Bilim ve Teknoloji

SMS ile Corvette Hacklendi!


Gün geçmiyor ki araştırmacılar bizi şaşırmasın. Bu kez bir grup hacker kısa mesaj yoluyla Corvette marka bir otomobili uzaktan ele geçirmeyi başardı!

ABD‘nin Kaliforniya eyaletindeki Kaliforniya Üniversitesinden bir grup güvenlik araştırmacısı Corvette marka bir otomobili uzaktan hacklemeyi başardı.  Uzaktan silecekleri çalıştırmayı ve hatta frenleri devreye sokmayı başaran araştırmacılar otomobil güvenliğine soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Hack işlemi otomobile entegre edilen Mobile Devices tarafından üretilen bir donanım arabirimi sayesinde gerçekleşti. Bu cihazlar otomobil veya kamyon filolarında daha çok hız ve konumunu izlemekte kullanılıyor. Otomobile bağlanan bu cihaz, mobil ağa bağlanma yeteneklerine sahip olduğu için hacker takımı takımı, gönderdikleri bir dizi SMS ile cihaz üzerinden otomobili hacklemeyi başardı.

Geçtiğimiz aylarda Fiat Chrysler ve Tesla Model S/GM otomobillerinin de çeşitli hacklenmelere konu oldukları ortaya çıkmıştı. Mobile Devices’ın araştırma takımının kullandığı donanımdaki açığın kapatıldığını hatırlatmakta fayda var. Dahası bu cihazlarla ilişkilendirilen GSM numaraların çoğunlukla herkese verilmediğini belirtmek gerekiyor. Yine de araştırma, taşıtlarda kullanılan farklı elektronik sistemlerde halen onarılmayı beklenen güvenlik açıklarının bulunduğunu gösteriyor.

Ancak araştırmacılar piyasada bulunan birçok cihazda hala aynı açığın bulunduğunu söylemekteler.

Kaynak:

  • http://news.softpedia.com/news/researchers-hack-a-corvette-using-sms-messages-489095.shtml
  • http://www.chip.com.tr/haber/corvettei-sms-ile-hacklediler_57507.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı