Bilgi

TikTok’ta 1.5 Milyar Kişiyi Etkileyebilecek Güvenlik Açığı Tespit Edildi


Dünya çapında 75 dilde kullanılan, 150’den fazla pazarda bulunan ve 2019 yılının en çok indirilen uygulamalarından TikTok’ta 1.5 milyar kişiyi yakından ilgilendiren bir güvenlik açığı tespit edildi.

TikTok uygulamasının içerdiği potansiyel risklere dair kanıtların anlatıldığı bir makale yayınladı. Checkpoint Research isimli siber güvenlik araştırma sitesinin son birkaç ay içinde uygulamanın içerdiği riskleri anlattığı makaleye göre, uygulama içinde keşfedilen güvenlik açıklarının, bilgisayar korsanlarının hesaplara ulaşıp içeriklerini değiştirmesine, videoları silmesine, yetkisiz videolar yükleyebilmesine, gizli videoları herkese açık hale getirmesine ve özel e-posta adresleri gibi hesaba kaydedilen kişisel bilgileri ortaya çıkarmasına sebep olabileceği aktarıldı. Cumhuriyet‘in aktardığına göre site, TikTok geliştiricilerini keşfedilen bu güvenlik açıklarıyla ilgili bilgilendirerek kullanıcıların uygulamayı güvenle kullanmaya devam edebilmelerini sağlamak için izlenebilecek çözüm yollarını da paylaştı.

Kullanıcı verilerini korumak için özenle çalıştıklarını söyleyen TikTok ise, dünya çapındaki güvenlik araştırmacılarını da bundan sonraki güvenlik açıklarını tespit etmede yardıma çağırdı. Şirket son olarak yapılan güncellemeyle söz konusu güvenlik açığının tamamen ortadan kaldırıldığı aktardı. Kullanıcıların zaman kaybetmeden uygulamanın son sürümünü yüklemesi halinde tüm olası sorunlar ortadan kalkmış olacak.

Kısa sürede hızla büyüyen ve siber korsanların hedefi haline gelen şirketin daha önce de kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaştığı iddia edilmiş ancak bu iddialar şirket tarafından yalanlanmıştı.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı