Bilgi

Telefonda Ses Nasıl Gönderilir?


İnsanoğlunun gerçekleştirdiği en önemli buluşlardan biri detelefondur. Telefonun icadı ile birlikte haberleşme ve iletişim çok daha etkin olmaya başlamış, günümüze gelindiğinde de küresel iletişim aracı haline gelmiştir. Peki, kullandığımız telefonlarda sesler karşı tarafa nasıl iletilmektedir? Merak ediyorsanız yanıtını makalemizde bulabilirsiniz:

Telefonda ses karşı taraftaki kişiye elektrik devreleri vasıtasıyla yani elektrik sayesinde iletilmektedir. Elektrik devresi üzerinden yapılan telefon görüşmelerinin gerçekleşmesi için bazı aşamalardan geçilmesi gerekir. Öncelikleses enerjisi oluşmakta ve bu ses enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülmektedir. Mekanik enerji de değişime uğrayarak elektrik enerjisine dönüşmekte ve karşı tarafa iletilmektedir. Karşıya iletilen elektrik enerjisi de değişime uğramakta ve manyetik enerjiye dönüşmektedir. Sonrasında da ortaya çıkan manyetik enerji değişime uğrayarak mekanik enerjiye dönüşür ve son olarak da bu mekanik enerji ses enerjisine dönüşür. Tüm bu aşamalar biraz karmaşıkmış gibi görünse de bu aşamalarda gerçekleşen şey, ilk baştaki ses enerjisinin karşıya aktarılmasını sağlamak için değişime uğraması, karşıya aktarıldıktan sonra da ses enerjisinin tekrar ilk halini almasıdır. Uzun bir süreçmiş gibi olsa da bu aşamaların tümü çok kısa sürede gerçekleşmektedir.

Telefonda konuşma yapılırken elektrik titreşimleri saniyede 200-300 km arasında bir yol kat eder. Bu hız en uzak mesafelerden yapılan telefon görüşmelerinin de kalitesini belirleyen unsurlardan biridir. Telefonlarda görüşmenin yapılabilmesi için bazı temel sistemler vardır. Bunlar; mikrofon akım kaynağı, ses alıcı ve vericisi, devre açma kapama, çağırma kadranı, çağırma ve çağrılma düzenekleridir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı