Bilgi

Seat Uyarı Sesi Sorunu ve Çözümü


Seat modellerine genellikle kesik kesik, uzun veya ara ara gelen bir uyarı sesi söz konusu ise bu aracınızla ilgili bazı işlemleri yapmanız gerektiğini belirtir. Ancak bunun dışında fonksiyonel olarak araçla ilgisi olmayan sesler duymanız mümkün. Şimdi sizlere bu seslerin ne olabileceği konusuna bilgi vermeye çalışalım!

Bakım (Anahtar) Uyarısı: Belirli bir km limiti doldurulduğunda veye seneye göre aracın servis bakımı geldiğinde beliren ikaz/uyarı sesine bağlı olarak öten sesli işarettir. Dilerseniz bunu kendiniz kapatabileceğiniz gibi dilerseniz bir servise göstererek kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Hava Lastiği/Basınç Uyarısı: Bazı modellerde lastiklerdeki hava basıncı azaldığında verilen bir uyarıdır. Bu durumda lastikleri fiziksel olarka kontrol etmenizde veya basıncını ölçmenizde fayda var.

Yakıt Uyarısı: Genellikle yakıt bitmeye yakın yani ortalama +40 km’lik yakıt kaldığında uzun ve tek sesle öten yakıt uyarı sesidir. Bu durumda en kısa zamanda yakıtı doldurmalısınız.

Emniyet Kemeri Uyarısı: Emniyet kemeri takılı olmadığında öten bu uyarı ile birlikte göstergede emniyet kemeri logosu çıkar. Bu durumda emniyet kemerini takmalısınız.

Açık Kapı Uyarısı: Bazı otomobillerde kapılar açık kaldığında ötmektedir. Bu durumda kapıların tam kapanıp kapanmadığını gözlemlemelisiniz. Ayrıca uyarı şeklinde gösterge panelinde kapıların açık olduğuna dair simge çıkar.

El Freni Çekili Uyarısı: Bu uyarı daha şiddetli bir şekilde ve ard arda uyarı sesi verir. Bu durumda el frenini kontrol etmenizde fayda var. Yoksa kısa sürede baskı balatayı bitirebilirsiniz.

Yağ Uyarısı: Genellikle çaydanlık gibi görünen ve gösterge panelinde de beliren bu olayda yağın bitmekte olduğunu veya yağ ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Bu uyarı şakaya alınmayacak derecede önemlidir. Aksi halde tabiri caizse motoru elinize alırsınız. Yada yatak sarma olayı denilen olayla karşılaşırsınız.

TP Uyarısı: Aslında aracınızla seyir halindeyken veya dururken RADYO’nun orda TP tuşunun açık kalması bing şeklinde bir uyarı vermesine neden olur. Tabi bu çoğu zaman araçta bir arızamı var sorusunu beraberinde getirir. Aslında araçta bir şey yoktur. Bu radyo tuşunu kapatmanız halinde ara ara gelen ses kapanmış olur. Çoğu zaman başka uyarıymış gibi anlaşılır ve pek çok kişinin aklına gelmeyecek bir durumdur.

Şu anda aklıma gelen bunlar. Selametle.

 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı