Bilgi

Youtube’den Nasıl Para Kazanılır?


Youtube’u etkin olarak kullanan, video yükleyen, kanal çalıştıran insanlara Youtuber deniliyor. Aslında bu kavram çok eski olmasına karşın ülkemizde son birkaç yıldır popüler hale gelmeye başladı. Paranın kokusunu alan güzel ülkemin güzel insanları Youtube’ye video koymaya devam ededursun aslında bu iş –yeni içerik politikaları nedeniyle- sanıldığı kadar kolay değil.

Öncelikli olarak bir Gmail hesabı ediniyorsunuz. Gmail hesabınız olmadan youtube’ye olmanız imkansız. Aha burdan gidin kendinize bir gmail hesabı oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz gmail hesabı ile Youtube.com’a (https://www.youtube.com/) giriş yaparak sağ üstte bulunan kısımdan OTURUM AÇ diyoruz.

Oturum aç dedikten sonra tekrar sağ üstte bulunan profil ikonundan “Kanalım” diyoruz.

Kanalım dedikten sonra Youtube‘yi hangi isimle kullanacaksanız onu yazıyorsunuz. Eğer tek biri isim kullanacaksanız sadece tek bir kelime vs. yazabilirsiniz.

Kanal oluşturduktan sonra aşağıdaki “kamera ikonundan” hazırladığınız videoları yüklemeye başlıyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en temel şey telif hakkı ile korunan hiçbir içeriği yayınlayamazsınız. Yayınlarsınız (ilk başta) bir sorun olmayabilir ancak daha sonra biri şikayet ederse tüm emekleriniz saniyesinde çöp olur. Hesabınız banlanır ve kara listeye alınırsınız. Kafanıza göre özgün olan dilediğiniz videoyu yükleyebilirsiniz. Ancak çer-çöp ne varsa yükliyim diye düşünüyorsanız bence hemen vazgeçin.

Öncelikle yayınladığınız videoların son 12 ayda 4.000 saatlik izlenme süresine ve mevcut 1.000 aboneye ulaştıktan sonra kanalınızın incelenip onaylanırsa para kazanmaya başlıyorsunuz. İnceleme sonucunda bir sorun yoksa YouTube İş Ortağı Programı’na katılıp videolarınızdan otomatik reklam yayınlamaya başlıyorsunuz.

Kanalı özelleştir kısmından yüklediğiniz videolarla ilgili üyelik sayıları, vieo ayarlamaları, listeler vs. yapabilirsiniz. Burada kendi kanalınıza ait logo, timeline oluşturup hakkınızda kısmında kanalızla ilgili bilgilere yer vermelisiniz.

Ayrıca üstteki kısımda “Abone ol” kısmı yanındaki ayar kısmına klikleyip aşağıdaki ayarlamaları yapabilirsiniz. Burada beğendiğiniz videolarınızın gizli kalması, abone sayısının gizli kalması, kayıtlı oynatma listelerinizin gizli kalması gibi işlemleri aktif veya pasif hale getirebilirsiniz.

Video Yöneticisi veya İçerik Stüdyosu kısmından ise hemen hemen tüm ayarlamaları yapıyorsunuz. Burada kontrol panelinden ve analytics kısmından her videonuzun tek tek izlenme değerleri ile ilgili istastiki verilere ulaşıyorsunuz.

İşleminin tamam ancak bununla bitmiyor. Diyelim kanalınız incelendi. 1000 Üye sayısı ve 4000 saat izlenme oranına ulaştınız KANAL yazan yerin hemen altında para kazanma seçenekleri aktif hale gelecektir.

Hali hazırda bir ADSENSE hesabınız varsa ve aşağıdaki gibi eşleştiriseniz aşağıdaki gibi eşleştirme sonucunda PARA KAZANMA seçeneği aktif hale gelecek ama yukarıda bahsettiğimiz şartları yerine getirdikten sonra. Adsense hesabınız yoksa para kazanma limitiniz (yanılmıyorsam 200 TL) eşiğini geçtikten sonra adsense işlemlerine başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak videolarınız izleniyor ve belirtilen limitlere ulaştınız PARA kazanma kısmında aşağıdaki gibi bir uyarı oluşacaktır.

Artık yapmanız gereken şey şudur. Bir adsense hesabı açacaksınız. Bu adsense hesabını yukarıda anlattığım yerden ilişkilendireceksiniz. Ancak buradaki püf nokta şudur. Mümkünse iki ayrı gmail hesabı alın. Bunlardan birini YOUTUBE ile diğerini ADSENSE için kullanın. Youtubeden ADSENSE’yi ilişkilendirin. Olur ya hesabınız kara listeye alınırsa en azından farklı bir kanal açıp ADSENSEYİ kullanmaya devam edersiniz. Yoksa bir daha adsense hesabı alamazsınız.

Kazandığınız paranın ne kadar olduğunu ve diğer istastiki bilgileri (izlenme vs.) Youtube Analytics kısmından bakabilirsiniz. Ayrıca ADSENSE hesabınızdan size kadar para gönderileceği ADSENSE ödeme kısmına yansıtlır.

Şimdi aklınıza bana para ödemesi nasıl yapılacak sorusu gelebilir? Adsense tarafından ödeme eşiğine (200 TL vs.) gelindiğinde size artık paranızı alabilirsiniz demektir. Bunun için PIN talebinde bulunuyorsunuz. Size ABD’den gelen PIN kodunu Adsense hesabınızdaki ilgili yere girip onaylıyorsunuz ve banka IBAN bilgilerini giriyorsunuz. Her AYIN 22’sinde size ödeme yapılıyor. 

Sizlere basitçe anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Kanalıma Abone Olursanız Teşekkür Sayarım 🙂

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı