Bilgi

Telefonun Orjinal Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda cep telefonunuzun orijinal veya sahte olup olmadığını, yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını nasıl öğreneceğinizi anlatacağım.

İşlemimiz oldukça basit. İlk önce cep telefonunuzdan *#06# yazarak IMEI numaramızı öğreniyoruz. *#06#  yazdığımızda IMEI numarası otomatik çıkacaktır. Çıkmaz ise arama kısmına basıyoruz. Yeni nesil cep telefonlarında birden fazla IMEI numarası bulunabiliyor. Çıkan bu IMEI numaralarını bir yere not edelim.

Ardından videonun açıklama ve yorum kısmında linkini verdiğim E-Devlet sistemine gidelim. Yada isterseniz Google arama kısmına “IMEI Sorgulama” yazalım ve burada ilk çıkan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – IMEI Sorgulama (tıkla) sayfasına gidelim. Ayrıca burada yapacağımız sorgulama için herhangi bir e-devlet şifresine gerek yok. Dilediğiniz kadar sorgulama yapabilirsiniz. Gelen sayfaya notunu aldığımız 15 haneli IMEI Numarasını girelim. 2 veya daha fazla IMEI numaranız varsa ayrı ayrı girmeniz gerekiyor.

IMEI numaramızı girdikten sonra bizim için en önemli kısım IMEI Numaramız kayıtlı mı değil mi kısmı? Eğer IMEI numaranız kayıtlı değilse ve satın aldığınız firma bu IMEI numaranızı kayıt ettirmez ise telefonunuz 120 gün içinde kullanıma kapanacaktır. Zaten bununla ilgili sürekli bilgilendirme mesajı gelecektir.

Şu anda görüldüğü gibi benim telefonum IMEI numarası kayıt edilmiş. Yani yasal olarak işlemleri yapılmış görünüyor. Kaynak kısmında “İthalat Yoluyla Kaydedilen IMEI” yazıyor. Yani satın aldığım firma bunu yurtdışından getirip IMEI kaydını yapmış. Mesela yurtdışından pasaporta işlenip getirilen bir telefon olsaydı “Yolcu Beraberinde Kaydedilen Cihaz” şeklinde görünecekti.

Son olarak marka model kısmı telefonunuzun hakkında kısmında yer alan marka model ile eşleşiyorsa telefonunuz orijinal ve yasal bir telefon olduğu anlaşılacaktır.

#telefon #orjinal #sorgulama #sahte #öğrenme #çalıntı #korsan

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı