Bilgi

Hayatımızı Kolaylaştıran 7 Teknolojik Buluş


Son zamanlarda hayatımıza ışık hızı ile giren teknolojik buluşlar yaşamımızı kolaylaştırırken zaman israfını da önlüyor. Teknolojik harikalar arasındaki 3D yazıcı organ üretimine geçerken sanal gerçeklik gözlüğü sanal olarak boyutlar arasında seyahat etmenizi sağlıyor. Smartpenler, oda termostatı seçenekleri, dronelar ya da çeviri yapan kulaklıklar hayatımızı kolaylaştırma konusunda başı çeken teknolojik buluşlar. Yaşamımıza dokunan ve bizi maddi manevi mutlu eden bu buluşları gelin yakından inceleyelim.

1. Yaz Çiz Ekrana Aktar: Smartpen

Smartpen kalemler kitap dergi gibi sayfalarda bulunan yazıları bilgisayar ortamına aktarmaya yarıyor. Bu teknolojik icat çeşitli belgelerde bulunan yazıları bilgisayar ortamına aktarması gerekenler ve bunu yaparken saatlerini harcayanlar için muhteşem. Kaldı ki, yeni nesil smartpenler herhangi bir özel yüzeye ihtiyaç duymaksızın her yüzeyden çizilen bölgeyi bilgisayar ortamına aktarabiliyor.

2. Tek Tuşla Uçur: İnsansız Hava Aracı (Drone)

İnsansız hava araçları ya da bilinen ismi ile dronelar. Kullanımının zor olduğu algısı yaratılan ve çok pahalı olduğu iddiaları ortaya atılan bu buluşun sanılanın aksine uygun fiyatlı olanları da mevcut. Kullanımı da oldukça basit. Show dünyasından pazarlamaya, sağlıktan haritalamaya kadar her alanda kullanılmaya başlanan dronelar kargolama konusunda da çığır açacak bir yetenekte. Droneların bireysel kullanıcılar için belki de en muhteşem ve havalı olan özelliği ise sadece akıllı telefon ile kullanılarak uçurabilmesi. Bir dokunuşunuz ile kalkış ve inişini kontrol edebilirsiniz. Dikkatli olun yeter!

3. Sınırları Zorlayan Bir Buluş: 3D Yazıcı

Bilgisayar ortamında yapılan tasarımların üç boyutlu modeller şeklinde ortaya çıkartılmasını 3 boyutlu yazıcılar sağlıyor. Geleneksel yöntemlerle üretilemeyen geometrileri üretiyor. Üstelik mühendislikten sanata, medikalden endüstriyele kadar geniş bir kullanım alanına sahip. 3D yazıcılar ile ürün prototipleri yapılıyor. Robot parçaları bu yazıcılar ile baskı yapılarak oluşturuluyor. Seri üretimi gerçekleştirilecek olan ürünlerin çıktısı alınarak hata payını minimuma indiriyor ve bununla birlikte kaliteyi de en yüksek seviyeye çekiyor. 3D yazıcı teknolojisi ile şimdiye kadar çeşitli ev aletlerinden bisikletlere kadar çok şey üretildi.

4. Dil Bilmeyenler İçin Bir Devrim: Çeviri Yapan Kulaklık

Çeviri yapan kulaklık neredeyse gerçek zamanlı olarak çeviri yapabilme özelliğine sahip. Kulaklık akıllı telefona çeviri uygulamasının indirilmesi ile çalışıyor. Kulaklığı takan bir kişi kendi dili ile konuşuyor. Karşısındaki kişi ise gerçek zamanlı olarak söylenenleri uygulama sayesinde kendi dilinde dinleyebiliyor. Tam tersi olarak ise uygulamanın yüklü olduğu telefona kendi dilinde cevap veren kişinin sözleri, çevrilip kulaklığa aktarılıyor. Bu kulaklık sizin başka bir ülkeye gitseniz de veya yabancı biriyle diyalog kurmanız gerekse de dil bilmenize gerek kalmadan iletişim kurabilmenizi sağlayacak. Aslında bu icat devrim gibi bir ürün. Gün geçtikçe küreselleşen dünyamızda, iletişimin önündeki en büyük engel olan dil engelini kaldırıyor.

5. Boyut Atlamaya Hazırlanın: Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Sanal gerçeklik gözlükleri, telefon, bilgisayar gibi aygıtlarda izlenen filmlerin ya da oynanan oyunların daha gerçekçi olarak görünmesini sağlıyor. Gerçekçi algılama özelliği sayesinde 3 boyutlu ortamlarda olduğunuz hissine kapılacaksınız. Bu, boyut değiştirmek, boyutlar arası seyahat etmiş gibi bir his. Gerçeklik hassasiyeti yüksek olan gözlükler hiç yaşamadığınız deneyimleri yaşamanızı sağlayacak.

6. Bir Mucize: Görme Engelini Kaldıran Gözlük

Görme engeli olan binlerce hatta milyonlarca insanı sevindirecek bir buluş. Görme engellilerin yön bulmaları zordur, bazen bu durum onlar için çileye dönüşebilir. Görme engeli olan bireyler için özel tasarlanan gözlük, yüksek çözünürlükte video kaydediyor. Önüne çıkan nesneleri/engelleri tanımlıyor ve bir noktadan bir başka noktaya doğru giderken yön verebilen bir navigasyon cihazına evriliyor. Bu teknoloji bireylere tam olarak ulaştığında görme engellilerin engeli kısmen de olsa ortadan kalkmış olacak. Onlar da sokakta özgürce hareket edebilecekler.

7. Enerji Tasarrufu ile Hayatı Kolaylaştırır: Oda Termostatı

Oda termostatı, oda sıcaklığını istenen düzeyde tutmaya yarayan akıllı bir teknoloji. Cebinize dost olan bu teknoloji, doğal gaz faturalarınız geldiğinde yüzünüzü güldürmenizi sağlıyor. Nasıl mı? Doğalgaz yakıt tasarrufu sağlayarak. Ortam sıcaklığını ölçen oda termostatı, odanız soğumaya başladığında kombinizin yanmasını sağlar. Bu sayede odayı aynı sıcaklıkta tutar. Yakıt konusunda her zaman cebinizi düşünür ve bunun için çalışır. Kendiliğinden öğrenme ve coğrafi konum alanını kolayca belirleme gibi akıllı fonksiyonları ile öne çıkan Buderus marka oda termostatı modelleri, ısıtma sisteminizin en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanırken %20’ye yakın enerji tasarrufu ile dikkat çeker. Üstelik her model kombi ile de uyumludur ve kablosuz bağlantısıyla kolayca evdeki kombinizle uyum sağlar. Daha önce almadığınız için pişman olabileceğiniz bu ürün ile ısı kontrol deneyimi yaşarken bütçenizi de koruyabilirsiniz. Buderus EasyMode mobil uygulaması ile nerede olursanız olun oda sıcaklığını istediğiniz şekilde düzenleyebilir, bu akıllı teknoloji ile evinizin kontrolünü telefonlarınızdan kontrol edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı