Bilgi

Tiktok 5.7 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı!


Çin’in sosyal medya konusundaki en büyük küresel başarı hikayesi ABD’de başını belaya soktu. Popüler video paylaşım uygulaması TikTok; Çin’de bilinen adıyla Douyin, küçük yaştaki çocukların isimleri, e-posta adresleri ve konumları gibi kişisel bilgileri yasa dışı yollarla topladığı gerekçesiyle 5.7 milyon dolar (4.3 milyon £) para cezasına çarptırıldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Başkanı Joe Simons yaptığı açıklamada, TikTok’a verilen para cezasının çocuk mahremiyeti davası için bir rekor olduğunu söyledi. Simons; “Bu para cezası, çocukları hedef alan tüm çevrimiçi hizmetler ve web siteleri için bir uyarı olmalıdır. Yasayı açıkça görmezden gelen şirketlere müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

Ayrıca FTC; şirketin Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’nı (Children’s Online Privacy Protection Act-COPPA) ihlal ettiğine hükmetti. TikTok verilen para cezasına ek olarak “13 yaşından küçük kullanıcılar tarafından yüklenen tüm videoları silecek” ve bundan sonra kullanıcıların “yaşını doğrulamasını” şart koşacak.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde TikTok ile birleşmeden önce 65 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan Musical.ly, reşit olmayan çocuklarının ebeveynlerden bilgileri olmadan bir hesap oluşturduklarını gerekçe gösterilerek binlerce şikayet almıştı. COPPA (Children’s Online Privacy Protection Act), internet şirketlerinden çocuklardan kişisel bilgi toplama, kullanma veya açıklamadan önce “doğrulanabilir ebeveyn izni” almalarını istemektedir.

ByteDance, tarafından piyasaya sürülen, kullanıcıya müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde 15 saniyelik kısa videolar üretmesine olanak sağlayan TikTok uygulaması kısa süreli müzik videoları kapsamında son zamanların en hızlı büyüyen uygulamalarından biri haline gelmiştir. Yaklaşık 75 milyar dolar değerindeki TikTok’un Haziran 2018 itibariyle aktif 500 milyon kullanıcısı bulunuyor. TikTok’un ana şirketi Çin merkezli ByteDance, 2017’de Musical.ly‘i satın aldı ve orijinal Musical.ly uygulamasını sonlandırarak TikTok‘a dahil etti.

Verizon‘a ait olan Oath, 13 yaşın altındaki çocuklara yönelik web sitelerine çevrimiçi reklamlar yerleştirmek için çerezler ve coğrafi konum gibi verileri kullandığı gerekçesiyle aralık ayında 5 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı. Yine benzer bir şekilde Disney’e bağlı kuruluş olan Playdom, çok oyunculu çevrimiçi oyunlarda çocukların bilgilerini topladığı ve görüntülediği için 2011 yılında 3 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak:

  • http://www.businessofapps.com/data/tik-tok-statistics/
  • http://www.diken.com.tr/tiktoka-rekor-ceza-cocuklarin-verilerini-izinsiz-toplamis/
  • https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-02-27/bytedance-s-tiktok-hit-with-5-7-million-fine-over-child-privacy
  • https://www.bbc.com/news/technology-47396767

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı