Bilgi

İnternet Bağlantım Sürekli Kopuyor Diyenler İçin Çözümler


İnternet bağlantısının kaliteli olması internet üzerinden yapılacak işlemlerin kalitesi açısından önem arz etmektedir. Zira özellikle cihazların güncellenmesi ile ilgili internet bağlantısına gereksinim duyulan durumlarda internetin belli aralıklarla kopması halinde cihazınıza son güncellemeyi alamama gibi ciddi sıkıntılar yaşamanız söz konusu olabilecektir.

Biz de bu yazımızda internetim sürekli kopuyor diyenler için sorunun kaynağı ile birlikte bu soruna karşı yapılabilecek olan şeylerden bahsetmek istiyoruz. Özellikle pandemi döneminde uzaktan çalışma gibi durumların da ortaya çıkmasıyla ev internetinin kalitesinin daha da önemli bir noktaya geldiği göz önünde bulundurulursa bu tip internet kesintileri telafisi güç zararların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir.

İnternet Bağlantım Sürekli Kopuyor Sorununun Tespiti

Öncelikle internet bağlantınızın sürekli kopması gibi bir problemin tespiti için internet hız testi yapmanızda fayda bulunmaktadır. Nitekim sürekli kopma yaşanan internet servislerinde hız sıkıntısı gibi sıkıntılar da yaşanacaktır.

Dolayısıyla speedcheck.org gibi bir çevrimiçi internet hız testi yapılabilecek internet sitesi üzerinden internetinizin mevcut hızını tespit etmenizde ilk etapta fayda var.

Eğer internetinizin sürekli kopmasının yanı sıra aynı zamanda internet hızınız da internet paketinizde size vaat edilen hızdan daha düşük bir seviyede ise bununla ilgili problem ve bu problemlerin çözülebilmesi amacıyla yapılabilecekler şu şekilde belirtilebilir.

Kullanıcı Kaynaklı Problemler

İnternet bağlantım sürekli kopuyor tarzı bir problemle karşı karşıyaysanız bunun iki ana sebepten kaynaklanması mümkündür. Bunlardan biri interneti kullanan kişiden kaynaklanabilecek problemler iken diğeri de internet bağlantısını sağlayan internet servis sağlayıcısından kaynaklanabilir.

Biz öncelikle internet bağlantısını kullanan kişiden kaynaklı problemlerden bahsetmek istiyoruz.

Modem arızası söz konusu olabilir.

İnternet bağlantısında sürekli yaşanan bir kesilme modemde meydana gelmiş bir arızadan dolayı modemin sağlıksız çalışması yüzünden yaşanıyor olabilir. Öncelikle problemi çözme noktasında modeminizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlayabilmek için bağlantının sağlandığı noktada farklı bir modemi kullanarak internete bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Kendi modeminizden farklı bir modem kullandığınızda hız testiniz beklediğiniz değerde ve aynı zamanda internet bağlantınızdaki kesilme de sona erdiyse sorunun modemden kaynaklandığını söylemek mümkündür. Modemi değiştirmeniz halinde sorun çözülmüş olacaktır.

Akşam saatlerinde elektrik voltajında yaşanan düşüklükler sebebiyle kesilme yaşanabilir.

İnternet bağlantısının sağlandığı elektrik hattında özellikle akşam saatlerinde meydana gelen elektrik kesintileri modemin gerekli gücü alamaması neticesiyle kopmalar yaşanmasına sebep olabilir.

Bu sorunu çözmek için elektrik ölçümleri yaptırılabilir. Yaşanan sorunun tespitinin ardından kesintisiz elektrik gücü sağlayan UPS’nin elektrik hattına entegre edilmesiyle birlikte bu sorun çözülecektir.

İnternet bağlantısını sağlayan kablolarda yaşanabilecek paslanmalar

Özellikle internetin geldiği kabloların ek bağlantı noktalarında zamanla yaşanacak kablolar sinyalin doğru bir şekilde iletilmesine engel olabilmektedir. Bu doğrultuda kablonun ek bağlantı noktalarında yaşanacak paslanmaları engellemek için kablonun kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylesi bir kontrolün ardından kablonun sorunlu yerinin kesilip tekrar sağlıklı bir şekilde bağlanmasıyla sorun giderilmiş olacaktır.

Bilgisayardan kaynaklı bir problem söz konusu olabilir.

Bilgisayarınızın yazılımsal olarak internet bağlantısını sağlayan kısmında bir deformasyon meydana gelmiş veya bilgisayarınıza internet bağlantısı ile ilgili sorun çıkartan bir virüs bulaşmış olabilir. Böyle bir durumun meydana gelmesi halinde aynı ağı kullanarak farklı bir bilgisayar ile bağlantı gerçekleştirdiğinizde internet bağlantısı düzgünse sorun bilgisayardan kaynaklıdır.

Servis Sağlayıcı Kaynaklı Problemler

Bazı durumlarda internet bağlantısının sürekli kopmasının sebebi internet servisini sağlayan firmadan kaynaklanabilir. Bu tip problemlere örnek olarak şu problemler verilebilir:

İnternetin kaynağına olan uzaklıktan dolayı yaşanabilecek hız kesintileri

İnternet servis sağlayıcıları interneti dağıtırken belli ana noktalar kullanmaktadır. İnternetin kullanıldığı yerin bu ana noktaya olan uzaklığı bağlantının kalitesini etkileyebilir.

Bu noktada bir diğer önemli etken bağlantının sağlandığı kablonun kalitesidir. Eğer ana hattan dağıtılan internet kablosu uzadıkça hızın düşmesini sağlayan bir seviyedeyse altyapıyla ilgili düzenleme yapılmalı ve kablolar modern teknolojili olanlarla değiştirilmelidir. Örneğin; bakırdan yapılan kablolarla internet sağlanan bölgelere son teknoloji fiber kablolarla internet sağlanırsa kesinti problemi çözülmüş olacaktır.

İnternet kaynağında bağlantı sahibinin portunda meydana gelebilecek problemler

İnternet santralinde size internet veren bölgedeki size ait portta meydana gelmiş bir sorun söz konusu olabilir. Böyle bir durumda servis sağlayıcısı ile görüşülerek portun arızalı olup olmadığının tespiti sağlanmalı ve böylesi bir durum mevcutsa port değiştirilmelidir.

Modem veya santralde internet dağıtımını sağlayan yazılımdaki güncellik eksikliği

Bazı durumlarda modem veya santralde interneti dağıtan yazılımın güncel olmamasından kaynaklı problemler söz konusu olabilir. Açıkçası bu arıza sebebi hem kullanıcı hem de servis sağlayıcı kaynaklı olarak meydana gelen bir durumdur.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalınmaması için yazılım güncellemelerinin tarihini geçirmeden takip etmekte fayda vardır.

Altyapı kaynaklı sorunlar

Aslına bakılırsa ilk maddedeki sorunla benzer bir problem olan bu sorunun sebebi yaşanılan bölgede düzgün iletim sağlanamayan hatların inşa edilmesinden kaynaklanmaktadır. İnternetin santralden kaynağa iletildiği hatta meydana gelen deforme veya kablo arızalarından kaynaklı olarak böyle bir problem yaşanıyor olabilir.

Bu gibi bir durum mevcutsa yine internet servis sağlayıcının kablo arızalarını ve diğer altyapı sıkıntılarını çözmesi gerekmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı