Bilgi

Başkasının Aracını Muayene Ettirmek! | TÜVTÜRK


Araç muayene istasyonlarında araç muayenesi yapılırken, ruhsat sahibi olması şartı yoktur. Aracınızı siz ya da farklı bir kişi araç muayene istasyonlarına götürerek muayene ettirebilir. Ayrıca, muayene bittikten sonra yalnızca aracı istasyona getiren kişiye araç teslimi yapılmaktadır.

Not: Muayeneye getireceğiniz araç size ait değil ise aşağıdaki esaslara uyunuz.

Başkasına Ait Aracı Muayene Ettirebilir miyim?

Ruhsat sahibi olmadığınız bir aracı muayene ettirebilmek için aşağıdaki koşulları sağlamalısınız.

1- Aynı ay içerisinde sadece bir aracı muayene ettirebilirsiniz. Bulunduğunuz takvim ayı içinde istasyona getireceğiniz ilk aracı ek bir belge olmaksızın muayene yaptırabilirsiniz.

2- Yanınızda T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi olmalıdır.

3- Bulunduğunuz takvim ayı içinde istasyonlarda başka bir gerçek kişiye ait aracın muayenesini yaptırmış iseniz, ikinci araca ilişkin muayene talebinizde, ruhsatta belirtilen araç sahibinden alınmış noter onaylı vekaletname aslı gerekmektedir. Vekaletnamede aracı muayeneye getirecek kişilerin T.C. kimlik numaraları, isim ve soy isimleri belirtilmelidir.

4- İlk muayenesine götürmediğiniz bir aracı muayene tekrarına götürmeniz halinde, o takvim ayındaki vekaletnamesiz araç getirme hakkını kullanmış olursunuz.

5- Vekaletname, bir kişiye ait birden fazla araç için, birden fazla kişi adına düzenlenebilir.

6- Vekaletname dahilinde ilgili araç ya da araçların farklı türden muayeneleri yaptırılabilir. Ancak, vekaletnamede bir geçerlilik süresi belirtildi ise, vekaletname süresi içinde geçerlidir.

7- Vekaletname ile muayeneye getirilen araçlar, muayene başarılı olana kadar vekaletnamede belirtilen kişi/kişiler tarafından muayeneye getirilebilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı