Bilgi

Twitter Nedir? Tarihçesi ve Kullanımı


Twitter, 140 karakter sınırlamayla insanların düşüncelerini diğer insanlarla paylaşmasına yarayan yeni nesil bir sosyal ağ ve iletişim aracıdır.2006 yılında 14 girişimcinin katkılarıyla San Francisco’da kurulmuş ve günümüze kadar gelişerek gelmiştir.

İlk başta ismi “FriendStalker” idi fakat bu isim ABD sms kodlarına göre yazılması zor olduğundan “Flickr”dan esinlenilerek “Twttr” ismi seçildi.2015 Haziran istatistiklerine göre 350 milyon aktif kullanıcısı vardır ve her dakika 98 bin tweet atılmaktadır.Yöneticisi Jack Dorsey,CEO’su Dick Costolo’dur. Takipçi sistemiyle çalışan bu sosyal ağda profiller herkese açık/takipçilere özel olarak ayarlanabilir.

Ayrıca önemli bir reklam kaynağı olup ünlülere para kazandırabilmektedir.İnsanların fikirlerini özgürce belirtebildikleri,o an nerede ve ne yaptıklarını yazabildiği bu ağı birçok siyasetçi,kurum ve kuruluş sesini duyurmak amacıyla kullanmaktadır.

Twitter’da bilinmesi gereken bazı temel kavramlar bulunmaktadır.

Tweet: Paylaşılan 140 karakterlik her bir ileti,mesaj yada metin.Türkçe anlamı cıvıldamaktır.

Etiket,Tag,Hashtag: Başında “#” karakteri bulunan,arasında boşluk olmayan ve üzerine tıklayabildiğimiz,insanların üzerine yazı yazabildikleri başlıklardır.

TT,Trend Topic: Bütün dünyaya ait tweetlerde en çok geçen kelime ve kelime gruplarının bulunduğu listedir.

Mention: Bir tweette birinden bahsetmektir,tweete @kullanıcıadı eklenerek yapılır.

DM,Direct Message: Yine 140 sınırı olan ve sadece sizi takip edenlere yollayabileceğiniz özel.

RT,Retweet: Bir kullanıcının yazdığı tweetin kendi kullanıcılarımız tarafından görülmesini sağlayan bir işlemdir,tweetin hemen altındaki ok işaretidir.

Fav,Favori: Facebook’taki beğeni butonuna benzer bir işleve sahiptir,yıldız sarı bir yıldızla simgelenir.Son zamanlarda artık beğeni uygulamasına geçilip kalple simgelenmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı