Bilgi

Araç Muayene Cezası Ne Kadar?


Türkiye’de trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin kontrol edilerek, trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadığının tespit edilmesi işlemine araç muayenesi denilir. Araç muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince zorunludur ve sadece yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından yapılır.

Araç muayene ücretleri, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından her yıl Aralık ayında belirlenmektedir. 2019 yılı için belirlenen güncel tutarlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Araç muayene ücreti muayene sırasında sadece nakit olarak TÜVTÜRK gişelerine ödenmektedir. Kısaca kredi kartı veya havale/EFT şeklinde muayene ücreti ödenmemektedir.

Araç Türü Ücreti
Otomobil, Minibüs, Kamyonet 279,66 TL
Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici, Tanker 377,60 TL
Traktör (Römorklu/Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

2019 Araç Muayenesi Gecikme Ücreti Ne Kadar?

Muayene süresi geçen araçlardan her ay için muayene ücretinin %5’i oranında gecikme cezası alınır.  Ayrıca muayene süresinin bir gün dahi geciktirilmesi durumunda %5 gecikme cezası uygulanır. TÜVTÜRK tarafından tahsil edilen gecikme tutarları ise Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılır.

Otomobil vs. Otobüs vs. Traktör vs.
Gecikmesiz Muayene 279,66 TL 377,60 TL 142,78 TL
1 Ay Gecikmeli Muayene 293,64 TL 396,48 TL 149,92 TL
2 Ay Gecikmeli Muayene 308,32 TL 416,30 TL 157,42 TL
3 Ay Gecikmeli Muayene 323,74 TL 437,11 TL 165,29 TL

Aracın muayene zamanı geldiyse ve sadece bir gün bile geciktirdiyse araç muayene gecikme cezası kesilir. Araç sahiplerine trafik yetkilisi tarafından muayene yapılması için bir süre tanınır. Bu süre içerisinde araç sahipleri, arabalarını muayene ettirmezlerse bir sonraki durumda trafikten men edilir. Otomobil muayenede ağır kusurlu çıktıysa bir ay sonrasına randevu verilir. Bu işlem bir ay içinde yapıldığında yeniden muayene ücreti ödemek gerekmez. Ancak ikinci muayenenin günü de geçirirse ya da yine muayeneden kalırsa belli bir ücret ödenir.

Araç Muayene Yaptırmama Cezası Ne Kadar?

Araç muayenesini yaptırmayan araçlar herhangi bir durumda Trafik Polisine yakalandıklarında 235 TL ceza ödemek durumunda kalacaklardır. Cezanın kendilerine tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde vergi dairesine ödeme yaparlarsa 176,25 TL indirimli ödemeden faydalanabilirler. Ayrıca araçlar trafikten men edilir. Araç sahiplerine muayene yaptırmaları için süre (7 gün) verilir. Ek-33 belgesi düzenlenir bu belge ile aracını ivedilikle muayeneye sokması istenir. Eğer araç sahibi verilen süreyi aşar ve tekrardan denetimlere denk gelirse Karayolları Trafik Kanununa göre 34/b ceza kodu uygulanır ve 488 TL ceza öder, aracı trafikten men edilerek ve en yakın trafik istasyonuna gönderilir. Her defasında Ek-33 belgesi düzenlenir ve sürücü her defasında ceza ücreti öder.

Araç Muayene Süreleri

Araç Türü Muayene Süresi
Hususi (Kişisel) İlk muayene 3 yıl, sonrasında her 2 yılda bir
Kamyon, Kamyonet, Taksi vb. (Ticari Araçlar) Her yıl muayene yapılır. (Yılda 1 kez)
Motosiklet İlk muayene 3 yıl, sonrasında her 2 yılda bir
Traktör İlk muayene 3 yıl, sonrasında her 3 yılda bir

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı