Bilgi

Avrupa Oturma İzni Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey I EUPorto


Avrupa’da bazı ülkeler, TC vatandaşlarının Avrupa’da ikamet edebilmeleri için yatırımla oturum programları sunmaktadır.

Avrupa ülkeleri içerisinde TC vatandaşlarının en fazla rağbet ettiği ülke Portekiz olup oturum izni programının ismi Portekiz Golden Visa’dır.  Avrupa oturma izni için Portekiz’de minimum 280.000 Euro’luk bir gayrimenkul yatırımı gerektirir. Elde edilecek Portekiz oturum izni kartı size ve aile fertlerinize Portekiz’de yaşama ve çalışma izni sunar.

2012 yılından bu güne Portekiz ev alana oturma izni vermektedir. Temmuz 2022 itibariyle 10.983 yatırımcı bu program aracılığıyla Portekiz oturma izni almıştır. Portekiz oturma izni alan TC vatandaşlarının sayısı Temmuz 2022 itibarıyla 523’tür.

Avrupa’da oturum almak için en güvenli ve geleneksel yöntem gayrimenkul yatırımıyla gerçekleştirilir. Konut alarak Avrupa’da en hızlı ve kolay oturma izni veren ülke Portekiz’dir. Üstelik Portekiz Golden Visa programına katılanlar oturumu aldıktan 5 yıl gibi kısa bir süre sonunda AB vatandaşlığına başvurabilirler.  AB vatandaşlığı almak için Portekiz’de uzun süre kalmaya gerek yoktur, yılda sadece 7 gün bulunmak yeterlidir. Yalnızca 7 gün Portekiz’de bulunarak Portekiz yani Avrupa vatandaşlığını kazanabilmek Portekiz Golden Visa programının en güçlü özelliğidir.

Portekiz Golden Visa programı, Avrupa Birliği denetiminde olduğundan özellikle TC yatırımcılar tarafından en güvenli yöntem olduğu kabul edilmektedir.

Portekiz Golden Visa Programın Avantajları

Yatırımınızın hedefi ailece Portekiz pasaportuna sahip olmak ise Portekiz Golden Visa tam size göre. Çünkü her yıl ortalama yedi gün Portekiz’de bulunmanız pasaport başvurunuz için yeterlidir.

Minimum 280.000 Euro’luk bir gayrimenkul yatırımını gerçekleştirdikten ve Portekiz oturma iznini aldıktan sonra arzu ederseniz Portekiz’de çalışabilir, yaşayabilir ve eğitim haklarından faydalanabilirsiniz. Portekiz’e yerleşme, şirket kurma gibi bir şart bulunmaz. Yılda sadece yedi gün Portekiz’de bulunarak Portekiz oturma izninizi koruyabilir ve 5 yıl sonra ise ailece Portekiz vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Portekiz pasaportu dünyanın en güçlü ilk altı pasaportundan biridir. Portekiz pasaportu alarak AB vatandaşlığı edinilir. Portekiz pasaportu size ve ailenize Avrupa Birliği’nin dilediğiniz ülkesinde yaşama, eğitim ve çalışma hakkı sunar.

Portekiz Golden Visa, alınacak Portekiz oturum kartlarıyla ek vizeye ihtiyaç duymadan tüm Schengen ülkeleri arasında serbestçe seyahat etmenizi mümkün kılar. Yani 27’den fazla Avrupa ülkesine kolayca giriş/çıkış yapılabilir.  Üstelik konsolosluklarda vize başvuruları ile uğraşılmaz ve artık zaman-para kaybedilmez.

Portekiz oturum başvurunuza aile fertlerinizi de dâhil edebilirsiniz. Portekiz Golden Visa kapsamında ek bir yatırım yapmadan başvurunuza ekleyebileceğiniz aile fertleri ise aşağıda belirtilmiştir:

  1. Eşiniz
  2. Öğrenci olan ve evli olmayan 25 yaşını doldurmamış çocuklarınız
  3. Ebeveynleriniz

Başvuru sahibinin Golden Visa kapsamında elde edeceği tüm avantajlar, aile fertleri için de geçerlidir. Bu avantajlara Portekiz vatandaşlığını almak da eklenebilir.

Portekiz Golden Visa’ya Kimler Başvurabilir?

Portekiz Golden Visa başvurusuna aşağıdaki koşulları sağlayan tüm TC vatandaşları başvurabilir.

  1. Minimum 280.000 Euro tutarında Portekiz’den bir gayrimenkul almak
  2. 18 yaşında yani reşit olmak
  3. Temiz bir sabıka kaydına sahip olmak
  4. Yapılacak yatırım bedelini Portekiz dışından getirmek

Portekiz Oturma İzni İçin Yatırım Seçenekleri

Portekiz Golden Visa başvurusu yapmayı düşünüyorsanız farklı yatırım seçeneklerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Ancak TC yatırımcılarının en güvenli bulduğu yöntem Lizbon, Porto veya Algarve bölgesinden A lokasyonlarda turistik lisanslı kat mülkiyet tapulu (Free hold) gayrimenkul alımıdır.

Gayrimenkul yatırım yönteminde 4 farklı seçenek bulunur. Yatırım seçenekleri, gayrimenkullerin lokasyonuna, yapısına ve yaşına bağlı olup farklılık gösterir. Gayrimenkulde minimum yatırım şartı 280.000 Euro’dur. Tüm gayrimenkul seçeneklerinde de aynı haklar elde edilir, yani oturma izni ile birlikte Portekiz çalışma izni de otomatik olarak edinilir.

1 Ocak 2022’den itibaren Portekiz Fon yatırımlarında ise net tutar 500.000 Euro olarak belirlenmiştir.

Portekiz Oturumu Başvuru Adımları ve Yenileme Süreçleri

‘Portekiz oturma izni başvurusu yabancılar ofisi olan SEF’e online olarak yapılır. SEF (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) Portekiz’de yabancılar ve sınır hizmetlerinden sorumlu olan kamu kuruluşudur. Portekiz’deki avukatınız, vereceğiniz vekaletname ile başvurunuzu kolaylıkla yapabilecektir.

Biyometrik verilerin alındığı SEF randevusunda yatırımcı ve oturuma başvuran tüm aile fertleri fiziksel olarak Portekiz’de bulunmalıdır. Portekiz oturum kartları yaklaşık 12 ay içinde adresinize DHL ile gönderilecektir.

EUPorto olarak Türkiye’deki iş ve aile düzeninizi bozmadan yatırım yoluyla elde edilen çifte vatandaşlığın çok önemli olduğuna inanıyoruz. 280.000 Euro ile Portekiz’den alınacak bir gayrimenkul yatırımıyla AB vatandaşı olabilir ve neredeyse tüm dünyaya vizesiz seyahat edebilirsiniz.

EUPorto: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

EUPorto, Portekiz Golden Visa yatırımcılarıyla güvene dayalı ilişkinin esas alındığı bir danışmanlık firmasıdır. Sadece Portekiz’deki kurumsal ve gayrimenkul alanında uzman hukuk firmalarının onayından geçen gayrimenkul fırsatlarını yatırımcılara sunar, yatırım ve Golden Visa oturma izni başvurularını tek merkezden yürütür. Bu nedenle, yatırımcılarının hedef ve beklentilerine uyan en güvenli gayrimenkulleri ve yatırım fonlarını önerir. Yatırım seçeneklerini filtreleyerek yatırımcının menfaatini ön planda tutar.

Özetle EUPorto, Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak yatırımcılarına bir emlakçı gibi piyasadaki tüm gayrimenkul projelerini portföyüne alıp listeler halinde sunmaz. Riskli gayrimenkul projelerine yönlendirmez, tam tersine yatırımcılarının yatırımlarını koruyan, Portekiz yasalarının izin verdiği doğru uygulamalarla tüm Golden Visa sürecini tek muhatap olarak yönetir.

Sadece Portekiz oturma izni konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz oturma izni kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Golden Visa ile Portekiz oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için: www.euporto.com adresini ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz. Tel: +90 212 302 90 40.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı