Bilgi

Telefondan 4 Haneli Numaralara Mesaj Atamıyorum | Mesaj (SMS) Gönderme Sorunu


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Türk Telekom, Turkcell, Vodafone” gibi hatlardan (GSM operatörlerinden) mesaj gönderememe (özellikle 4 haneli numaralara sms gönderememe) sorunu konusunda kısaca bilgi vereceğim.

Geçenlerde bir aracın “Hasar Kaydını” sorgulamak için 5664‘e mesaj göndermek istediğimde “mesajımın gönderilmediğini” fark ettim. Tabi ilk başta hata vs. oldu diye tekrar mesajı gönderdiğimde aynı hatayı almaya devam ettim. Durum böyle olunca ilk iş müşteri hizmetlerini aramak oldu. Müşteri hizmetleri bir kaç ayar yaptı ve aşağıda fotoğraflarda gösterdiğim gibi Ayarlar > Uygulamalar > Mesajlar kısmına gelerek “İzinler” kısmında SMS seçeneğini aktif hale getirmemi ve telefonunu yeniden başlatmamı istedi.

Bende aynısını yaptığım halde mesaj göndermeme sorunu devam etti. Aslında ilk başta sadece hasar sorgulama numarasının böyle olduğunu düşünmüştüm. Ama denediğim farklı 4 haneli numaralardan da mesaj gönderemediğimi görünce sorunun telefonun kendisinde olduğunu anladım. Özellikle Android 6.0 ve sonrasında ki birçok telefon modelinde ilk kurulum aşamasında SMS seçeneği (Premium SMS izinleri) aktif hale getirilmediğinden birçok kişi bu durumdan şikayetçiydi. Ne yapabilirim sorusunu “Google Amcaya” sordum ve “Google Messenger” uygulaması ile sorunu basit bir şekilde çözdüm.

Google Messenger uygulamasını buradan (tıkla) verdiğim linkten telefonunuza indirip kurun. Yaklaşık 24MB büyüklüğündeki uygulama “yükle” dediğinizde kısa süre içerisinde telefonunuza kurulacaktır.

Mesajları varsayılan uygulamanız olarak ayarlayın kısmında “İleri” dediğinizde aşağıdaki gibi iki uyarı ekranına “Tamam/Evet” diyoruz. Böylece kurulum tamamlanmış oluyor.

Mesaj göndermek istediğinizde “Sohbeti Başlat” diyoruz, ardından alıcı kısmına rehberimizden seçerek veya kendimiz numarayı yazıyoruz.Böylece mesaj yazacağımız ufak panel açılıyor ve dilediğimizi yazıp gönderiyoruz.

Bu uygulamanın kullandığınızda diğer “Mesajlar” kısmı pasif hale gelecek. Buradan yani Google Messenger uygulamasından mesaj gönderip alma işlemlerini yapacaksınız. Uygulamayı kullandıktan sonra dilerseniz Ayarlar > Uygulamalar > Mesajlar kısmına gelerek uygulamayı kaldırabilirsiniz. Uygulamayı kaldırdıktan sonra yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmuyor. Normal -diğer- mesajlar uygulamanız otomatik çalışmaya başlayacaktır.

3 Yorum

3 Yorum

 1. Tazagul

  22 Mart 2020 at 18:41

  Merhaba bu bilgileriniz için size çok teşekkür ederim gerçekten çok yararlı oldu benim için.

 2. rafet

  19 Nisan 2020 at 10:47

  merhabalar paylaşımınız için teşekkürler.mesaj gönderlirken bu mesajın 2tl ile ücretlendirileceği yazıyor.bu parayı nasıl tahsil ediyorlar para nereye gidiyor.payaşırsanız sevinirim.

 3. Fatih

  8 Haziran 2023 at 17:44

  Bu uygulama ilede malesef sorun cozulmuyorr 4 haneli numaralara hala messaj göndermiyor

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı