Bilgi

RAM Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bilgisayarınız için RAM almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken ilk şey Anakartınızın hangi tipte RAM desteklediğidir. RAM Tiplerine baktığımızda karşımızda DDR, DDR2, DDR3 ve DDR4 gibi RAM’ler çıkmaktadır. Anakartınız hangi RAM çeşidini destekliyorsa anakartınızda sadece o tipte RAM alabilirsiniz.

Bir diğer husus Ankartınızın destekleyebileceği Maximum RAM miktarını öğrenmelisiniz. Örneğin anakartınız 8 GB RAM destekliyorsa kalkıp buna 12 GB RAM takamazsınız.

Eğer bilgisayarınızda ek olarak RAM alacaksanız muhakkak bilgisayarınıza takılı olan mevcut RAM’in frekans değerini öğrenmelisiniz. Genellikle bu frekanslar 1333, 1666 oluyor ve RAM üzerinde bu değer yazılır. Eğer yazmıyorsa resmi sitesinden bunu öğrenmeniz gerekiyor. Aksi halde bilgisayarınız çalışmaz.

Masaüstü bilgisayar ile dizüstü bilgisayarlarda kullanılan RAM’ler farklıdır. Dizüstü bilgisayarlarda daha küçük masaüstü bilgisayarlarda ise RAM’ler daha büyük boyuttadır ve standarttır.

Marka olarak RAM’lerde kalite farklılığı dışında herhangi bir ayrım yok. Yani 3 GB 1333 Mhz X markası ile  3 GB 1333 Mhz Y markası arasında performans farklılığı yok. En çok tercih edilen RAM markaları ise G-Skill, Hi-Level, Corsair, Kingston gibi markalardır. Türkiye’de en çok tercih edilen marka ise Kingston diyebilirim.

Son olarak diğer bir önemli nokta RAM alırken Gecikme Süresi denilen kavram CL yani İngilizce Column Address Strobe Latency‘dir. Gecikme süresi düştükçe belleğin performansı artar. Eğer iki RAM arasında kalırsanız bu özelliğe dikkat etmenizde fayda var. Örneğin: CL11 gibi.

RAM ile ilgili hemen hemen bilinmesi gerekenler bunlar. Başka bir makalede görüşmek üzere. Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı