Bilgi

Twitter Kurucusu Jack Dorsey Kimdir?


Bu yazımızda popüler Twitter hesaplarından biri olan @Jack hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım. @Jack kullanıcı adına sahip Twitter kullanıcı aslında Jack Patrick Dorsey’den başkası değil. 19 Kasım 1976 yılında Fairmont City, Illinois ABD doğumlu olan Jack Patrick Dorsey Amerikalı yazılım mühendisi ve iş adamıdır. Birçok kişi tarafından Twitter ve bir mobil ödeme şirketi olan Square‘un kurucusu kimliği ile tanınan Jack, 2008’de MIT Technology Review tarafından “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi”den biri seçilmiştir. Dorsey 13 yaşına kadar St Louis Missouri’de büyüdü. Bishop Dubourg Lisesine gitti ve daha sonra Missouri University of Science and Technology Üniversitesi‘nde okudu. Çalışma hayatına başladığında Kaliforniya’ya taşındı.

Daha önceden Amerikan Business Insider dergisinin yayınlarında Twitter CEO’su Jack Dorsey’in, Google’nin Twitter’i satın alma tekliflerine iki kez hayır yanıtı verdiğini açıkladı. Google son olarak Twitter için 2.5 milyar dolar vermeye hazır olduklarını açıklamışlardı. Bunun üzerine açıklama yapan Jack Dorsey, “Bu teklif bana göre bir hakarettir, siz böyle küçük bir paraya Twitter’i almayımı düşünüyorsunuz.” açıklamasını yapmıştı.

Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone adlı arkadaşları ile birlikte Twitter macerası; kullanıcıların durumlarını arkadaşlarıyla nasıl en kolay paylaşabilir düşüncesini geliştirmesiyle başladı. Buna en uygun modelin SMS olduğuna karar verdi ve bununla beraber telefondaki kısa mesajlaşmayı web ortamına taşımayı kararlaştırmalarıyla Twitter da doğmuş oldu.

21 Mart 2006 tarihinde Twitter kurulduğunda ilk tweet’i Jack Dorsey atmış ve “just setting up my twttr.” (“twttr’ımı kuruyorum.”) yazmıştır.

Jack Dorsey, ABD, Kaliforniya eyaletinde San Francisco’da ikamet etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı