Bilişim Teknolojileri

Toner Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Bir çok kişi yazıcısının toneri bittiğinde ve bir toner satın almak istediğinde Orjinal Toner, Dolum Toner ve Muadil Toner  şeklinde üç seçeneği bulunuyor.

Orijinal toner fiyat olarak oldukça pahalı olup ilgili yazıcı firması tarafından genellikle anlaşmalı olan noktalarda satılıyor. Yazıcıyı üreten şirketin ürettiği bir toner türüdür. Dolum veya Muadil toner ise hemen hemen her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz türden.

Orjinal Toner (HP)

Orjinal Toner (HP)

Muadil toner genellikle orijinal toner ile eşdeğer olan toner olup. Farklı firmalar tarafından üretilmektedir. Fiyat olarak bakıldığında muadil toner, orijinal tonerin epey gerisindedir. Ülkemizde hemen hemen en çok tercih edilen toner türü diyebiliriz. Dolum toner ise verdiğiniz boş tonerin tekrar doldurulması işlemine deniliyor.

Muadil Toner (Samsung)

Muadil Toner (Samsung)

Genel tavsiye her zaman orijinal toner kullanmanız yönündedir. Bu kullandığınız yazıcının hem kaliteli bir çıktı vermesine hem de daha uzun ömürlü kullanmanıza neden olacaktır. Ancak muadil toner kullanımı özellikle bütçe konusunda sıkıntı yaşayan veya bütçede kısmak isteyenlerin rağbet ettiği toner türüdür. Ancak muadil toner seçiminde tanınan ve bilinen bir firmadan almanız daha doğru olacaktır.

Dolum toner ise hiçbir zaman tavsiye edilmez. Genellikle kalitesiz bir şekilde dolum yapılan tonerler yazıcılara ciddi zararlar verdiğini söyleyebiliriz. Çıktı alınan yazıcılarda silik veya şeritli yazıdırılmasına, sonradan yazıcıların kağıtları sıkıştırmasına varan arızalara neden olabilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı