Bilgi

Renkli Yazıcı Tavsiyesi | Hangi Renkli Yazıcıyı Almalıyım?


Bir renkli yazıcıyı almaya karar verdiğinizde öncelikle ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Evde veya ofiste mi kullanılacak yada fotoğraf gibi baskı işlemlerinde mi kullanılacak! Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kesinlikle ucuz bir renkli yazıcı almayın. Ucuz etin yahnisi olmaz. Piyasada çok düşük bir bütçe ile alacağınız renkli yazıcıları emin olun 3-4 ay dolmadan çöpe atacaksanız. Bu nedenle renkli yazıcı seçiminde kaliteli bir ürün almaya özen gösterin. Piyasada iki tipte renkli yazıcı bulunmakta bir tanesi genellikle A4’lere baskı işlemlerinde kullanılabilen Lazer Yazıcılar (renkli olanları) diğer ise daha çok fotoğraf gibi kaliteli baskı işlemleri için kullanılan Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha çok kaliteli çıktı elde etmek isteyenlerin tercih ettiği bir yazıcı türü. Bireysel kullanım (A4) veya fotoğraf baskısında tercih edilen bir model. 100 TL’ye de bu türden almanız mümkün. Ancak yukarıda dediğim gibi kesinlikle ucuz almayın. Bir çok kişi ev-okul işlerinde veya baskı işlerinde ucuz diye aldığı bu mürekkep püskürtmeli yazıcıyı belirli bir kullanımdan sonra çöpe atmak durumunda kalıyor. Bu nedeni çabuk arıza vermesi, kartuş maliyetinin neredeyse yazıcıdan fazla olmalısı, kartuş uçlarının uzun süreli kullanmamaktan dolayı kuruması gibi problemleri sayabiliriz. Böyle bir yazıcıyı aldığınızda kartuşları tam dolu gelmez. Extra kartuş almaya kalktığınızda yazıcıya verdiğiniz ücretten daha pahalıya gelecektir. Bu tip bir yazıcı alırken özellikle fotoğraf baskısı içinde kullanacaksanız özel kağıtlardan satın almanız gerekiyor. Önerilerim;

  • Epson L382 Çok Fonksiyonlu Tanklı Yazıcı (Yaklaşık 525 TL)
  • Brother DCP-T500W Çok Fonksiyonlu Tanklı Yazıcı (Yaklaşık 600 TL)

Eğer ofis/işyeri gibi bir alanda çoklu renkli çıktı elde etmek istiyorsanız o zaman lazer renkli yazıcı almanızda fayda var. Mürekkep püskürtmeliler sınırlı sayıda çıktı elde etmek için kullanılırken laserler çoklu çıktı elde etmekte kullanılmaktadır. Ancak kalite konusunda laser yazıcıların ürettiği çıktılar mürekkebe göre daha düşük düzeyde olduğunu söylemekte fayda var. Aşağıda özellikler iş-yerleri için tavsiye ettiğim renkli lazer yazıcılar listelenmekte. HP, Oki ve Samsung’un ürünlerini tavsiye ediyorum. Özellikle Samsung yazıcılar piyasada çok tutulduğunu söyleyebilirim.

  • Samsung SL-C1810W Lazer Yazıcı (Yaklaşık 557 TL)
  • Samsung SL-C1860FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı (Yaklaşık 1000 TL)
  • Samsung SL-C480W Çok Fonksiyonlu Yazıcı (Yaklaşık 850 TL)
  • Oki C332DN Lazer Yazıcı (Yaklaşık 450 TL)
  • HP M252N Lazer Yazıcı (Yaklaşık 820 TL)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı