak ve fotoğrafçılık sanatını çok daha üst mertebelere çıkaracak ekipmanlar da bulunmaktadır. Bunlar, her fotoğraf stüdyosunda olmadığı gibi sadece profesyonel işler çıkaran atölyelerde yer alırlar. İşte, profesyonel fotoğraf atölyelerinde mutlaka olması gereken ekipmanlar ve her birinin açıklamaları;

 1. Paraflaşlar: Paraflaşlar, fotoğraf makinesinin çalışması sırasında çekilen fotoğrafın çok aydınlık veya çok karanlık olmasını önlemek için kullanılan aydınlatma araçlarıdır. Ayrıca bu ürünler, fotoğraf makinesinin dahili flaşına eklenen veya bağımsız olarak kullanılan, yanıp sönen bir ışık kaynağı olarak da bilinirler.
 2. Softboxlar: Softboxlar, yüzeyinde bulunan perdeler ve reflektörler ile yumuşak ve dağınık bir ışık dağılımı sağlar. Bu durum, fotoğraf ve videolarda daha doğal ve yumuşak görünen bir ışık elde etmek için idealdir.
 3. Reflektörler: Son zamanlarda sıklıkla sorulan reflektör nedir sorusunun cevabı için fotoğraf ve video stüdyolarında kullanılan en yaygın araçlardan biridir denilebilir. Reflektörler, yüzeylerinde yansıma yapabilecek malzemelerle üretilirler ve ışığı yönlendirmeyi amaçlarlar. Ayrıca bu ürünler, doğal veya stüdyo aydınlatmasından gelen ışığı yönlendirerek fotoğraf ve videolarda daha dengeli ve doğal bir görünüm elde etmek için kullanılır.
 4. Ürün Çekim Çadırları: Ürün çekim çadırları, ürün fotoğrafları ve videoları çekmek için tasarlanmış, kapalı bir yapıdır. Bu ürünlerin içerisindeki aydınlatma sistemi sayesinde ürünlerin fotoğraflarının ve videolarının daha düzgün ve net olmasını sağlanır.
 5. Ürün Çekim Masaları: Ürün çekim masaları, çeşitli ürün fotoğrafları ve videoları çekmek için tasarlanmış, düz ve pürüzsüz olan bir yapılardır. Bu ekipmanlar, ürünlerin düzgün ve net bir şekilde poz alabilmelerini sağlar. Ayrıca ürün çekim masaları, farklı boyutlar ve renklerde bulunabilir ve ürünlerin çekim ihtiyaçlarına göre seçilebilir.
 6. Fotoğraf Şemsiyeleri: Fotoğraf şemsiyesi, stüdyo fotoğrafçılığında kullanılan aydınlatma sistemlerinin ışığını yönlendirmeye veya düzenlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Fotoğraf şemsiyesi, doğal veya stüdyo aydınlatmasından gelen ışığı yönlendirir veya yansıtır, bu sayede fotoğraf ve videolarda daha dengeli ve doğal bir görünüm elde edilir.

Stüdyo ve Işık Ekipmanları Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdilerde profesyonel fotoğraf stüdyosu açmak isteyen birçok kişi, stüdyo ve ışık ekipmanları konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Hangi malzemelere ihtiyaç duyacağını bilen girişimciler, bu ekipmanları satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de merak ederler. Çünkü paraflaş nedir sorusuna cevap verilebilmesi kadar ilgili ürünün hangi şartlar altında satın alınması gerektiğini bilebilmek de çok önemlidir. İşte, profesyonel bir atölye için stüdyo ve ışık ekipmanlarını satın almadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereken maddeler;

 • Fotoğraf ve video çekimleri sırasında kullanılacak olan ışık kaynakları, mutlaka fotoğraf türüne ve çekim amacına uygun olarak satın alınmalıdır.
 • Reflektör, softbox ve paraflaş gibi aydınlatma unsurları, mekânın ışık düzeyine göre seçilmelidir.
 • Stüdyo boyutları, ekipmanları satın almadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Atölye ekipmanlarının mutlaka stüdyo boyutuna uygun olacak şekilde satın alınması gerekir.
 • Arka plan renk ve desenleri, stüdyo içerisinde çekilecek ürün veya modele göre satın alınmalıdır. Aksi halde ürün çekimleri, büyük bir başarısızlıkla sonuçlanacaktır.
 • Stüdyo ekipmanlarının fiyatları ve kaliteleri, işletmenin bütçesine ve ihtiyacına göre belirlenmelidir.
 • Stüdyo ekipmanlarını satın aldıktan sonra, garanti ve destek hizmetlerinin bulunması ve ulaşılabilir olması şarttır.
 • Üretici ve marka tercihi, ürün kalitesi ve güncel teknolojik özellikler göz önüne alınarak yapılmalıdır. Bu noktada firmalardan fotoğraf ışık ekipmanları konusunda güvence talep etmeyi de unutmayın.

Fotoğraf Işık Ekipmanları Nereden Alınır?

Son zamanlarda stüdyo ışık ekipmanları satın almak isteyen birçok kişi, her unsuru göz önünde bulundurarak en kaliteli ürünlere ulaşmaya çalışıyor. Bu noktada soruşturmalarına devam eden kişiler, hangi noktalardan ekipmanları satın alabileceklerini de araştırıyorlar. Bu durum, softbox ne işe yarar sorusu kadar önemlidir ve bir fotoğraf atölyesinin temelini oluşturmaktadır.

Bu noktada yıllardır fotoğraf stüdyoları için en kaliteli ekipman desteğini sunmakta olan Fotokolik markası, vizyon standartlarından sapmadan profesyonel bir hizmet sağlamaktadır. Bu durum, ürünlerin kalitesini arttırdığı gibi fiyat konusunda da her bütçeden insanın alım gücünü desteklemektedir. Siz de hayalinizdeki profesyonel fotoğraf atölyesi ekipmanlarını satın alabilmek veya softbox nedir gibi konularda araştırma yapabilmek için Fotokolik.com adresini günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı