Bilgi

Uçaklarda Samsung Galaxy Note 7 Yasak Mı?


Samsung‘un yeni cep telefonu Galaxy Note 7 pillerin aşırı ısınması, patlaması ve yanması sonrası tüm dünyadan toplamaya ve değiştirilmeye başlanmıştı. Güney Koreli teknoloji devi, değiştirilen Note 7’ler de patlayınca üretimi geçici olarak durdurma kararı aldı ve Note 7 kullanıcılarına önemli bir uyarıda bulundu.

Samsung, orjinal ya da değiştirilmiş Note 7 telefona sahip olan kullanıcıların akıllı telefonları kapatlamalarını ve kullanmamaları gerektiğini açıkladı.

Note 7 kullanıcıları, yasal haklarını kullanarak telefonu muadilleri ile değiştirebilecek ya da para iadesi talep edebilecek.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, Samsung içinde ismini vermediği kaynaklara dayandırdığı haberinde, Note 7’lerin değiştirimesi sonrası tekrar eden problemler ve gelen olumsuz raporlar nedeniyle bu kararın alındığını açıkladı.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), Note 7’lerin uçakta kapatılması ve bagaja konulmaması yönünde tavsiyede bulunmuştu.

THY aşırı ısınan ve patlayan Samsung’un problemli telefonu Galaxy Note 7’nin taşınmasını bütün uçuşlarında yasakladı. THY’nin sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda tüm seferlerde Samsung Galaxy Note 7 cihazlarının oluşturduğu güvenlik riski sebebiyle yolcu üzerinde, kabin bagajında, kayıtlı bagajlarda veya kargo olarak uçaklara kabul edilmeyeceğini bildirdi. Galaxy Note 7, pillerin aşırı ısınması, patlaması ve yanması sonrası dünya genelinde toplanmaya başlanmıştı.

THY Resmi Web Sitesinde Yaptığı Açıklamada:

“Değerli Yolcularımız,

Ortaklığımızca icra edilen tüm seferlerde Samsung GALAXY NOTE 7 cihazlarının yolcu üzerinde, kabin bagajında, kayıtlı bagajlarda veya kargo olarak uçaklara kabul edilmeyeceğini siz değerli yolcularımıza  bildiririz”şeklinde açıklama yaptı.

Samsung, geçtiğimiz ay ısınma sorunu nedeniye dünya çapında yaklaşık 2.5 milyon akıllı telefonu değişim için geri çağırmıştı.

Crushader adlı Avustralyalı bir Reddit kullanıcısının başına gelen hadisede; patlayan Galaxy Note 7 cihazın o esnada bulunduğu otel odasında 1.800 AUD’yi (yaklaşık 4.046 TL) aşkın maddi bir hasar bırakmış.

“Yepyeni Note 7 telefonum ben hala uykudayken bu sabah patladı, fişe takılıydı ve şarj oluyordu. Telefon tamamen yandı, SIM ya da SD kartımı kurtarmak için SIM tablasını bile boşaltamıyorum. Merak ediyorsanız söyleyeyim, orijinal şarj cihazı ve kablosu kullanıyordum. Onu yere atıp söndürmeye çalışırken otel odasındaki yatak çarşaflarını ve yerdeki halıyı yaktı, bu esnada bir parmağım da yandı.”

Samsung UK, yani İngiltere tarafından gelen Soru & Cevap blogundaki açıklamaya göre batarya sorunu sebebiyle patlayan Note 7’ler için gelen açıklama tam manasıyla şu şekilde verilmiş;

“Yaptığımız araştırmalara göre sorunun batarya hücrelerinden kaynaklandığını öğrendik. Anot ve katotların en nadir üretim hatalarından biri sebebiyle etkileşime girmesi ve bu sebeple bataryada oluşan aşırı ısınma bu tarz sorunlara sebep olduğunu farkettik.”

Kaynak:

  • http://www.turkishairlines.com/tr-tr/kurumsal/basin-odasi/duyurular/duyuru/samsung-galaxy-note-7-cihazlarinin-tasinmasi
  • http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/10/22/ucakta-galaxy-note-7-yasaklandi
  • http://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/samsung-asiri-isinan-ve-patlayan-galaxy-note-7lerin-uretimini-durdurdu-samsung,NdMpBs-BzkuDI5spuL1xAQ
  • http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1295778-samsung-galaxy-note-7-bu-kez-de-araba-yakti
  • http://www.webtekno.com/samsung-galaxy-note-7-neden-patliyor-resmi-aciklama-geldi-h20117.html

1 Yorum

1 Yorum

  1. Hsk

    8 Temmuz 2019 at 11:05

    Samsung adi kalitesiz malzemeden yapıyor.Bariz şekilde belli oluyor ama hep samsung telefon kullananlar bunu fark edemiyor.Teknolojileri kötü değil ama malzemesi berbat..

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı