Bilgi

Tesla Motors Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Tesla Motors, elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan bir Amerikan şirketidir. Tesla Motors, yüksek performanslı elektrikli araçlar üretmeyi hedefleyen, silikon vadisi merkezli bir otomotiv firmasıdır. Firma 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturduğu küçük bir ekiple San Carlos’da faaliyetlerine başladı. Takip eden yıllar içinde ekip, bilişim, elektronik ve otomotiv sektöründen mühendislerle genişledi. 2014 yılında almış olduğu patentleri serbest kullanıma açarak elektrik motorlarının gelişimine katkı sağlamış ve sağlamaya devam edecektir.

Firmaya ilk finansal destek şu anda şirketin müdürlüğünü yapmakta olan, PayPal’ın eşkurucusu Elon Musk‘tan geldi. Musk şirketin finansman sağlama konusundaki çalışmalarına önderlik etti. Tesla’nın yatırımcıları arasına Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page ve eBay eski müdürü Jeff Skoll gibi önde gelen isimler katıldı.

TSLA sembolü ile NASDAQ borsasında işlem gören halka açık şirkettir. Tarihinde ilk defa 2013 birinci çeyreğinde hissedarlarına kar payı dağıtmıştır.

Tesla tamamen elektrikli ilk spor otomobil üretimi, Tesla Roadster ile dikkatleri çekmiştir.

Tesla Roadster, Tesla Motors tarafından 2008-2012 yılları arasında üretilen iki kişilik bataryalı elektrikli (BEV) spor otomobil modelidir. Araç ilk olarak 19 Temmuz 2006 tarihinde Santa Monica Havalimanı’nda özel bir etkinlikte tanıtılmıştır. Tesla Roadster, Lotus Elise temelli olup elektrik motoru ise Tesla üretimidir. Roadster, Tesla tarafından geliştirilen lityum-iyon akü ile tek bir şarj ile 393 km (200 mil) menzile sahiptir. Araç, 0–100 km/h hıza 3.9 saniyede çıkmakta olup son hızı 201 km/h ile sınırlandırılmıştır.

Tesla Roadster

 Şirketin ikinci aracı Model S‘dir, (tam elektrikli lüks sedan otomobil), ve bu aracı iki yeni araç Model X ve Model 3 modelleri izleyecektir.

Mart 2015 itibarıyla, Tesla Motors 2008 yılından bu yana yaklaşık 70.000 elektrikli araba teslim etmiştir.

Tesla aynı zamanda elektrikli motor parçalarını, lityum-iyon pil paketleri dahil olmak üzere Daimler ve Toyota otomotiv üreticilerine pazarlar. Şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla Motors’u ortalama tüketiciye uygun fiyatlarla elektrikli arabalar sunmayı hedefleyen bağımsız bir otomobil üreticisi olarak öngördüğünü açıkladı.

Ortalama tüketici için çıkaracağı Tesla Model 3 fiyatının devlet teşvikleri haricinde 35.000 USD$’dan, teslimatların ise 2017 sonunda başlaması bekleniyor. Ayrıca Tesla 2015 yılında, PowerWall adında, ev kullanımı için bir batarya ürünü çıkardığını açıklamıştır.

Tesla Motors  ve Türkiye

Tesla Motors, 2015 Kasım itibarıyla Türkiye pazarına “Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi” adı altında giriş yapmıştır. Şirketin 2016 yılı planlarında Türkiye’de 9 adet Supercharger adı verilen hızlı şarj istasyonu açacağı öngörülmektedir.

Tesla Motors Yönetim Kurulu

Tesla Motors yönetim kurulu aşağıdaki kişilerden oluşmaktadır.

Elon Musk—Tesla Yönetim Kurulu Başkanı, CEO ve Baş Tasarımcı; Eski PayPal Başkanı, kurucusu; SpaceX CEO ve CTO; SolarCity Yönetim Kurulu Başkanı

  • Brad Buss—Cypress Semiconductor Corp, CFO
  • Harald Kroeger—Mercedes-Benz Başkan Yardımcısı, Elektrik ve Elektronik Sorumlusu
  • Robyn Denholm—Juniper Networks, CFO ve Genel Müdür Yardımcısı
  • Ira Ehrenpreis—Technology Partners, Genel Ortak
  • Kimbal Musk—Medium Inc., CEO; Zip2, Kurucu Ortağı
  • Antonio J. Gracias—Valor Equity Partners, CEO ve Yatırım Komitesi Başkanı
  • Steve Jurvetson—Draper Fisher Jurvetson, Genel Müdür

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı