Bilgi

İzlenmesi Gereken En İyi 20 Bilim Kurgu Dizisi


Bilim kurgu türü sevenler için dizi tarihine damgasını vurmuş, en çok izlenen ve beğenilen bilim kurgu dizilerini bu yazımızda sizler için sıraladık. Macera ve fantastik hikayeleriyle izlerken sizleri başka dünyalara götürecek, izlenmesi gereken en iyi 10 bilim kurgu dizisi listemizi IMDB puan sıralamasına göre hazırladık. İşte dizi tarihinde gelmiş geçmiş en iyi senaryolara sahip, sonuna kadar sizi sürükleyecek, tüm bölümleri bir solukta bitirmek isteyeceğiniz izlenmesi gereken en iyi 10 bilim kurgu dizisi listemiz.

1- FİREFLY

2002 – 2003 yıllarında yayımlanan dizinin hikayesi; 2500’lü yıllarda Dünya nüfusunun artması sebebiyle kaynakların tükenmesi sonucu insanların başka gezegenlere göçmesiyle başlıyor. Merkez gezegenlere yerleşen insanlar medeniyeti devam ettiriyor ve ABD & Çin ortak birliği *Alliance kuruluyor. İnsanların bir diğer kısmı ise çevre gezegenlere, aya yerleşiyor ve bağımsızlıklarını ilan ediyor. Alliance bağımsızları kendine katmak adına savaş başlatıyor. Galaksinin bilinmeyen kısımlarını gezen hain bir mürettebat hayatta kalmaya çalışırken otorite ajanlarına ve aynı zamanda savaşan gruplardan kaçmaya çalışıyor. Senaryosu ve oyuncu kadrosu ile her bölümünden ayrı keyif alacağınız bu bilim kurgu dizisi IMDB puan sıralamasında 9.0 puan almıştır.

2- TRUE DETECTİVE

İlk sezonu Louisiana eyaletinde geçen True Detective’de Martin Hart ve Rustin Cohle adlı iki dedektif Louisiana cinayet işlerinde görevli olarak çalışmaktadır. Dedektiflerin yeni görevi, insanları acımasızca katleden bir seri katilin izini sürmektir. Ama bu iz sürme kolay olmayacaktır. Dosyaya dair soruşturma ve takip işlemleri ilerledikçe dedektiflerin yaşamları da farklı bir yöne doğru sürüklenmeye ve bir takım değişimler yaşamaya başlarlar. Dedektifler 17 yıl boyunca seri katilin izini sürmeye devam ederler.Yıllar geçerken seri katili bir türlü bulamayan dedektifler, cinayet dosyasının tekrar açılması sonucu polisler tarafından sorgulanmaya başlarlar. Sürükleyici dizi, her bölümü atlanmadan izlenmesi ve işlenen konuların birbiri ile yakın bağlantısı olan bir akışa haiz olduğundan kaçırılmadan seyredilmesi gereken bir yapım. Dizide bir satanist ayinde öldürüldüğü düşünülen Dora Lange adlı kişi üzerine araştırma yapılmaktadır. Dizi, IMDB puan sıralamasında 8.9 puan almıştır.

3- BLACK MİRROR

Bilim kurgu türüne ilgisi olanın da olmayanında ismini muhakkak duymuş olduğu mini dizi Black Mirror 2011 yılında vizyona girmiştir. Her bölümünde başka bir hikâyeyi anlatan dizi de ilk bölüm, sosyal   medyanın başa bela olabileceğini anlatıyor. İkinci bölümde ise televizyon yarışmalarının varabileceği noktalara değiniyor. Üçüncü bölümün konusu, yakın gelecekte insanlara takılan hafıza çipleri ile insanlar hayatlarını depolayabiliyorlar. Çipler sayesinde hiçbir şey unutulmuyor, hiçbir detay atlanmıyor. Birbirinden ilginç konuları ile adından oldukça bahsettiren mini bilim kurgu dizisi Black Mirror, 5 sezondur yayında. Senaryosu ve oyuncu kadrosuyla dikkatleri çeken dizi, IMDB puan sıralamasında 8.8 puan almıştır.

4- THE MANDALORİAN

The Mandalorian, macera-bilimkurgu türünde bir Star Wars dizisidir. Star Wars serisindeki “Episode VI” ve “Episode VII” filmleri arasındaki 30 yıllık boşluğu doldurmak için çekilmiştir. Bu diziyle “İlk Düzen”’in nasıl oluştuğu anlatılıyor ve Snoke’un diktatörlüğünün kökenine iniliyor. Mandalorian (Pedra Pascal), çocukluğunda ailesini kaybetmiş ve Mandalorianlar tarafından büyütülmüştür. Mandalorianlara özgü, maske takmakta ve yüzünü kimse bilmemektedir. Mandalorian bir nevi kafatası avcısı, silahşordur. Evrenin neresinde olursa olsun para karşılığı iş yapar. Günün birinde Greef Karga (Carl Weathers) tarafından bir iş verilir. Görevi bir paketi teslim alıp, onlara getirmektir. Mandalorian, paketi teslim aldığında bunun küçük bir çocuğa benzeyen bir varlık olduğunu görür. Teslim ettiğinde de çocuğun öldürüleceğini anlayınca, çocuğu teslim etmez. Yeni Galaktik Cumhuriyeti de bu çocuğun peşindedir. Böylece kovalamaca ve kaçmaca başlar. Bu kaçış sırasında Mandalorian, eski bir asker olan Cara Dune (Gina Carano) ile tanışır. Cara Dune, bu kaçış olayında ona yardımcı olacaktır. IMDB puan sıralamasında 8.8 puan almıştır.

5- STRANGER THİNGS

İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu dizilerinden biri olan Stranger Things 2016 yılında yayımlanmıştır. Ana konusu olarak kaybolan bir çocuğu arayan annenin maceralarını anlatıyor olsa da 1980’li yıllardaki absürt korku filmlerine değinen senaryosuyla da ilgi çekiyor. 80’li yılları kendine fon yapan Stranger Things oyuncu kadrosuyla da keyif alarak izleyeceğiniz bir bilim kurgu dizisi IMDB puan sıralamasında 8.8 puan almıştır.

6- BATTLESTAR GALACTİCA

Battlestar Galactica, Glen A. Larson tarafından 1989’da yaratılan ve çeşitli isimler altında dizi ve filmler olarak gösterime giren bir bilim kurgu serisidir. n Battlestar Galactica’da hikaye 12 Koloni adı verilen bir gezegende geçmektedir. Bu gezegende insanlar ve yıllar önce insanlar tarafından yaratılıp daha sonra kontrolden çıkan Saylonlar ismi verilen ve robotlardan oluşan bir koloni yaşamaktadır ve bu iki taraf birbirine düşmandırlar. Yaklaşık 50 yıldır birbirlerine herhangi bir saldırıda bulunmayan bu iki taraf arasındaki ateşkes ise Saylonlar’ın 12 Koloni’deki büyük çaplı merkezlere bombalar yerleştirip bu merkezleri yok etmesiyle son bulmuştur. Bu noktadan sonra insanların Saylonlar’a karşı çıkabilmesi pek mümkün değildir. Bunun sebebi ise Saylon isimli robotların insanların elindeki silah ve araçların çok daha üst modellerini icat etmiş ve bunları kullanıyor olmasıdırlar. Bu şekilde köşeye sıkışmış olan insanların tek umudu Battlestar Galactica isimli bir uzay gemisidir ve artık son çare olarak insanlığa dair sağ kalan her şeyin bu uzay gemisine sığdırılarak gezegenden kaçılmasıdır. Battlestar Galactica, IMDB puan sıralamasında 8.7 puan almıştır.

7- WESTWORLD

HBO yapımı olan Westworld izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu dizileri listesinde olması gereken başarılı bir dizi. Son teknoloji donanımlara sahip, zenginlere hitap eden bir eğlence parkını mekân edinen dizide karanlık gelecekte yaşanan vahşi batı macerası anlatılmaktadır. Yapay zekâların kullanıldığı eğlence parkında vahşi batı macerası sunan kısımda bir eğlenmeyi düşünen müşterileri bir sorun beklemektedir. Senaryosu ile oldukça sürükleyici bilim kurgu dizisi Westword IMDB puan sıralamasında 8.7 puan almıştır.

8- DARK

2017 yılında vizyona giren Dark, birçoğumuzun ismini duyduğumuz ve son yıllarda en başarılı bilim kurgu dizilerinden biri. Netflix orijinal yapımı olan dizi, gizemli bir şekilde kaybolan bir çocuk ve ümitsizce cevaplara ulaşmaya çalışan dört aileyi merkezine alıyor.  Ortaya çıkan sırlar ve gerçekler ile hem karakterlerin hem de küçük kasabanın kaderi değişiyor. Oyuncu kadrosu ve senaryosu ile bilim kurgu türünde oldukça kendisinden söz ettiren dizi, IMDB puan sıralamasında 8.7 puan almıştır.

9- THE X FİLES

Fox Mulder ve Dana Scully, FBI ‘ın Gizli Dosyalar departmanında görev alan iki ajandır. Biri inançları diğeri ise şüpheciliğiyle öne çıkan ajanlar çözülemeyen, tuhaf ve paranormal olaylar bulunan dosyalardan sorumludur. Sürükleyici senaryosu ile ajanların maceralarını anlatan bilim kurgu dizisi 1993-2018 yılları arasında yayımlanmıştır. IMDB puan sıralamasında 8.6 puan almıştır.  

10- DOCTOR WHO

16 sezondur yayında olan dizi, hem senaryo hem de dizi kadrosu ile seyircileri bıkmadan ekranlarda tutmayı başarmış harika bir bilim kurgu dizisidir. Kendine has tavırlarıyla ve muhteşem bilgisiyle tanınan Doctor’un zamanlar ve mekanlar arası soluk kesen maceralarını anlatan dizi bu zamana kadar 39 ayrı ödüle de layık görülmüştür. IMDB puan sıralamasında 8.6 puan almıştır.

11- FRINGE

2008 – 2013 yıllarında yayımlanan bilim kurgu dizisi Fringe’in konusu içinde hiçbir hayat belirtisi bulunmayan bir uçağın Boston Logon Havalimanı’na iniş yapmasıyla başlıyor. FBI ajanı olan Olivia Dunham görevlendirilir. Karakterler araştırma esnasında gelişen olaylar ile olayın ölümcül uçakta yaşananlardan çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu fark ederler. Sürükleyici senaryosuyla severek izleyeceğiniz dizi IMDB puan sıralamasında 8.4 puan almıştır.

12- LOST

Lost, Amerikan drama televizyon dizisidir. Program, Sidney, Avustralya’dan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’ne uçan bir yolcu uçağının kaza yapması sonucu Güney Pasifik’te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin hikâyelerini konu edinmektedir. Her bölüm tipik olarak adada geçen ana hikâyenin yanı sıra, bir karakterin hayatındaki bir başka noktaya ilişkin ikinci bir hikâyeye sahiptir, yine de diğer zaman ile ilgili olaylar düzeni bu formülü sonraki bölümlerde değiştirmektedir. IMDB puan sıralamasında 8.3 puan almıştır.

13- ORPHAN BLACK

Orphan Black dizisinin konusu, kirli işler ile düzensiz bir şekilde hayat sürdüren Sarah adında bir kadının hayatını anlatmaktadır. Uyuşturucu satarak hayatını sürdüren Sarah, bir gün yolculuk esnasında intihar eden bir kadının çantasını alır. Fakat intihar eden kadının çantasını almasının nedeni ise, o kadının ona çok benzemesidir. Daha sonra o kadının ikizi Beth olduğunu anlayan Sarah, ilerleyen zamanlarda daha çok kişinin ona benzediğini ve ona benzeyen bu kişilerin klonlar olduğunu anlayarak, Beth’in intihar etme nedenini anlatmaktadır. Ona ve ikizine benzeyen bütün klonları bulmaya ve onları yok etme girişiminde bulunur. IMDB puan sıralamasında 8.3 puan almıştır.

14- SENSE8

Wachowski Kardeşler’in 10 bölüm olarak planan dizisi, dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan ve gizemli bir şekilde birbirleriyle bağlantıları olan 8 ayrı kişiyi merkezine alacak. Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago’yu mesken tutacak Sense8; her bölümde buralarda yaşayan bir karakteri yakından tanıtacak. Bu 8 kişiden bazıları bir araya gelmeye çabalarken, bazıları ise birbirini öldürmeye çalışacak. IMDB puan sıralamasında 8.3 puan almıştır.

15- 11.22.63

Başarılı senaryosu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çeken dizi zamanda yolculuk hikayesini anlatıyor. Dizinin konuş ise, J. Epping bir lokantanın kapısının geçmişe açıldığını fark ediyor ve zamanda geriye giderek John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışıyor. IMDB puan sıralamasında 8.2 puan almıştır.

16- STARGATE: ATLANTİS

Bir grup bilim adamı kayıp şehir Atlantis’in yerini tespit eder. Sanıldığı üzere Atlantis dünyada değil, Pegasus Galaksisi’ndedir.Popüler Stargate SG-1 dizisinin alternatif devamı olarak çekilen bu dizide, Diplomat Dr. Elizabeth Weir’ın öncülüğünde farklı milletlerden gelen bir bilim adamı ve asker grubu, Atlantis’e doğru geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkarlar. Görevleri büyük güçlere sahip kadim ırklar tarafından inşa edildiği anlaşılan bu şehrin gizemlerini araştırmak ve keşiflerini dünyaya getirmektir. Ancak geri dönüşleri, bunu sağlayacak teknolojiyi Atlantis’te bulmalarına bağlıdır; hiçbir destek veya kurtarma görevi olmayacaktır. IMDB puan sıralamasında 8.1 puan almıştır.

17- ALTERED CARBON

2018 yılında vizyona giren dizi, insanların karakterlerini ve ruhlarını başka bedenlerle değiştirilebilen bir geleceği merkezine alıyor. Yıldızlararası savaşçılarından olan Takeshi, askerler arasında çıkan isyan sonucunda hayatta kalan tek kişi olmuştur ve zihni buz içerisinde hapsedilmiştir. Ta ki yüzyıllar sonra varlıklı bir adam ortaya çıkıp Takeshi’ye tekrar hayata dönebilmesi için bir şans sunana kadar. Dizi, IMDB puan sıralamasında 8.1 puan almıştır.

18- STAR WARS

Star Wars yani Yıldız Savaşları’nda hikâye; kurgusal bir uzay galaksisinde geçmekte olup, hikayesi hayali bir evrende gerçekleşiyor. Uzaylı ırkları ve sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotların yaşadığı evrende, gezegenler Galaktik Cumhuriyet yani Galaktik İmparatorluk üyesi olarak yerini alıyor. Her bir serisinde yeni bir karakteri üzerinde şekillenen hikayeler, ilk olarak Luke Skywalker ve Darth Vader özelinde gerçekleşiyor. Daha sonra Han Solo, Rey, Finn ve Kylo Ren gibi isizler üzerinden hikayeler beliriyor. Yıldız Savaşları’nın en belirgin karakteristik özellik olarak ‘güç’ olarak belirlenmiş. Güç, tüm dünyadaki en büyük enerji olarak lanse ediliyor. Temeldeki altı filmde ise; ‘Güç’ mü iyilik için kullanan Jedi’lar ve galaksiyi ele geçirmeye uğraşan karanlık Sith’ler mücadelesi anlatılıyor.

19- THE 100

The 100, Kass Morgan’ın yakında çıkacak olan aynı adlı kitap serisinden uyarlanan bir kıyamet sonrası draması. 97 yıl önce nükleer Armageddon, Dünya’nın büyük bir kısmını yok etmiş, birçok medeniyeti çökertmiştir. Hayatta kalan 12 farklı ulustan, toplam 400 kişi ise dünyayı terk etmiştir. Yıllar içinde uzayda kaldıkları bu yerde 3 nesil yetişmiştir ve insan sayısı 4000′e ulaşmıştır. Bu gruplarda ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi sert uygulamalarla kurulan bir düzen vardır. Şimdi kaynakları tükenme noktasına gelmiştir ve bu 12 grup, bir araya gelip tekrar hayatta kalmanın yollarını aramaya başlarlar. Çözüm olarak elbette ki Dünya’ya dönmek akıllarına gelir fakat Dünya’nın halen yaşanabilir olup olmadığını bilmemektedirler. Bunu test etmek için de 100 adet mahkum genç insanı Dünya’ya gönderirler. Kimi uzayla bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmek isteyen bu gençler arasında daha gelir gelmez gruplaşmalar, lider olma çabaları, sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları; bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünde hayatta kalmaları için iş birliği yapmaları gerekmektedir. IMDB puan sıralamasında 7.6 puan almıştır.

20- SEE

See, günümüzden uzak bir gelecekte geçiyor. Dizide, görme yetisini yitiren insanlığın , hayatta kalmak için yeni yollar aramasını konu ediniyor. Ne var ki yeni hayata gelen ikiz bebeklerin görme yetisiyle doğması işleri karıştırıyor. Dizinin başrolünü Game of Thrones’ta canlandırdığı Kahl Drogo karakteri ile dikkatleri çeken Jason Momoa üstleniyor. Momoa’nın korkusuz savaşçı Baba Voss rolünü üstlendiği See’nin senaryosunu Peaky Blinders’ın yaratıcısı Steven Knight ile Açlık Oyunları serisinin son üç filminin yönetmen koltuğunda oturan Francis Lawrence birlikte kaleme alıyor. 10 bölümden oluşan See’nin yürütücü yapımcılığını Knight, Lawrence, Peter Chernin, Jenno Topping ve Kristen Campo üstleniyor. IMDB puan sıralamasında 7.6 puan almıştır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı