Bilgi

Enerji Tasarrufu Yapmanın Kolay Yolu


Çok basit olan birkaç yaşam alışkanlığını değiştirmeniz bile enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Ancak öncesinde enerji tasarrufu ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. Herkesin zorlanmadan uygulayabileceği bu yöntemleri hemen sizlerle paylaşalım. Öncelikle evinizdeki kapı ve pencerelerden başlamanızda fayda var. Çünkü klima ciddi oranda enerji kullanıyor. Isı kaybını önlemeniz de daha az enerji tüketimini beraberinde getirir. Bu nedenle kapı ve pencerelerdeki aralıkları kapatın.

1- El atmanız gereken bir diğer alan da evinizde kullandığınız lambalardır.  Enerji tasarruflu olan lambaları kullanmaya özen gösterin. Sadece lamba değişimi tek başına enerji tasarrufu için yeterli değil gibi görünebilir. Ancak faturanıza enerji tasarruflu lambaları kullanmanızı bir yıl içerisinde yansıyacağı rakamı gördüğünüzde lamba seçiminin ne kadar önemli olduğunu daha net anlayabilirsiniz.

2- Çamaşır ve bulaşık makinalarının genellikle az-yük programı da bulunuyor. Bazı makine modellerinde bu durum kısa program olarak da adlandırılabilir. Çok fazla doldurmadınız durumlarda çamaşır ve bulaşık makinalarında bu programda kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü az yük ya da kısa program olarak adlandırılan bu programlar minimum düzeyde enerji tüketiyor. Bu kullanımının da daha az olduğu bilgisini sizlere aktaralım.

3- Hem evlerde hem de ofislerde yapılan en büyük hataların başında ihtiyaçtan daha fazla miktarda su kaynatmak geliyor. Su ısıtıcısı içerisine sadece kullanacağınız miktarda su koyun. Çünkü su ısıtıcısı da sandığınızdan çok daha fazla enerji tüketen küçük ev aletlerinden biridir.

4- Bir diğer küçük ev aleti olan ütü kullanımı ile ilgili de enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Ütüyü bitmeden 5 dakika önce fişten çekebilirsiniz. Ütü modelleri ısısını 5 dakika daha koruyabiliyor. Bu sayede gereksiz yere beş dakika daha enerji kullanmasını önlemiş olacaksınız.

5- Evinizde kullandığınız tüm cihazları sadece kapatmanız yeterli değil. Stand by konumundayken enerji kullanmaya devam ettiklerini bilmenizde fayda var. Bu nedenle kullanmadığınız durumlarda fişlerini de çekmelisiniz.

Enerji tasarrufu ile ilgili başka neler yapabileceğinizi öğrenmek için Enerjisa internet sitesine tıklayabilirsiniz. Enerjisa internet sitesinde herkesin pratik bir şekilde uygulayabileceği onlarca farklı enerji tasarrufu yöntemi bulunuyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı